Србија и Балкан

Ђурић: Морамо да изградимо наш лоби у САД, као што су Албанци

У наредним недељама биће именован нови амбасадор Србије у САД, рекао је шеф дипломатије
Ђурић: Морамо да изградимо наш лоби у САД, као што су Албанци© FOTO TANJUG/ JADRANKA ILIĆ

Министар спољних послова Србије Марко Ђурић истакао је вечерас да је неопходно да Срби, као што су то већ учинили Албанци, изграде свој лоби у Америци и придобију, не само политичку класу у Вашингтону, већ и у другим центрима одлучивања које имају полуге моћи на терену на Косову и Метохији.

Ђурић је, у емисији "Усијање" на Курир ТВ, рекао да је стратешки дијалог са САД веома битан у јачању односа са Вашингтоном, али и за положај Србије у међународној арени.

Подвукао је да стратешки дијалог са САД није на уштрб односа са другим партнерима у међународној заједници, већ само може да повећа цену и позицију Србије.

Рекао је да и даље постоји низ тема у којима нема слагања са САД, додајући да је КиМ једна од тих тема, али да постоји огромна потребна и простор да се добију нови савезници.

Подсетио је да је конгресменка Клаудија Тени, председница Српског кокуса, предложила закон којим се захтева да се Куртијевом режиму обустави сва помоћ, док не буде повукао своје снаге са севера, престао са терором над Србима и док не буду ослобођени затвореници.

"Ми можемо да држимо какве год хоћемо родољубиве говоре о Косову и Метохији, али ако ми не будемо урадили оно што су урадили косовско-метохијски Албанци, да изградимо наш лоби у САД и да придобијемо не само политичку класу у Вашингтону, већ и другим центрима одлучивања које имају полуге моћи на терену, можемо само међу собом да тражимо Бранковића", објаснио је Ђурић.

Рекао је да ће стратешки дијалог помоћи да имамо савезника у новој администрацији којем је могуће указати да су хришћани на Космету прогоњени, да се патријарху не дозвољава да уђе на КиМ на Божић зато што то "следбеник тоталитарне идеологије брани".

Ђурић је указао да у САД живи преко милион људи српског порекла.

Оценио је да је стратешки споразум у области енергетике, који је потписан прошле године, од кључног значаја за српско-америчке односе и да се добро уклапа у дугу историју односа, јер је са САД најстарији међународни споразум на снази који Србија има, а то су трговински споразум и конзуларна конвенција.

"Како се српска економија развија великом брзином изузетно је значајно што можемо да рачунамо на приступ новим технологијама које САД несумњиво имају. Тиме добијамо даљу диверзификацију нашег снабдевања", објаснио је Ђурић.

Потписивање стратешког партнерства у области енергетике, каже, био је увод у закључивање почетак стратешког дијалога.

"То је за нас од изузетног политичког значаја не само у односу са САД већ у глобалној арени. Да грађани не помисле да навијамо само за односе са САД. Ми већ имамо стратешки дијалог са девет земаља, додајући највећу економију света и најзначајнију земљу западне демократије. Прешли смо из групе једне широке масе разноликих земаља, у групу пријатељских држава", казао је он.

Подсетио је да Србија има јасан циљ да у 2025.буде најбрже растућа економија у Европи, и да независна самостална политика коју води Београд даје Србији додатну тежину у геополитичким условима.

Истакао је да постоје разлози да Србија верује да ће односи са доласком нове администрације у Вашингтону ићи у позитивном правцу. С тим у вези је подсетио да је председник Србије Александар Вучић био међу првих 10 светских лидера који су разговарали са Трампом после избора је изразио очекивање да ће у наредним недељама бити именован амбасадор Србије у САД.

image