Србија и Балкан

"Дан увече" о повратку Доналда Трампа у Белу кућу: Ово је време промена за цео свет

Срби на КиМ инстиктивно знају зашто се радују Трамповом доласку - знамо да није могло да буде горе, а, такође, знамо да се стварају услови да буде боље, рекао је политиколог Александар Павић у емисији "Дан увече"
"Дан увече" о повратку Доналда Трампа у Белу кућу: Ово је време промена за цео свет

Доналд Трамп је, и званично, поново постао председник САД. Уследила је честитка из Москве Владимира Путина, али и из Мађарске. Премијер Виктор Орбан рекао је да ће сунце у Бриселу од данас сијати другачије. Владимир Зеленски се нудио као гост, међутим, са друге стране Атлантика се није појавио.

Шта нас чека наредне четири године и које нам дарове доноси Доналд Трамп у другом мандату, разговарали су у емисији "Дан увече" политиколог Александар Павић и дипломата Бранко Бранковић.

"Трампов говор ме је подсетио на дух Роналда Регана. Враћа оптимизам који је некада крастио Америку. Рекао бих да долази до ренормализације ствари у САД, да све државе света треба да гледају свој интерес, своја посла, а не да буду таоци туђих идеологија и глобалиста који су водили главну реч последњих 30 година. Трамп ниједном речју није поменуо ни НАТО, ни ЕУ, ни америчке савезнике, ни Русију... То је знак државама које имају мање самопуздања да почну да мисле о говоре. Неки кажу како ово означава ново доба ривалитета великих сила, али и то је боље и здравије него оно што смо имали последњих 30 година. Имали смо доброчинитеља који су бомбардовали широм света, што је био највећи излив лицемерја међународних односа", рекао је Павић у емисији која се на телевизије РТ Балкан емитује сваког дана у 19.30 часова.

Саговорници су сагласни да следе године великих промена за цео свет, када се глобалистички поредак се руши. На делу је деконструкција структуре дубоких држава и постављање темеља за нешто много здравије. У том смеру су и одлуке укидање трансџердеризма, укидање монополизације здравства...

А у најави повлачења из Париског климатског споразумама, Павић види глогов колац за зелену агенду, а уредбу о постајању само два пола као знак да се враћају ствари које су у људској историји сматране нормалним.

"Лично сам осетио олакшање. Америка каже вратићемо Панамски канал, добро, Русија може да каже вратићемо Новорусију. То је много нормалније него да започињете ратове и хушкате Украјину на Русију. Отварају се нове прилике и ми ни смемо да их пропустимо. И ми можемо да гледамо оптимистично", каже Павић.

Дипломата Бранко Бранковић на 20. јануар гледа оптимистично и наглашава да "нема разлога да сумњамо али морамо да будемо стра+пљиви да бисмо видели шта значи златно доба САД".

"Било би јако златно, чак дијаманстко ако би повукли признање Косова. То је тешко веровати, али зна се ко је водио коло у бомбардовању Југославије. То је било све само није било златно доба ни Америке ни НАТО. Надајмо се да ће се отворити многа врата за разговоре о Косову и Метохији, да се стане са овим што се сада дешава. Сваки председник је добио на основу онога што је причао на унутрашњем плану, спољана политика никада није имала значај на избор председника. Али златно доба подразумева много што-шта ван Америке. Поставља се питање ЕУ, шта ће се радити са НАТО... Врата су отворена за позитивна размишљања, а у којој мери ће то да буде, видећемо", истакао је Бранковић. 

Председник РФ Владимир Путин честитао је Трампу и поручио да поздравља настојање да се спречи трећи светски рад, саговорници "Дана увече" овој потез виде као веома значајан. Нарочито због тога што је претходна администрација учинила све да спали мостове између Москве и Вашингтона.

