Како је Курти обрнуо тезу: Нису крајњи циљ "институције Србије" него животи Срба на КиМ
Иако се на предизборним скуповима свог Самоопредељења широм Косова и Метохије, од Ђаковице и Јужне Митровице до Бистрице крај Лепосавића, Аљбин Курти претходних дана нашироко хвалио да су његов циљ "злочиначке институције Србије на Косову", свакодневни живот Срба у јужној српској покрајини увелико га демантује.
Нису крајњи циљ акција његове параполиције "злочиначке институције Србије", гашење служби Србије је само средство, него – обичан народ, Срби, Роми, Горанци, Бошњаци на КиМ. Њих на десетине хиљада.
Само током последње, до сада најшире и најсвеобухватније акције гашења институција државе Србије на КиМ, 15. јануара ове године, угашено је, наводи новинар и публициста Живојин Ракочевић који живи у српској енклави у Грачаници, "све што је у протеклих 25 година одржавало живот гетоизираних косовских Срба".
И то живот достојан човека, него – минимум живота.
На годишњицу инсценираних догађаја у Рачку, који су били окидач за бомбардовање СРЈ марта 1999. године, затворене су српске општине у Липљану, Обилићу, Приштини, Косову Пољу, Вучитрну, Новом Брду, Каменици, Витини, Ораховцу, Србици. Неке од ових општина биле су измештене, општина Приштина у Грачаницу, Косово Поље у Угљаре, Вучитрн у Прилужје, Србица у село Бање и у Северну Митровицу где је раније затворена.
Истог дана затворени су и шалтери Поште Србије у Грачаници, селу Бање, Прилужју, Лепини, Угљару, Доњој Гуштерици и Ораховцу. Затворен је Центар за социјални рад у Грачаници и Прилужју.
Овде ваља напоменути да је Пошта Србије на Косову радила на основу релеватних уговора са међународном заједницом.
Из Канцеларије за КиМ 15. јануара саопштио је да је затворено око 35 српских институција, да је без посла остало око 1.100 људи, али да они неће остати без дохотка.
"Последњи талас гашења српских институција страховит је удар на наше животе. Где и како сада прибавити најобичнији извод из матичне књиге рођених, умрлих, венчаних... Како из Србије добити неки документ када је пријем пошиљки из Србије паралисан, блокиран, како се обратити некој од социјалних установа за помоћ, како регулисати дечије додатке, како студенти да предају захтеве за стипендије... Како послати захтев за остваривање права на пензију, или, како примити решење Фонда ПИО о пензионисању? Све су то на први поглед мале ствари, неки би рекли - небитне, али, од њих зависе наши животи. Курти систематски удара на наше животе, основне потребе а циљ је да једна по једна породица, суочена са невољама, диже руке, пакује се и одлази са Косова. И то увелико даје резултате", објашњава један од наших саговорника из Грачанице.
Нова 2025. као и претходна, 2024. за Србе на Косову и Метохији почела је на исти начин – ударом на српске институције. Јануара прошле године у једном налету угашено је седам привремених органа јужно од Ибра, Џељаљ Свечља тада је, спрдајући се са осећањима Срба саопштио како ће једина "институција Београда на Косову бити амбасада Србије у Приштини". Пре три дана Свечља је закључио како се "завршава ера паралелних општина и криминалних институција Србије на територији Републике Косово".
"Затварањем привремених органа престају да раде институције, нема народних кухиња, нема материјала за наше болнице, оне не могу да спроведу никакве јавне набавке, нема могућности да студенти приме стипендије, нема новца за студентске мензе, нема могућности да болнице обезбеде материјалне трошкове, а и наше образовне установе, нема могућности да пољоприведна газдинства добију семенски материјал, механизацију, набаве било шта", рекао је недавно Игор Симић из Српске листе после серије затварања привремених органа у српском систему на КиМ.
Од 1. јануара 2025. затворене су просторије Пореске управе у северном делу Косовске Митровице, затим и филијала Дунав осигурања у том граду, месец дана раније, такође у Митровици затворена је Дирекција за урбанизам, затим и Дирекција за градско грађевинско земљиште и путеве, Дирекција за стамбени и пословни простор.
