Док су се четири репрезентативна синдиката просветних радника сагласила да наставе преговоре са Владом Србије и за то време суспендују штрајк, Независни синдикат просветних радника Србије позвао је на обуставу рада.
Овај нерепрезентативни синдикат организовао је скуп на платоу испред Филозофског факултета на дан када је у Србији требало да почне друго полугодиште.
О каквом синдикату је реч и зашто не прихвата преговоре са влашћу?
Сакривено финансирање и број чланова
Независни синдикат просветних радника Србије најпре је био НСПР Војводине, да би пре десет година био проширен на територију целе земље. Иако формално обухвата целу земљу, овај синдикат има канцеларије махом у Војводини: у Зрењанину, Сомбору и Новом Саду.
Важно је напоменути да овај синдикат, којем се толико пажње поклања у антивладиним медијима, није репрезентативан. Иако не постоји јавно доступна информација о броју чланова синдиката, то што није репрезентативан значи да не окупља ни 10 одсто запослених на територији или грани области на коју се односи.
Дакле, ни 10 одсто запослених у просвети није члан Независног синдиката просветних радника Србије, иако се овој организацији у медијима даје велики простор и њихове активности свакодневно преносе.
Имајући у виду овај мали број чланова, поставља се питање на који начин се синдикат финансира, јер је претпоставка да од чланарина оних које окупља тешко може да плаћа три канцеларије и правну помоћ коју нуди онима који се обрате синдикату.
На сајту НСПРС немогуће је пронаћи било какву информацију о извору прихода. Штавише, чак је и власник домена овог сајта сакривен.
На питања колико чланова окупља и на који начин се финансира, нисмо добили одговор од Независног синдиката просветних радника Србије.
Одговор на питање одакле се финансира овај синдикат можда је могуће пронаћи на другом месту, у заштитном лицу ове организације и њеном председнику Душану Кокоту.
Председник НСПРС Душан Кокот је завршио Учитељски факултет у Ужицу и у својој биографији наводи да је професор разредне наставе.
Пре синдикалне каријере која је почела у јуну прошле године, Кокот је од 2019. био на челу невладине организације Грађански преокрет. Занимљиво је да је Кокот и даље правни заступник ове НВО из Зрењанина.
"Има у Србији многих који нису чули за Грађански преокрет. А 'чуо' је амерички Стејт департмент који нас помиње у свом годишњем извештају о стању људских права у Србији. Читаће то и сазнати многи у свету", похвалио се Грађански преокрет на друштвеним мрежама.
Ово заправо није било прво изражавање наклоности Вашингтона овој НВО у Србији. Још 2020. године Грађански преокрет писао је америчкој амбасади у Београду жалећи се на "пробој (кинеске) компаније Линглонг на европско тло под привилегованим условима".
"Изражена је нада да ће САД као водећи светски заговарач владавине права, демократије и слободног тржишта искористити свој ауторитет и утицај да се отклоне негативни трендови повезани с инвестицијом компаније Линглонг у Србији", саопштио је тада Грађански преокрет.
Не зна се да ли је и шта америчка амбасада одговорила овој НВО, али то што је Стејт департмент касније уврстио у свој извештај говори довољно.
На заседању конгреса Независног синдиката просветних радника Србије на којем је Кокот изабран за председника, гост је био његов дугогодишњи сарадник, извршни директор Бироа за друштвена истраживања (БИРОДИ) Зоран Гавриловић.
Какве везе са просветом има овај социолог који се бави истраживањима јавног мњења а иначе каже да "све чини да очува дух југословенства и антифашизма" код себе?
Кокот и Гавриловић, кроз Грађански преокрет и БИРОДИ сарађују, па су тако 2023. године тражили да Министарство информисања изради "Антибот закон" против налога на друштвеним мрежама који заступају ставове Српске напредне странке.
Није тајна да је Кокот пре фазе синдикалног просветарења био гост на трибинама Центра за истраживање, транспарентност и одговорност (ЦРТА) и то на форуму "Грађани имају моћ" који је директно финансирала америчка Агенција за развој (УСАИД). Такође, гост је трибина Прогласа.
Тек што је основан, Грађански преокрет био је члан Грађанског фронта који је окупљао 13 НВО широм Србије. Занимљиво да је једна од чланица тог удружења добила и своје политичке представнике у Скупштини Београда и Скупштини Србије – Не давимо Београд.
Пленум и генерални штрајк
На јучерашњем скупу на платоу Филозофског факултета у Београду, на којем је говорио и Јово Бакић, окупљени који су себе прогласили за пленум донели су одлуку о генералном штрајку.
Кокот, некадашњи НВО активиста, сада у лику синдикалног просветара, са микрофона је поручио премијеру Милошу Вучевићу да је добио отказ и додао да "поведе и Славицу", односно министарку просвете Славицу Ђукић Дејановић.
Синдикат је потом објавио на свом сајту образац о пресонализованој одлуци о ступању у штрајк.
"Одлуку о повратку на рад донећу након сагледавања испуњености услова који су до обуставе рада довели", наводи се у бланко одлуци на којој су место за име радника, место, датум и потпис остављени празни. На просветару је да потпише и сачека какву ће одлуку донети овај нерепрезентативни синдикат за који је упитно чије интересе заступа.