Србија и Балкан

Случај Драган Шутановац: Од Бајденовог миљеника до амбасадора

"Министар одбране Драган Шутановац приљежно ради на промени јавног мњења у односу на НАТО и САД. Американци му, (и) због тога, пружају отворену подршку", наводи се у депеши "Викиликса". Шта је Шутановца препоручило за амбасадора у САД?
Случај Драган Шутановац: Од Бајденовог миљеника до амбасадора© Министарство одбране Србије

Док се свет припрема за инаугурацију новоизабраног председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа, у Србији је донета одлука ко ће бити нови амбасадор у Вашингтону.

Вест да ће некадашњи високи функционер Демократске странке и министар одбране Драган Шутановац бити нови амбасадор Србије у Вашингтону изазвала је буру у јавности.

То да је кадар бившег режима дошао до овако високе позиције можда и јесте изненађење, али не би требало да буде.

Кадрове некадашњег режима актуелна власт у Србији у свој загрљај примила је одавно. Довољно је подсетити се да је донедавно амбасадорка Србије у Великој Британији била Александра Јоксимовић, некадашња портпаролка Демократске странке.

На функцији амбасадора Србије у Мароку је члан Социјалдемократске странке Бориса Тадића Иван Бауер.

Амбасадорка Србије у Загребу је Јелена Милић, оснивач Центра за евроатлантске студије која је била саветница некадашњег министра спољних послова Горана Свилановића.

Некадашњи кадар Демократске странке Вук Јеремић такође је недавно укључен у државну политику приликом борбе Србије у Уједињеним нацијама поводом резолуције о Сребреници. Према речима председника Србије Александра Вучића, Јеремић је уручио писмо генералном секретару УН Антонију Гутерешу том приликом.

Миљеник америчких демократа

Шутановац се у последње време готово повукао из јавности, а у ретким приликама његових телевизијских гостовања представљао се као председник своје НВО – Савета за стратешке политике.

Јавност је могла да га види на фотографијама са пријема у америчкој амбасади приликом обележавања Дана независности 4. јула. Био је гост и одлазећег америчког амбасадора Кристофера Хила, али и његовог претходника Кајла Скота.

Откуд веза Шутановца и америчких представника и Вашингтона? У званичној биографији Шутановца наводи се да је дипломирао хидроенергетику на Машинском факултету у Београду, али и да је похађао специјалне курсеве у САД из области безбедности, а има и диплому америчко-немачког Маршал центра за безбедносне студије у Гармиш-Партенкирхену.

Шутановац се као министар одбране, приликом посете тадашњег потпредседника САД Џозефа Бајдена Београду 2009. године састао са њим на Топчидеру.

Био је то изузетак од стандардног протокола, да се тако висока званица из Вашингтона састаје са једним министром појединачно. 

Повод за овај разговор у четири ока може се наћи у депеши "Викиликса" из 2007. године.

У документу 07BELGRADE879 од 21. јуна 2007. пише: "Шутановац је рекао амбасадору да је његова мисија да 'припреми српске оружане снаге за улазак у НАТО', и посвећен је наставку билатералне сарадње са САД ради унапређења наших безбедносних односа".

Зато и не треба да чуди што Бајден током посете није штедео речи хвале за Шутановца, па је у саопштењу након сусрета наведено да Бајден хвали сарадњу Америке са Војском Србије, посебно у оквиру Партнерства за мир.

"Посета потпредседника САД господина Бајдена Министарству одбране и Војсци Србије свакако је израз великог поштовања према Војсци Србије и реформским потезима које је Министарство одбране учинило у протеклом периоду", објавило је наше Министарство одбране том приликом Шутановчеве речи.

И у депешама "Викиликса" након сусрета, 09BELGRADE402, наводи се да је "министар одбране Драган Шутановац, реформатор који је један од Тадићевих главних поручника у Демократској странци (и као такав, могући ривал), приљежно ради на промени јавног мњења у односу на НАТО и САД".

"Аме­риканци му, (и) због тога, пружају и отворену подршку. Посета потпредседника САД Џозефа Бајдена Београду 20. маја 2009, када се одвојено састао са министром одбране Драганом Шутановцем, најочигледнији је пример те подршке", додаје се у депеши.

И у другом документу који је послат из Беоргада, 09BELGRADE765 хвали се Шутановац.

"Потпредседникова одлука да се одвојено састане са министром одбране Драганом Шутановцем дала је овом реформски оријентисаном заговорнику сарадње са НАТО-ом додатни кредибилитет и тежину у процесу формулисања политике. Треба да наставимо да развијамо наше живе војне односе са Србијом, и да с партнерима радимо на упућивању српске јавности у предности чланства у НАТО...".

Са сетом се подсетио доласка Бајдена у Београд

Када је Бајден други пут долазио у Србију 2016. године, а домаћин му био садашњи председник Србије Александар Вучић, Шутановац се са сетом присетио његовог састанка са Бајденом.

"Дипломатски односи Србије и САД успостављени су 1882. године, потпредседник Бајден први пут је посетио Србију 2009. године", објавио је Шутановац том приликом уз своју фотографију с Бајденом.

Да ли је коначно дошао ред да се Бајден одужи свом тако блиском сараднику у Србији и зашто је за то чекао последње дане своје власти, не зна се. 

Ипак први дани дужности Шутановца на месту амбасадора Београда у Вашингтону могли би да буду оптерећени припремом за сарадњу са другим председником и Бајденовим љутим ривалом – Доналдом Трампом.

Да ли ће му за нову функцију фотографија са Бајденом бити олакшавајућа или отежавајућа околност, видећемо.

image