О Давосу и светској елити у "Дану увече": Оваква расподела моћи у свету неодржива
Светски економски форум у Давосу почиње сутра. Симболично или не, али стартује истог дана када ће преко Атлантика у Белу кућу ући Доналд Трамп. Он ће се путем видео линка обратити окупљенима у Швајцарској. Међу окупљенима, можда највеће изненађење, биће присуиство кинеског председника Си Ђинпинга.
Самит у Давосу до сада је био симбол светске економске елите и одражава тензије између глобалних и локалних визија света. Док технолошки гиганти и финансијски магнати доминирају расправама о климатским променама и одрживом развоју, парадокс лежи у чињеници да је 2023. године један одсто најбогатијих у свету контролисало више од 45 укупног светског богатства. Ова неједнакост додатно је продубљена током пандемије вируса корона.
Хоће ли доћи до смене светских елита? Како ће се на Самиту приступити гасној кризи, али и економским и политичким кризама и Француској и Немачкој? То су била само нека од питања на која су у емисији "Дан увече" на РТ Балкан покушали да одговоре дипломата Зоран Миливојевић и публициста и новинар Игор Ивановић.
Оба саговорника су се сложила да је оваква расподела моћи у свету неодржива и да следи период промена на глобалном плану.
Дипломата Миливојевић сматра да свет улази у период озбиљних друштвених промена.
"Када говоримо о Давосу говоримо о економији као најважнијем питању. Међутим, улазимо у период када ће друштвене промене бити одлучујуће. Мислим да је то платформа на којој ће се говорити о променама у будућности. Економија је ту и од ње ће и даље многе ствари зависити. Ипак судбина човечанства зависиће од враћања у природну равнотежу. До сада смо имали неравнотежу", рекао је Миливојевић.
Он је навео да је Давос био заштитни знак владавине неолибералног концепта, али да се сада све то мења.
"Мислим да је крај периода где је Давос имао одлучујућу улога и био платформа где су главни договарали шта ће да се ради у наредној години. Та се позиција мења са доласком Доналда Трампа који је локомотива свих глобалних процеса. Свет се мења у идеолошко-политичком делу", навео је он.
Сматра да је неминовност да се свет врати у природну равнотежу, јер не може један одсто најбогатијих да контролише скоро половину светског богатства. Због тога очекује да ће промене бити пре свега друштвене.
"Овај Давос ће бити форум ишчекивања. Пажљивије ће да прате шта ће Трамп да уради него што ће у тамо (у Швајцарској) да буде закључено. Ова година ће бити преломна за све", рекао је Миливојевић.
Публициста Игор Ивановић навео је да је Давос економски скуп, на ком би требало да се прича о производно- економским односима, али да је он генерално "једна боја у колориту западне цивилизације".
"Да ли ће Давос и даље бити значајан то је секундарно питање. Примарно је питање шта ће бити са фаустовском природом западне цивилизације. То је освајачка природа, природа предатора. Давос је био само једна коцкица у том мозаику. Заправо, како на економски начин, језиком економије продати једну врсту идеологије", рекао је Ивановић за РТ Балкан.
За њега је Давос део једне шире идеологије, која је у основи идеологија деструкције.
"Ми се налазимо на прекретници како ће човечанство ићи даље. Својевремено је Ниче говорио о 'превредновању свих вредности'. То ће се десити и сада", рекао је он.
Указао је да је на економском скупу у Давосу пропагирана вакцинација, али не само она против короне, већ као део "рађања и одрастања човечанства".
"Није прошло много да би из уста Викторије Нуланд сазнали да постоје тајне лабораторије", рекао је он.
Наводи да је идеологија пропагирана у Давосу идеологија "секте богаташа", те да уколико се промени парадигма читавог човечанства Запад ће изгубити своју моћ.