Србија и Балкан

Студенти подржали просветаре: Протест "Школски час у задњи час" у више градова

Протести подршке просветарима одржани у Београду, Новом Саду, Нишу, Крушевцу, Крагујевцу, Шапцу, Ужицу
Студенти подржали просветаре: Протест "Школски час у задњи час" у више градова© Marko Djokovic (STF)

У више градова у Србији одржан је данас протест студената под називом "Школски час у задњи час" у знак солидарности са просветарима, који су одлучили да сутра не држе наставу у школама, иако званично почиње друго полугодиште у основним и средњим школама.

Протести подршке просветарима који обустављају сутра рад у школама су одржани у Београду, Новом Саду, Нишу, Крушевцу, Крагујевцу, Шапцу, Ужицу, преноси РТС.

Четири репрезентативна синдиката у просвети позвали су своје чланство да друго полугодиште почне регуларно, како је предвиђено 20. јануара. Међутим, колективи појединих школа одлучили су да наставе ипак неће бити. Чак има и школа које ће радити, али поједини наставници и учитељи неће држати наставу.

У Београду је протест одржан испред Министарства просвете и трајао је симболично 45 минута, колико траје школски час.

Након што је одата пошта за 15 страдалих у паду надстрешнице у Новом Саду, испред Министарства просвете прочитано је писмо подршке студената и средњошколаца које је упућено просветним радницима.

"Желимо да вам кажемо да нисте сами и да имате јаке савезнике, све нас које сте својим радом обликовали", поручују се, између осталог, у писму. 

Како је речено, 1. новембра, када се догодила трагедија у Новом Саду, време је стало, а 20. јануара мора да стане читава просвета.

Иначе, четири репрезентативна синдиката просветних радника, који преговарају са владом, позвали су своје чланове да настава у другом полугодишту почне редовно, како је планирано 20. јануара.

Синдикати су прихватили предлог владе да се ове године у марту и октобру повећају плате просветним радницима по пет одсто. Још једно повећање имаће и у јануару наредне године од 7 одсто.

Са октобарским повећањем плата почетника у просвети биће изједначена са просеком у Србији, што је био један од захтева синдиката просветних радника који су били у циркуларном штрајку од новембра прошле године. 

image