Влада Србије донела је одлуку да се среда, 22. јануар, прогласи за Дан жалости на територији целе земље, због страдалих у пожару у Дому за смештај одраслих и старијих у београдској општини Барајево.
Јучерашња седница Владе почела је минутом ћутања за страдале у пожару који је у понедељак избио у дому за смештај одраслих и старијих "Ивановић" у Барајеву, наведено је у саопштењу Владе Србије.
У пожару је страдало осам, а повређено седам особа.
Законом је предвиђено да се Дан жалости проглашава, између осталог, због нарочито тешке несреће која за последицу има смрт, рањавање или тешко оштећење здравља већег броја људи или у случају смрти високо позиционираног државног функционера.
Дан жалости може се прогласити и у случају смрти личности која је имала високе заслуге за земљу, као и поводом неког трагичног догађаја, кад Влада тако процени.
Одлуку о проглашењу и трајању Дана жалости доноси Влада Србије.
Дан жалости не може трајати дуже од три дана. Почиње у поноћ, а завршава се у 24 сата, дана који је одређен за последњи дан дана жалости.
На Дан жалости заставе се спуштају на пола јарбола или пола копља.
За време Дана жалости забрањено је емитовање народне и забавне музике, односно одржавање програма забавног карактера на јавним местима.
Радиодифузне организације за информисање јавности дужне су да у програмима, укључујући и емисије намењене иностранству, на дан проглашења Дана жалости емитују одлуку, да обавесте јавност о скуповима сећања које поводом дана жалости организују надлежни органи.
Неопходно је да програмска шема буде у складу са даном жалости да се уместо хумористичких, забавних, фолклорних и других емисија са забавном и народном музиком, емитује музика и емисије прикладне дану жалости.
Дневне новине на Дан жалости листове треба да имају одштампане у црној боји, наводећи на првој страни одлуку о проглашењу Дана жалости и проглашењу његовог обележавања.
У образовним установама Дан жалости обележава се минутом ћутања на првом часу наставе, а програм наставе музичког образовања прилагођава се Дану жалости.
Музеји, позоришта, биоскопи, организације које имају музичко-сценске програме, архиве и друге установе у области културе обавезни су да своје програме прилагоде Дану жалости.
Дан жалости у спортским халама, на стадионима и игралиштима обележава се спуштањем на пола копља застава Србије и спортских клубова. Пре почетка спортске манифестације, судија звиждуком пиштаљке означава почетак и завршетак одавања поште минутом ћутања, и прикладних порука којима се одаје пошта настрадалим у несрећи због које је проглашен дан жалости.
Надзор над спровођењем Закона о обележавању Дана жалости обавља МУП, и ресорна министарства културе информисања и образовања.
За кршење наведеног закона предвиђена је казна од 50.000 до 200.000 динара за правна лица, односно од 2.000 до 10.000 динара за физичка лица.