"Бајден је Путина називао убицом, то је било срачунато увредљиво понашање како би се уништили односи. Они су планирали да победе Москву по цену трећег светског рата. Сећам се срдачне атмосфере која је владала између Путина и Трампа на Самиту у Хелсинкију 2018. Међутим, америчка дубока држава која се борила против Трампа и која је виновник већине зала у последњих 30 година широм света то је успела да спречи. А Бајден је био настављач те политике. Трамп је у предизборној камапњи говорио са поштовањем према Путину, истекао да је да поштује лидере друге две најмоћније земље. То је добар почетак", додао је Павић.

Ни Бранковић не сумња да ће до сусрет Трампа и Путина доћи доста брзо:

"Али да ли ће одмах нешто да потпише зависи од тога колико ће њихови сарадници брзо да одраде посао. Отворен је пут ка дијалогу, а најважније је да постоје разговори".

Саговорници оцењују и да је време Владимира Зеленског прошло и да му је то јасно стављено на знање. 

"Зеленски зна да је време писања бланко чекова прошло и он је најмање заинтересован за мир. Мислим да ће Трамп пробати да се рат оконча по најбољим условима за Америку, рецимо да представи као свој дипломатски успех. Начи ће један елегантан начин да до тога дође. Не да изгледа као да је помогао Путину да победи Русија, али рецимо може да да Зеленском услове које он неће моћи да прихвати", предвиђа Павић. 

Саговорници "Дана уживо" покушали су и да процене колико ће Трамп бити успешан у овој, другој прилици. Трамп ће, према речима Бранковића, инсистирати да уради све што је обећао на међународном плану.

"САД су велика сила, тешко да ће смети да одустане од свега што је рекао, јер 'краљевска се не пориче'. Сигуран сам да ће, када је реч о међународним плановима, покренути акције да зацртано и оствари", сматра Брановић. 

Ни Павић нема дилему да ће урадити све оно што од њега зависи.

"Али, колико зависи од њега? То је важан фактор. Трамп данас има јачи мандат него 2016. Сада је добио и више гласова електора и више гласова свеукупно, то није био случај као са Килари Хлинтон. Данас су медији, који су га прогонили, слабији. Питање имиграције, то је, рецимо, један од потенцијала за унутрашње конфликте. Неће све бит једрење по мирном мору. Трамп је добио другу шансу, а свет је другачији. БРИКС у његовом првом мандату није био ништа, Русија се данас показала много јачом... Да ли ће Трамп да призна реалност? Мина је Израел - да ли ће и да се одржи мир", додаје Павић и подсећа да је Трамп рекао још 2017. да је НАТО застарео.

Међу америчким неуралгичним тачкама је Сирија, отворено је питање и како ће се поставити према Турској, да ли ће прихватити мирно повлачење из Африке, хоће ли ће на Тајван и даље гледати као на амерички носач авиона под носом Кине...

"Иде му у прилог и то што је Бајденова администрација направила огромне грешке. Ништа не иде глатко, много тога може бити проблематично. Велике силе не треба да уђу у сукоб, већ да обезбеди да не дође до сукоба. А то може само ако створи одређене односе са Русима и Кинезима. Нема победника у сукобу великих сила, то треба да му буде идеја водиља", додаје Бранковић.

Срби на КиМ су се радовали Трамповој инаугурацији, имају ли разлога за срећу?

"Пре неколико година Доналд Трамп Млађи је твитовао: 'Време је да вратимо момке кући'. Били су надомак одлуке да повуку војску са КиМ. Ако се то деси то ће бити катастрофа за терористе који су привремено окупирали Приштину јер они једино признају ауторитет Америке. А поуздано знам да им смета тај споменик Билу Клинтону у Приштини и да кроз ту призму све гледају. Срби на КиМ инстиктивно знају зашто се радују Трамповом доласку. Знамо да није могло да буде горе, а такође знамо да се стварају услови да буде боље ", сматра Павић. 

И Бранковић подсећа да је Трамп у претходном периоду показао више разумевања за српске аргументе.

"Посветиће много више пажње, видећемо како", додаје.

image