Потпредседник Српске листе: Курти води најпрљавију кампању икада, али неће нас обесхрабрити
Ниједног од 1.100 радника које је Куртијева полиција истерала са радних места јужно од Ибра, као и више хиљада оних који су индиректно после отимања институција у систему Републике Србије остали без примања, држава Србија неће оставити, поручио је у разговору за "Политику" потпредседник Српске листе, др Драгиша Миловић.
Он је истакао да ће се радницима исплаћивати плате и да ће наћи могућност са председником Србије Александром Вучићем и Канцеларијом за Косово и Метохију да радници раде, иако ће то бити у отежаним условима.
"Ово је сигурно један од најтежих удара на Србе на Косову и Метохији, а Курти ће наставити репресију све до избора. Њему није веровати", рекао је Миловић, специјалиста ортопедије у Клиничко болничком центру у Косовској Митровици.
Додао је и да очекују позив председника Вучића, који је најавио састанке са представницима Срба са Космета. Нагласио је да једино гласањем за Српску листу, која има подршку у Београду, Срби у покрајини могу да опстану и остану. Не верује међународној заједници, и изражава забринутост да Курти иде на "хрватски модел". Миловић, међутим очекује да ће се променом светске политике и клима по питању Косова и Метохије променити.
На питање како оцењује ове дане после акције тзв. косовске полиције, када више нема институција државе Србије, осим просвете и здравства, он је рекао да дан после показује у како се тешкој ситуацији налази српски народ на КиМ, да је ово време најтеже од 1999. године. Указао је да ова репресија Куртијевог режима траје већ четири године, а да се манифестује како у физичком насиљу и хапшењу виђених грађана, тако и у оптужницама за ратне злочине, институционално, политичко насиље...Он је истакао да све ово што Срби који живе на Косову и Метохији пролазе свих ових година, ниједан народ у Европи не пролази.
Привремене приштинске институције запечатиле су поште, а требало је да оне буду тема разговора у Бриселу. Он сматра да постоји бојазан да то исто може да се деси са здравством и просветом.
"Ништа не може да нас изненади када је Курти у питању. Све је могуће. Он не поштује ништа што је потписао. Њега не интересује и не поштује ниједан споразум и договор потписан у Бриселу 2013. године. Ми смо и у разговору са представницима земаља Квинте и америчким амбасадором, рекли да нас брине шта може да уради и да не знамо шта њему следеће може да падне на памет. Али, морам да кажем за оно што је урадио јужно од Ибра, да ће званични Београд наћи могућност да ти људи пружају услуге не смо нашим грађанима, него и Бошњацима, Ромима, али и Албанцима", рекао др Драгиша Миловић.
Он је истакао да посебно брине нереаговање међународне заједнице, јер те благе осуде њему као да су ветар у леђа.
"Он води предизборну кампању. Иако својим бирачима нема шта да понуди, одлазе му људи, лекари и медицинске сестре због малих примања, влада непотизам, енергетска криза, он се хвали тиме да је наводно ставио север под своју контролу. То само говори колика је мржња према Србима и свему што је српско", поручио је Миловић.
"Брине нас дволичност ЕУ"
Он је истакао да су представници Срба то говорили и Лајчаку и Ескобару, који су долазили.
"Они су говорили да заиста имају проблем са тим човеком, али да су га грађани демократски изабрали. Нас брине ЕУ, брине нас Брисел који је гарант споразума, а не реагују. Заједница српских општина договорена је и није ни на видику, иако смо ми због договора изашли на изборе 2013. године. ЕУ која је гарант имплементације, ћути. То нас забрињава. Бриселски споразум је потписан, усвојила га је чак и косовска скупштина, али ЕУ не реагује. Та дволичност нас брине. Знате, нема повратка 220.000 прогнаних, а нико ни Резолуцију 1244 не помиње, где стоји да сви треба да се врате. Албанци се вратили, а кад су Срби у питању, е ту се ћути. Шаље се порука да ми нисмо добродошли на својим огњиштима, повратници се хапсе, пале им се куће и окућнице, летине... Ухапшени су у Истоку, где је забележен највећи број српских повратника", навео је Миловић.
Од самог наговештаја одржавања избора, али и све до данас, Курти саботира Српску листу. Миловић очекује да ће да буде још опструкција.
"Ово је најпрљавија кампања која се води против нас, али то нас неће обесхрабрити. Ми на листи имамо људе од успеха, лекаре, интелектуалце, бивше судије, декане, људе који живе овде са својим породицама. Наставићемо да разговарамо са нашим грађанима и верујем да ће они то препознати. Ми само слогом и јединством и уз помоћ Београда, који једино нас подржава, морамо да наставимо борбу за наш останак и опстанак на овим просторима. Садашњи министар из редова Срба код Куртија није дигао глас кад се отимала земља у Зубином Потоку и Лепосавићу, био је нем кад се градио музеј геноцида, кад су се градиле војно-полицијске базе, он је тамо само декор. Декор на штету Срба. Али, ми настављамо кампању коју смо започели у Ранилугу, Грачаници, ићи ћемо од куће до куће, јер не смемо да станемо", рекао је потпредседник Српске листе.
Он је истакао да ће много тога зависити од ових избора.
"Ово што ми сада преживљавамо, ово није живот. Очекујемо неке боље вести с новом америчком администрацијом. Сретали смо се са господином Гренелом 2023. године у Косовској Митровици, где смо га упознали са тежином ситуације. Он је четврти човек у америчкој администрацији, па се надамо да ћемо се и ми Срби на Косову и Метохији наћи на некој америчкој листи за олакшање овог терора који морамо да трпимо", казао је Миловић.
Он је истакао да је главна порука Српске листе да будемо сложни и трпељиви.
"Уз нашу државу Србију ћемо остати и опстати. Ове године огромна средства Владе Србије су издвојена за КиМ. Порука грађанима је да изађемо у што већем броју, јер сваки наш неизлазак је глас за Куртија. Изађимо и заокружимо 112. Јер, само тако можемо остати и опстати на својој земљи. Разједињени сигурно нећемо моћи", поручио је Миловић.