A сад адио!
Мандат амбасадора Сједињених Америчких Држава у Београду ових дана завршава Кристофер Хил, представник такозване "булдожер дипломатије", наш стари знанац још од када је у друштву Ричарда Холбрука, изувен, сео на под са припадницима тзв. Ослободилачке војске Косова, што је био тренутак увођења дотадашњих терориста у тим прихватљивих партнера. А онда када је тзв. Косово добило миг са Запада да буде независно, а посао обављен (бар су тада мислили да јесте), отишао је на неко време, да би се из пензије 2022. године вратио у своје "седло" на Балкану.
Зато, иако иде редом и поздравља се, не можемо рећи да наставак приче око Хила, иде по тактовима стихова "и ко зна где и ко зна кад".
Јер, он суштински никада није ни одлазио и бавио се нашом земљом иако физички није био у Београду.
У једној од анализа "Фајненшел тајмса" из јуна 2023. године наводи се да су "Европа и САД годинама радиле на удаљавању Вучића од Путина", а кључни играч је амерички амбасадор Кристофер Хил, који је у Београд стигао месец дана пошто је почела Специјална војна операција Русије у Украјини.
"Сви су очекивали да ће се Хил борити са Вучићем, али његова једина агенда је била удаљавање Београда од Москве", наводи се у тексту.
И тако је и било, где год да му се указала прилика, Хил је као папагај понављао да се Србија "определила" за Запад.
"Са нашег становишта, Србија се јасно определила за Запад и настављање подршке Украјини. Ту је хуманитарна помоћ која јој је дата, као и напори уложени у обнову енергетског система у Украјини", говорио је у једном од интервјуа.
Занимљиво је и да је за његовог мандата Америка донирала ватрогасни камион и транспортни комби баш Пироту. Хил је посетио и такозвани Инклузивни центар у овом граду у који је америчка војска уложила 415.000 долара. Ништа ту не било спорно, донација као донација, да баш иза ћошка у Нишу није Руско српски хуманитарни центар, који Американцима баш смета.
Иако су ставови САД око Косова и Метохије јасни и супротни у односу на Београд, јер Америка признаје лажну државу, Хил је збијао неслане шале и на овај рачун.
Приликом доласка делегације Националне гарде Охаја у Србију у друштву тадашњег амбасадора Србије у Вашингтону Марка Ђурића, амбасада је у објави на друштвеним мрежама написала:"Кад се Национална гарда Охаја у Србију врати - дочек је топао, као и увек".
То је, претпостављамо, требало да буде духовито у складу са српским стиховима "Кад се војска на Косово врати" (на шта има право по Резолуцији СБ УН 1244, али Хилова Америка не да), али далеко је то од српског хумора по Хиловом рецепту. Малтретирањем Срба са КиМ није се бавио, осим испразним саопштењима.
Говорио је да се "САД труде да не финансирају протесте у Србији", али је додао и да "нису 100 одсто успешни". Наравно, одмах је уследила реченица и да је много проруског расположења на протестима. А, о Националној задужбини за демократију (НЕД), наводно невладиној организацији која пружа подршку демократији у иностранству, а заправо о организацији која представља "беле рукавице" америчке владе, ни речи.
Наравно, није Хилу промакло ни покретање телевизије РТ Балкан. Пуштање сигнала видео је као "потез очајника".
"Како утицај Русије у региону слаби, не изненађује ме то што предузимају све очајније мере како би своју пропаганду и дезинформације ширили на Балкану. Верујем да ће пропасти њихови покушаји да поремете потпуну европску интеграцију Србије", рекао је Хил.
Мало пре тога његови "Репортери без граница" говорили су о моћи портала РТ Балкан и описивали га као "Путинову фабрику лажи, полазну тачку с које се шири војна пропаганда Кремља унутар граница Европске уније". Е, сад, не може и моћ и очај, па је можда сад стварно време да Хил оде у пензију, јер не резонује како треба.
Наравно, руско-српски НИС, чија је постројења НАТО даноноћно бомбардовао током агресије 1999. године, за њега је губиташ, а кофере пакује баш када су САД увеле санкције компанији, уз лицемерно објашњење да "није мета Србија него Русија".
Само слање Кристофера Хила у Србију било је порука, односно срачуната увреда, америчке владе земљи домаћину, истиче за РТ Балкан новинар Небојша Малић.
"Ни чињеница да је послат у Београд месец дана после почетка руске војне операције у Украјини није била случајна. Савршено су добро знали за његово седење са терористима и улогу у рату 1999. То дабоме није сметало ни самом Бајдену — који је ономад урлао како Србе треба бомбардовати још јаче — а ни спољнополитичком естаблишменту, којим доминирају следбеници русофоба и србофоба Збигњева Бжежинског. Може једино да нам буде утеха да у свом задатку није сасвим успео", каже Малић.
За време Хиловог мандата Амбасада САД учествовала је у добровољном давању крви. Јесте за похвалу, да не знамо колико су нам Американци "крви попили". Србија је, као и све, домаћински угостила Хила и тако ће му пожелети срећан пут. Али, искрено речено, најприкладније је рећи: "Далеко му лепа кућа".
Није по дипломатском бонтону, али га се није придржавао ни Хил...