Штрбац и Дмитровић у "Дану увече" о убедљивој победи Милановића: Једини помирио усташе и партизане
Хрватска је добила новог-старог шефа државе. Зоран Милановић је у другом кругу председничких избора убедљиво савладао свог противкандидата Драгана Приморца из ХДЗ-а са скоро 50 процената подршке.
У страним медијима описан као балкански Трамп, Милановић је показао да му је популарност на завидном нивоу. Да ли је томе допринела његова реторика по питању рата у Украјини и противљење подршци тој земљи, али и санкцијама против Русије. Како ће његов нови мандат утицати на односе са нашом државом из које су стигле поруке да добросуседски односи морају бити неговани, ма колико то било политички популарно или не, теме су о којима су у емисији "Дан увече" на РТ Балкан говорили директор Документационо-информативног центра "Веритас" Саво Штрбац и писац и публициста Ратко Дмитровић.
Говорећи о томе да ли је убедљива победа Милановића изненађење, Штрбац је истакао да није никакво изненађење, али да јесте разлика од скоро 50 процената и да су све анкете уочи другог круга, прогнозирале да би максимална разлика могла да буде 40 одсто. Штрбац напомиње да су Срби у Хрватској махом гласали за Милановића и додаје да му предвиђа нову кандидатуру за премијера.
"Један млади универзитетски професор из Задра каже, а и ја сам сагласан, да је Милановић једини председник који је успео да помири усташе и партизане. За њега су гласали и они који су деснији од десног центра, а чак ни сви из ХДЗ-а нису гласали за Приморца. Милановић је убедљиво победио у Задру, у Сплиту одакле је Приморац", рекао је Штрбац.
Коментаришући избор ХДЗ-а, Штрбац сматра да је Пленковић јавно понизио Приморца када је рекао да није било другог кандидата.
"Понизио га је кад је рекао да се Приморац сам јавио, па су га они прихватили, јер нису имали бољи избор. Мислио сам да ће се он захвалити Пленковићу, али је остао у кампањи", наводи Штрбац.
Он истиче да је Милановић добио још једну квалификацију аналитичара са Запада, а то је да је пропагирао суверенизам левице.
"Он је све време на руско-украјинском сукобу правио отпор Пленковићу. Говорио је да ниједан хрватски војник неће ићи у Украјину да ратује. Кад родитељима понављате: нећемо дозволити ниједном војнику да пролије крв, за кога ће ти родитељи гласати, него за њега", сматра Штрбац.
Директор "Веритаса" објашњава и да Пленковић и Милановић имају много сличности и да се због тога "не подносе".
Штрбац подсећа да се Приморац много хвалисао у кампањи, а да је наспрам тога Милановић био скромнији. Додик, додаје он, био је кључна фигура око које су се препирали Милановић и Приморац, односно око тога ко му је ближи.
Директор "Веритаса" такође, подсећа на Милановићеву ранију изјаву да је био грађански рат у Хрватској и да је то такође, одлучивао.
Са констатацијом да је Милановић нови балкански Трамп, није сагласан Дмитровић и истиче да је изненађен што су га уочи избора најављивали као проруског човека и као новог Трампа.
"То је чиста глупост. Мислим да је то утицај из Загреба и хрватских кругова у Европи који су под Плековићевим утицајем. Пленковић је ишао с намером да дисквалификује Милановића, иако знајући да нема правог противкандидата. Милановић је против себе имао кандидата који је безличан, а мислим да је Пленковић намерно њега ставио како би доказао: ХДЗ, то сам ја", наводи Дмитровић.
Он подсећа да је Милановић уочи избора, на питања како ће то да заврши сукоб у Украјини, одговорио да не зна, али да зна да "Русија овај рат неће да изгуби".
"Рекао је - како може атомска велесила да изгуби рат и знате ли неки рат да су Руси изгубили", указује Дмитровић.
Према његовом мишљењу, за овакав резултат веома је важно што Милановић иза себе нема ниједну аферу, као ни његов најјужи круг људи и сматра да је "ХДЗ након Туђмана преузет од неких у Европи и да је то пројекат".
На питање да ли убедљива Милановићева победа, може да пољуља Пленковићеву позицију унутар ХДЗ, Дмитровић каже да је Пленковић већ ишао у Брисел да себи нађе место тамо.
"Али му је речено да се врати назад, јер немају челног човека за ХДЗ. Зато мислим да је ХДЗ пројекат", рекао је Дмитровић.
Коментаришући честитке на Милановићев рачун које су стигле из Србије, Дмитровић напомиње да је то нешто што се подразумева.
"Наравно да су неопходни добри односи колико могу да буду добри због прошлости. Та прича о помирењу је превазиђена, радикалној страни хрватске политике, Срби не значе ништа. Не знам какав ће бити живот Срба у Хрватској", закључује Дмитровић.