Вучић: Санкције НИС-у део свеобухватног удара на руске компаније
Неколико дана пред промену власти, најмоћнија држава на свету Сjедињене Америчке Државе, увеле су санкције НИС-у. Није Србија Американцима мета, нити само НИС, већ је реч о свеобухватном удару на руске компаније, изјавио је председник Александар Вучић након вести о увођењу санкција НИС-у.
Додао је да Србија ничим није допринела да ове санкције буду уведене.
"Нисмо се мешали у сукобе великих. Никоме нисмо на сенку стали. Данас смо суочени са тешким санкцијама. Нисмо од грађана ништа крили, говорили смо истину иако су се амерички партнери љутили због тога", рекао је Вучић.
Председник је навео да је још важних ствари за "непознато и необјашњено".
"Оно што смо сазнали је да је реч о веома тешким санкцијама по два правна основа. Један је из 2014. године, а други из 2020. године, из одлуке администрације Барака Обаме односно Џоа Бајдена. Ово су урадили да би било немогуће да се изврдају санкције. Уколико би Руси желели да продају свој део они то више не могу да продају, некој саудијској компанији, катарској, емиратској, јер је остављен отворен простор да та компанија истог секунда долази под њихове санкције. Реч је о најтежим санкцијама које погађају једну компанију у Србији, траже потпуни излаз руског интереса из компаније НИС. То значи потпуни излазак, не смањење руског интереса. Они не дозвољавају да буде 49 одсто или неки мањи проценат руског капитала", прецизирао је председник.
НИС ће,како је објаснио, моћи редовно да послује, али план "власничке трансформације треба да буде одобрен од Владе САД".
"Најавили су могућност консултације са Србијом што ћемо ми сутра искористити. За све имамо 45 дана, завршно са 25. фебруаром. До тада морамо да завршимо потписивање са руском страном, све мора да буде готово до тада, једино евентуално финансијска трансакција може да се продужи до 12. маја, али и то треба да одобри Влада САД", навео је председник.
Он је навео да, иако до сада људи из НИС-а нису били на листи санкција, сада се оставља могућност да их ставе на листу.
"Погађају преко 400 правних и физичких лица, ово су најтеже санкције до сада, таргетује се комплетан руски нафтни сектор. Како сазнајемо, Велика Британија ће се се придружити санкцијама САД и највећи део европских земаља. Европске компаније не желе да ризикују, јер су америчке санкције веома великог дејства", истакао је лидер Србије.
Он је рекао да "Србија ни од кога неће ништа да отима" и најавио разговор са председником Руске Федерације Владимиром Путином.
- Вечерас ћу око 22 сата разговарати са кинеским представницима, сутра са Американцима. Оно што је важно - грађани Србије не треба да реагују панично, реаговаћемо одговорно и марљиво и нигде, иако ћемо да журимо, нећемо да хитамо са доношењем одлука. Под два тражићемо да размотре одлуку и да видимо да ли можемо да добијемо неке олакшавајуће околности. И под три - оно што је важно за људе јесте да су нама драги и Вашингтон и Москва, али нам је Србија најмилија. Заштитићемо интересе Србије, грађани не треба да брину. Неће бити несташица у снабдевању. Србија хита у више рада и победа, а то што ћемо се суочити са великим притисцима, не значи да нећемо моћи да их се решимо - истакао је.
Он је подсетио да је НИС продат "Гаспромњефту" за време Бориса Тадића и Војислава Коштунице.
Сједињене Америчке Државе су увеле санкције "Гаспромњефту" и њеним подружницама, којима, између осталог, припада и српски НИС, саопштило је америчко Министарство финансија.
Министарство је увело санкције против више од 30 руских нафтних компанија, објавиле су РИА Новости.