Тражња за становима прошле године успорила је због високих цена и неповољних услова кредитирања, али ни то није довело до пада цене квадрата, већ супротно - раста од 4,69 одсто, показују подаци Републичког геодетског завода.
Небојша Нешовановић, директор за процене за регион Југоисточне Европе у компанији ЦБРЕ каже за РТС да "Европска централна банка није спустила каматне стопе у динамици коју смо очекивали, инфлација се задржала у Европи, каматне стопе су спорије спуштане, па кредити нису постали тако брзо повољни као што смо очекивали".
"У овој години се очекује значајан пад камата, повратак кредитних купаца тако да већ до половине године можемо да очекујемо повратак значајног броја купаца и раст тражње", оцењује Нешовановић.
Он тврди да је потражња и даље "довољна".
"Понуда нам је сасвим довољна, тренутно градимо станове на историјском максимуму, око 40.000 станова годишње добије грађевинску дозволу на територији целе Србије, више од пола у Београду. То је довољно за нашу земљу за оне који купују станове да би у њима живели. Међутим, тражња је велика јер постоји много инвестиционих купаца који ту пласирају свој капитал. Очекујемо да се то лагано мења и да се део инвестиционих купаца сели са тржишта некретнина", сматра директор за процене за регион Југоисточне Европе у компанији ЦБРЕ.
Наводи да ће повратком "кредитних купаца порасти тражња за јефтинијим становима".
Одговарајући на питање да ли се у наредном периоду очекује пад цена станова, Нешовановић тврди да то није очекивано у сегменту који интересује највећи део становништва.
"Уопште не треба да се надамо да цене падну, већ да покушамо да цене не порасту више од раста просечних плата. Не треба да верујемо и да се надамо да ће цене да падну већ да зарађујемо више", оцењује директор за процене за регион Југоисточне Европе у компанији ЦБРЕ.