Премијер Србије Милош Вучевић осудио је затварање српских институција у АП КиМ од стране Приштине, истичући да је то наставак онога што се свакодневно дешава у јужној покрајини и да опет имамо "гласну тишину" међународне заједнице. Премијер је новинарима у Врању рекао да су нападнуте институције у систему Србије у свим деловима АП Косово и Метохија где Срби живе.
"То је, нажалост, оно што се свакодневно дешава на Косову и Метохији. И опет имате ту гласну тишину међународне заједнице", истакао је Вучевић.
Он је поздравио одлуку да директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић напусти разговоре у Бриселу, где је требало да буде одржана прва седница Заједничке комисије за нестала лица, истичући да нема смисла да се данас разговара са Албанцима о несталим лицима, док они нападају српске институције.
Наводећи да Србија, нажалост, не може да примени све оно што би државе у оваквим ситуацијама морале или могле да примене због свих специфичних околности око АП КиМ 1999. и Резолуције 1244, као и војнотехничког споразума, Вучевић је истакао да Србија мора бити стрпљива.
"Неком се то чини да је дефетизам. Није дефетизам, него један рационални, мудар приступ да избегнемо замку која нам се прави. А прави нам се замка да се ми прикажемо као агресори, како они то виде, као реметилачки фактор и да се иживљавају над нама у оној мери у којој не могу да се иживљавају на неким другим државама, које су веће и војно снажније од нас. То и Куртију треба, да ми будемо исхитрени, да он каже да смо мали Руси и да они који су њихови патрони могу да покажу своје мишиће", рекао је Вучевић.
Он је истакао да Србија чини све да сачува народ на АП Косову и Метохији и није нема и додао да је лако онима који не доносе одлуке и који све знају најбоље.
Премијер се осврнуо и на друге теме, па је оценио да се опозиција плаши да чује глас народа и да зато одбија да прикупи потписе за саветодавни референдум о поверењу председнику Србије Александру Вучићу. Он је рекао да је СНС предала 111 потписа за расписивање саветодавног референдума и додао да опозицији не недостаје много потписа како би проверили да ли је истинито истраживање ЦРТЕ.
Навео је да Вучић не може да замисли да обавља дужност председника државе са оспореним легитимитетом и да је зато понудио да се организује саветодавни референдум и да је за њега немогуће да остане на месту председника државе ако нема подршку грађана.
"Не разумем да неко ко тврди да је Вучић најнепопуларнији, да је омражен и да нема подршку народа, неће да искористи ову шансу. Ово је пенал у политици, чиста шанса за гол, ако је тачно то што тврде да је Вучић најнепопуларнији и да они имају огромну подршку. Да не улазим у то колико људи учествује у протестима, колико студента учествује у ономе што се дешава на неким факултетима", рекао је Вучевић.