У октобру катанац је стављен за Привремени орган општине Србица, радницима Центра за социјални рад дат је кратак рок за исељење из простора у коме су били. Августа прошле године у још једном налету Куртијеве параполиције, затворене је зграда привременог органа Косовске Митроивце, затворен је косовско-митровачки округ, просторије Канцеларије за КиМ и Фонда ПИО у Бошњачкој махали...
Током лета затворене су и бензинске пумпе у Митровици и Зубином Потоку, све експозитуре Поште Србије, укупно девет на северу КиМ, у јануару и фебруару 2024. затворени су привремени органи за Клину, Исток, Пећ, Суву Реку, Призрен, Ораховац и Драгаш који су радили углавном у Гораждевцу и Драгашу.
Претходно су на северу затворене експозитуре Комерцијалне банке, Срби су били принуђени да плате и пензије чекају у дугим редовима испред просторија Поштанске штедионице а онда су и ови објекти затворени. Забрањена је употреба динара, па су Срби принуђени да по новац путују 60, 70 или 100 километара до Рашке, Новог Пазара, Куршумлије, Врања или Ниша.
У удару на, како је то објашњавано, "присуство Србије на Косову", укинуте су КМ таблице, српске возачке дозволе...
"Куртију као да није било довољно да нас позатвара у гета, мале, тескобне целине, енклаве окружене албанским селима, насељима, у којима је ионако тешко живети, него нам одузима и последње атрибуте нормалног живота. Изложени смо репресији, хапшењима, пресудама, мржњи, дугим цевима, али, као да им ни то није довољно. Затварања институција имају за циљ да убију и последње трагове достојанства у нама, живота са имало људскости", наставља наш саговорник из Грачанице.
И за чињеницу да је север од прошле године преплављен специјалцима, да су на сваком ћошку по градовима, да је шанса да се од Митровице дође до Звечана или до Лепосавића без контроле, претреса, шиканирања, сведена на минимум, Курти има објашњење.
По њему, ради се у увођењу закона, "суверенитета" Косова и на последњу стопу његове државе.
Резултат тога јесте да је, на основу података једног до албанских портала, на северу КиМ један албански полицајац на 15 до 20 Срба.
"То 'увођење закона и суверенитета' за нас Србе значи чист апартхерд. И опет је Курти и ту заменио тезу. То у стварности значи да наша деца не могу на улицу да се играју, да можеш бити ухапшен и осуђен у сваком тренутку уз оптужбе пар лажних сведока, да на неодређено можеш остати у притвору, да те полицајац са пушком, који не говори твој језик, гледа на улици пун мржње, да Албанац некажњено може да добацује твојој ћерки или жени, да може да ти преоре гробље, поруши споменике, да из јужног у северни део Митровице могу да прелазе групе Албанаца да провоцирају и траже сукоб са Србима, и, могу овако да набрајам до сутра", прича данас још један од наших саговорника, познаник из Северне Митровице.
Нико од наших саговорника у Куртијевој "држави", примеру "демократије и слободе за читаву Европу", како "Косово" дефинишу у Бриселу, не жели да му јавно споменемо име. И то је добар доказ слободе коју на КиМ уживају Срби.
"Изгледа као да се круг затворио и да је од бомбардовања до данас психологија коначног обрачуна ушла у српски гето и уништила институције које у највећој мери јесу биле социјалне и које су, уз све недостатке, подржавале, без разлике, Србе, Албанце, Горанце, Роме, Бошњаке, Хрвате и све којима је та помоћ била потребна. Стотине хиљада људи 25 година имају неку корист од тих "злочиначких општина и институција", пише у ауторском тексту за "Политику" Живојин Ракочевић.
Хиљаде Срба већ одавно не могу до својих радних места. Истина плате примају захваљујући држави Србији, по њих морају до централне Србије, али, где је ту право на рад, на радно место, на слободу кретања, где је ту основно људско достојанство?
"Узимање права завршено је затварањем Срба у гета, коначни обрачун почиње оног тренутка кад више нема шта да се одузме од људских права, него се некоме нешто узима директно од живота. Шта сада да ради Србин, Ром, Албанац, Горанац и како да прими социјалну помоћ, дечји додатак, плату, пензију, коме да упути захтев за извод из матичне књиге рођених?", пита Ракочевић из Грачанице.