Почиње друго полугодиште: Синдикати постигли договор са владом, али наставе неће бити у свим школама

Колективи одређених школа донели су одлуку да друго полугодиште започне регуларно, али поједини наставници и учитељи су одлучили да не држе наставу. Наводе да је то "морални чин солидарности са студентима"

Друго полугодиште за основце и средњошколце у Србији почиње сутра, али неће у свим школама бити наставе.

Иако су четири репрезентативна синдиката позвала своје чланство да друго полугодиште почне као што је предвиђено, у појединим школама је донета одлука да у понедељак, 20. јануара, ипак обуставе рад.

Има и образовних установа које ће почети регуларно са радом, али су поједини наставници и учитељи одлучили да не држе наставу. У неким школама родитеље су обавестили да је обустава наставе "морални чин солидарности са студентима", а негде су чак преко Вибер група просветари тражили мишљење родитеља да ли да подржавају обуставу наставе или не.

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић проследила је допис директорима школа и позвала запослене у просвети да настава почне редовно 20. јануара.

Не зна се тачно колико ће школа радити, а колико не. Али, председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће у сутра настава бити организована у чак 1.773 школе, што је 82 одсто од укупног броја школа у Србији.

Додао је да у 199 школа поједини наставници неће радити, као и да је у свега 94 школе, што је нешто мање од 5 одсто, најављена обустава рада.

Другачије податке изнео је Независни синдикат просветних радника Србије (који не учествује у преговорима са владом), који тврди да је у више од 35 одсто школа већина запослених одлучила да сутра нема наставе, а изјашњавање по установама је настављено и данас.

Главни одбор Форума београдских гимназија донео је одлуку да у понедељак неће бити наставе, већ ће професори протестовати како би се изразили незадовољство због начина на који репрезентативни синдикати воде преговоре са Владом Србије, третмана од стране надлежних институција, али и у знак солидарности са колегама из Треће београдске гимназије којима су претиле непознате особе.

"У београдским гимназијама сутра неће бити наставе, осим у неколико школа где ће вероватно бити организован привид наставе, али то свакако неће бити ни у тим установама регуларан наставни дан", рекла је за РТ Балкан Ана Димитријевић из Форума београдских гимназија.

Четири репрезентативна синдиката, који су од половине новембра у циркуларном штрајку, позвали су своје чланство да од понедељка, 20. јануара настава почне регуларно. Они су у заједничком саопштењу навели да настављају преговоре са Владом Србије која је им је понудила у марту и октобру повећање плате од по пет одсто, а у јануару наредне године још седам одсто и потписивање Посебног колективног уговора на Савиндан, 27. јануара.

У октобру би просветари дошли до свог зацртаног циља, да плата почетника у просвети буде изједначена са просечном платом у Србији. 

Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић рекла је да повећањем плате од 11 одсто у јануару ове године, почетна плата запосленог у просвети са седмим степеном стручне спреме увећана са 86.681 динара на 96.216 динара.

Са новим повећањем од пет одсто у марту биће 101.026 динара, а са повећањем у октобру 2025. године почетна плата запосленог са седмим степеном стручне спреме биће увећана на 106.078 динара

"Требало би имати у виду да на ове основне плате иду и додаци за минули рад и разредно старешинство, па ће тако зарада просветног радника са седмим степеном стручне спреме, са радним стажом од 35 година и са старешинством бити око 140.700 динара у јануару следеће године", објаснила је министарка за "Политику".

Осим повећања плате захтеви просветара били су и смањење администрације, као и потписивање Посебног колективног уговора (ПКУ).

Преговори о Посебном колективном уговору настављају се сутра у 9 сати у Министарству просвете.

Министарство просвете начелно је прихватило све захтеве просветара. Они траже да се Посебним колективним уговором реши питање укрупњавања норме за наставнике који раде у више школа, затим да се два пута годишње усклађује висина плате наставника са просечном платом у Србији (од 2026. године), да просветни радници који се лече од најтежих болести током боловања примају 100 одсто плате, као и да се донесе уредба о коефицијентима.

Милорад Антић из Форума београдских средњих стручних школа, који учествује у преговорима са Владом Србије каже да се не зна колико школа ће бити у штрајку, а колико ће радити.

"Анкете су току. Синдикални захтеви су испуњени, али код чланства раде емоције. Ово су сада други мотиви јер има и оних који желе да угасе синдикате у просвети", рекао је Антић за РТ Балкан.

Преговоре са Владом Србије и Министарством просвете воде четири репрезентативна синдиката - Унија синдиката просветних радника Србије, Синдикат образовања Србије, Грански синдикат просветних радника Србије "Независност", Синдикат радника у просвети Србије.