Србија и Балкан

Свети Никола неподобан у ЦГ: Генерал због посете хрватског министра уклонио иконе са брода "Јадран"

"Је ли брод заправо храм на мору? Јесу ли сви војници на броду православни? Да нам и војска није православна постала?", пита се Социјалдемократска партија Црне Горе
Свети Никола неподобан у ЦГ: Генерал због посете хрватског министра уклонио иконе са брода "Јадран"© CC BY-SA 2.0

Непосредно уочи посете министара спољних послова Хрватске и Црне Горе, Гордана Грлић Радмана и Ервина Ибрахимовића школском броду "Јадран", у понедељак у Бару, са тог брода уклоњене су све иконе које је деценијама уназад добијао од домаћих и страних делегација које су га посећивале. 

"Тачно је да је начелник Генералштаба Војске Црне Горе, бригадни генерал Зоран Лазаревић наредио уклањање икона са школског брода "Јадран". У вези с тим, обавештавамо вас да министар Драган Краповић (Демократе) не подржава такве поступке. Став Министарства одбране је чврст и недвосмислен: сваки припадник ВЦГ, без обзира на религијску припадност, има право на слободно исповиједање своје вјере", речено је "Вијестима" у Министарству одбране Црне Горе.

Поред осталих, са зида официрског салона на овом једрењаку уклоњена је и икона Светог Николе, који је у хришћанству универзални заштитник помораца и морепловаца. Ту икону поставила је посада брода, у којој су, осим хришћана, годинама били и муслимани и Јевреји, али и атеисти, подсећају "Вијести".

"Посебно је потребно уважити чињеницу да је сама посада брода истакла икону Светог Николе, заштитника помораца. Сваки чин који доводи у питање ову слободу, сматрамо неприхватљивим и неспојивим с основним вриједностима које ВЦГ заступа", саопштено је из Министарста одбране где су посебно нагласили да је "уважавање вјерских слобода и разноликости унутар војске од суштинског значаја за очување заједништва и међусобног поштовања међу припадницима свих конфесија".

Случај је покренула посланица "Демократа" Анђела Војиновић, која је прекјуче изјавила да је та странка у сазнању да је начелник Генералштаба ВЦГ Лазаревић, приликом посете хрватског министра спољних послова једрењаку "Јадран", наредио уклањање икона које су деценијама уназад поклањане броду од стране разних званичника.

"Да ли је могуће да у земљи у којој су верска права и слободе гарантоване Уставом, имамо војног званичника на највишој функцији који уклања верске симболе, симболичке дарове који представљају дeо нашег историјског наслеђа? Да ли је могуће да се политика једне групице манифестује уклањањем ових вредних симбола, без обзира на њихов културни, верски и историјски значај? Овакво поступање није само професионално проблематично, оно дубоко компромитује углед начелника Генералштаба", рекла је Војиновић.

Посланици Демократа убрзо је одговорила председница Форума младих Социјалдемократске партије (СДП) и представница Европског савеза Јована Марковић.

"Jе ли брод заправо храм на мору? Јесу ли сви војници на броду православни? Да нам и војска није православна постала? Можда су Демократе заборавиле да је војска ту да брани државу, а не да постане полигон за идеолошке експерименте”, изјавила је Марковић, додајући да је Демократама "очигледно битније да броје иконе, него да преузму одговорност за праве проблеме".

Иначе министар одбране Црне Горе Драган Краповић још пре пола године затражио је смену начелника Генералштаба ВЦГ генерала Зорана Лазаревића али тај захтев није добио подршку Савеза за одбрану и безбедност. У трочланом Савету против је био председник Црне Горе Јаков Милатовић, који је рекао да ће подржати разрешење Лазаревића кад му се каже шта генерал није радио како треба или шта је лоше урадио.

Краповић је у међувремену врховном државном тужиоцу Милораду Марковићу доставио информације о, како је навео, "незаконитим радњама Лазаравића", између осталог, и о неизвршењу наредбе о достављању документације у вези с одлуком да приватни мотор превезе из Словеније возилом ВЦГ.

Лазаревић је тужио Министарство одбране за дискриминацију, поручујући да му је тај ресор бројним одлукама "повриједио официрску част и достојанство".

Црна Гора и Хрватска започеће, иначе, 27. јануара ове године преговоре о спорним питањима међу којима је и власништво над школским бродом "Јадран" који Хрватска сматра својим.

"Јадран" је поринут 1931. године, а изградња је завршена 1933. До 1991. био је школски брод Југословенске ратне морнарице са матичном луком Сплит. Из Сплита је 1991. упућен у Црну Гору на ремонт где се од тада налази и предмет је спора две државе око власништва.

image