Православна Нова година дочекана широм Србије, Републике Српске и Црне Горе

У поноћ је са Куле Београд испаљен троминутни ватромет

Нова година по јулијанском календару дочекана је широм Србије, славило се на трговима, и у ресторанима, а многи грађани прославили су у својим домовима, у кругу породице.

У Београду српска Нова година је организовано прослављена у склопу манифестације "Београдска зима", уз концерт Аца Пејовића на Тргу републике где је претходно наступио Дејан Петровић Биг бенд.

У поноћ је са Куле Београд испаљен троминутни ватромет.

Десет секунди пред поноћ на Кули Београд почело је одбројавање, а уследио је визуелни шоу којим је грађанима честитана српска Нова година.

Троминутни ватромет окупљени на београдском шеталишту у Београду на води могли су да виде са Куле Београд и са новобеоградске обале Саве.

На Косову и Метохији, православну Нову годину већина Срба дочекала је у својим домовима, и на Тргу ослободиоцима испред зграде Општине Грачаница где је такође приређен ватромет.

На Златибору је српска Нова година дочекана и уз народне обичаје у селу Јабланици и уз концерт на Краљевом тргу.

У Републици Српској дочек православне Нове године је органозован на отвореном уз богат забавни програм, а у поноћ се у храмовима служио молебан за благословено ново љето

Нова година по јулијанском календару дочекана је синоћ испред храма Христовог Васкрсења у Подгорици, али због великог ветра, бадњаци се нису налагали.

Српска православна црква, али и друге цркве које поштују јулијански календар обележавају почетак нове 2025. године, а широм Србије организован је дочек.

Православна Нова година, позната као јулијанска Нова година, празник је који се слави 14. јануара по грегоријанском календару у балканским земљама Србији, Црној Гори, БиХ (Република Српска), Северној Македонији као и у православним деловима Хрватске, а тог датума је 1. јануар по јулијанском календару.

Јулијанска Нова година слави се и у Русији, Белорусији, Украјини, Јерменији, Молдавији и Грузији, а занимљива је чињеница да традиција обележавања јулијанске Нове године постоји и у неким немачким кантонима у Швајцарској, али и у неким деловима галске заједнице у Шкотској.

Јулијанска Нова година у нашем народу се назива и српска Нова година, али и Мали Божић, јер се на тај дан завршавају божићне свечаности.