Самарџија и Васиљевић у "Дану увече": НАТО вежба је провокација Русије
НАТО војници су дошли на Балкан – њих 10.000 тренутно учествује у војним вежбама које се одржавају у Бугарској, Румунији и Грчкој, а под називом "Непоколебљива стрелица 25".
Циљ је да се демонстрира способност алијансе да се брани од било ког непријатеља, укључујући и Русију.
Постављају се питања због чега баш сада и због чега баш овде? Да ли је изградња највеће војне базе баш у комшијској Румунији порука коју НАТО шаље Русији? И како распоређивање великог броја трупа утиче на геополитичку ситуацију Балкана и Србије?
У емисији "Дан уживо" на РТ Балкан о томе, и другим темама, говорили су генерал у пензији Станко Васиљевић и новинар и дописник из Москве Слободан Самараџија.
Како коментарисати поруку НАТО размештања 10.000 војника, Васиљевић каже да су вежбе нешто нормално за сваку армију света, али да је да је ово увежбавање неких коридора, командовања, координације са јединицама које су ангажоване у вежби.
"Учествује 10.000 војника, то није мали број. Вежба траје прилично – 45 дана, ту ће се испробати много варијанти, усаглашаваће се командовање, циљ вежбе, стварање утиска да је Алијанса спремна за сваки одговор, укључујући и напад са руске стране", наводи Васиљевић и додаје да је антируска хистерија попримила такве размере у Европи, после сукоба у Украјини, да поједине земље у Западној Европи излазе са могућим планом напада.
Оцењује да ситуација није безопасна, сукоб се дешава на простору Европе, неки потези одлазеће америчке администрације су га максимално усложили.
Истиче да се нада да ће се током наредних пет дана издржати и да ће свет кренути у правцу мира и дипломатије.
Подсећа на то да смо прошле године имали једну од највећих вежби у историји НАТО-а.
Самарџија оцењује да су ове вежбе опасне из више разлога и да је јако битно ко учествује у тим вежбама, као и да се вежбе одржавају на простору који је врло осетљив, односно близу руске границе.
Подсећа на договор о примирју о Гази и каже да сумња да је баш данас одлучено да се тако реши, већ пре неколико дана, тако да би САД имале бар неко олакшање и да би више могле да се ангажују на европској страни.
Самарџија истиче да Русија, чак ни у време Совјетског савеза, никада није напала ниједну земљу Европске уније, нити је намеравала, а ЕУ је кидисала на земље које су биле чланице некада Варшавског пакта и потом Совјетског савеза.
То су, како каже, игре Запада који жели да прошири свој утицај даље. Наводи да је Европа свесна да не мора да се боји Русије. Ако би европски политичари рекли да немају никакву претњу, морали би грађанима да објашњавају зашто су унутрашње ствари такве какве јесу, потребно је пронаћи непријатеља.
У емисију се укључио и руски војни експерт Виктор Литовкин и оценио да је то с једне стране вежба, али то је у ствари провокативна акција, јер се дешавају поред Украјине, где се дешава СВО, то је провокација сукоба, јер је близу Приднестовља, тј. Молдавије.
"Русија на вежбе гледа са опрезом и извесном дозом стрепње, јер би се могле развити у агресију на Приднестовље", оценио је Литовкин.
Васиљевић је сагласан да су ове акције провокативне и да се то дешава на јако осетљивом простору.