Додик о Трампу: Повратак политици националног интереса и суверенитета

За РС ово ствара окружење у којем њени интереси могу бити боље заштићени и где се може отворено разговарати о потребама њеног народа

Долазак новог-старог председника САД Доналда Трампа на власт сигнализира повратак политике засноване на националном интересу и суверенитету, поручио је председник Републике Српске Милорад Додик.

Лидер Српске је истакао да ће Трампов нови мандат учинити свет спремнијим да чује гласове попут оног из Републике Српске за које је униполаран свет био глув из сопствене умишљености, бахатости и тешке историје.

"Уместо да будемо предмет експеримента глобалистичких политика, Трампов приступ пружа шансу за равноправнији дијалог. Република Српска спремно дочекује нову администрацију јер деле вредност суверенизма и разумевање да успешне државе поштују, бране и ни по коју цену не дају свој суверенитет", рекао је рекао је Додик за бањалучки Глас Српске.

Истакао је да Република Српска не жели ништа друго за Србе у Српској него оно што су желели амерички бирачи када су убедљиво изабрали Доналда Трампа и на светску агенду вратили право грађана да имају контролу над својим животом.

"Република Српска је деценијама нападана, оспоравана, потцењивана и ниподаштавана, а све са циљем да се у срцу Европе уништи оно на чему је Европа сазидана: хришћанске вредности и тежња сваког народа у Европи да одлучује о себи и свом развоју. Показује се као врло исправна политика Републике Српске у претходним годинама која је правила партнерство са суверенистичким политичким снагама широм Европе. Република Српска има у овом моменту најутицајније политичаре у Европи као своје пријатеље, што је доказ њене храбрости, али и виталности која почива на исправној антиципацији и визији", навео је Додик.

Председник Српске је истакао да Трампов став према Европској унији као конфедерацији суверених држава, а не супердржави, доноси нови талас стабилности Европи.

"Слабљење бирократског приступа у корист националних интереса омогућава државама чланицама, али и онима које нису чланице ЕУ, попут Републике Српске, да дефинишу сопствене приоритете. Ово значи да ће Европа имати прилику да преиспита свој смер, враћајући одлучивање ближе грађанима. За Републику Српску ово ствара окружење у којем њени интереси могу бити боље заштићени и где се може отворено разговарати о потребама њеног народа. У таквом контексту политичка аутономија и самосталност Републике Српске може бити више него концепт - може постати пример за друге регионе који траже сличне моделе равнотеже између локалног и глобалног", навео је Додик.

Он је указао на то да је Трампова политика окренута мирном решавању сукоба и повлачењу из непотребних војних авантура отвара простор за трајно решавање политичких питања на Балкану.

"Република Српска може профитирати од оваквог приступа, јер ставља нагласак на договор између локалних актера, умјесто на наметнута решења споља. Зато мора престати међународни интервенционизам као предуслов за локални договор.
 Република Српска, Балкан, Европа и свет могу имати користи од лидера који верује у сувереност, дијалог и економску правду", закључио је Додик.