Док је био у редовима албанске опозиције на Косову и Метохији, актуелни премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти најављивао је да ће, када он дође на чело привремених приштинских институција, објавити рат корупцији и организованом криминалу. Четири године касније, међутим, Куртију је стигао позив од Специјалног тужилаштва тзв. Косова да сведочи у предмету који се односи на кривично дело злоупотреба службеног положаја или овлашћења, а он је већ три пута одбио да се одазове.
Тврдио је да медији у Приштини од свега тога желе да направе светску вест како би могли после да извештавају да је "премијер саслушан због корупције", а из његовог кабинета је предложено да буде саслушан на радном месту.
Курти до данашњег дана није саслушан, а адвокат Горан Петронијевић оцењује да он својим понашањем показује да је на Косову и Метохији "закон једнакији за неке".
"То је типично за претполитичка друштва која немају свест институција, и колико год да претендују да буду држава тешко да ће то бити када се овакве ствари дешавају", оценио је Петронијевић за "Косово онлајн".
Истакао је и да би Курти требало да сноси санкције и због тога што се прва два пута није одазвао на позив Специјалног тужилаштва.
"Имате с једне стране све те оптужнице против Срба када затраже своју имовину назад, а с друге Куртија који одбија позиве тужилаштва. То је недостатак било какве правне сигурности за грађане тог простора. Ако може 'премијер' да изиграва закон, шта онда остали могу да очекују", наглашава Петронијевић.
А адвокат Том Гаши навео је да је Специјално тужилаштво тзв. Косова могло да одабере неки други термин за саслушање Аљбина Куртија, који би, како истиче, био након избора 9. фебруара.