Дипломатска каријера Лајчаковог наследника: Хоће ли Соренсен бити непристрасан посредник у дијалогу?
Специјални изасланик Европске уније за дијалог Београда и Приштине и "друга регионална питања" Мирослав Лајчак броји последње дане свог мандата, а у његову врућу столицу од 1. фебруара требало би да седне дански дипломата Петер Соренсен.
Шефица европске дипломатије Каја Калас овај предлог са Соренсеновом богатом дипломатском биографијом већ је упутила земљама чланицама. Данац ће уколико буде изабран, преузети сва задужења које му у "фасциклама у "наследство" оставља Лајчак, с једним изузетком, да у свом опису посла неће имати питања Западног Балкана. Његов делокруг рада ће искључиво бити "преговори Београда и Приштине" под посредством ЕУ.
Иако се још званично није опростио, Лајчак је приликом сусрета са председником Србије Александром Вучићем у Давосу, подвукао да је "Охридски споразум из 2023. отворен пут ка нормализацији и да је даљи напредак у интересу Србије, Косова и њихове европске будућности".
Ко је нови изасланик, а стари зналац прилика на Балкану? Да ли се може очекивати од Данца да буде успешнији од Лајчака на месту европског преговарача и да ли су реалне наде да ће из фиоке, за преговарачки сто, да врати Заједницу српских општина, или ће Соренсен наставити Лајчаковим утабаним стазама?
Соренсен је, како се наводи у биографији, каријерни дипломата са великим искуством када је реч о региону Западног Балкана, који је од средине деведесетих до 2014. године, службовао у оквиру разних европских мисија. Био је шеф делегације Европске уније у Скопљу и Сарајеву, а током администрације УНМИК-а на Косову и Метохији, обављао је неколико функција. У Приштини је од 2002. до 2006. био на месту потпредседника Стуба ИВ (Обнова и економски развој) УНМИК-а, док је од 2001. до 2002. године радио као виши саветник специјалног представника УН у Приштини. Од 2000. године био је и правни саветник специјалног изасланика генералног секретара УН за Балкан. Током деведесетих је радио и као политички саветник и посматрач у посматрачкој мисији Европске заједнице у бившој Југославији, а потом и у мисији ОЕБС-а у Хрватској. Од 2009. до 2011. Соренсен је био лични представник Хавијера Солане, високог представника ЕУ у Београду. Тренутно је запослен у Европској служби за спољне послове.
Увид у Соренсенове друге заслуге дају и Викиликсова открића америчких дипломатских депеша. Испоставља се да је америчку амбасаду "редовно информисао о садржајима разговора европских и српских званичника", као и да је дански дипломата саветовао Американце да "уцене Србију белом шенгенском листом", притискајући је тако да попусти у вези са решењем косовског питања.
Када се филм премота уназад, забележено је и да је његова прва званична посета Бањалуци 2011. године, обележена дипломатским скандалом. Он је током сусрета са тадашњим премијером РС Александром Џомбићем, захтевао да се са стола уклони застава РС, што је одбијено. Због тога, сусрет премијера РС и европског дипломате није овековечен фотографијом. Такође, пред долазак у Сарајево, изјављивао је да је Дејтон "ствар прошлости", када је био "неопходан".
Председник Србије Александар Вучић рекао је да се чека постављење Соренсена за посредника, али и додао да њега не брине избор, већ европска политика по питању дијалога.
"Не брине ме сам господин Соренсен који је, претпостављам, професионалац и коректан човек, већ ме брине европска политика попуштања према Куртију. Брину ме њихове нове најаве, да ће их, упркос свим провокацијама које Курти предузима, пустити у Савет Европе и неке друге међународне организације, али ту ћемо и разговарати већ са Американцима и видети како даље", рекао је Вучић из Давоса.
Председник скупштинског Одбора за одбрану и унутрашње послове Милован Дрецун оцењује да би дански дипломата могао да проба да буде агилнији и да реанимира дијалог у којем је Лајчак оставио нерешена питања и .
"Мирослав Лајчак оставља нерешена питања, кључна ствар је формирање ЗСО. Сада имамо ситуацију да је то питање периферно, а да су приоритетна питања за Приштину две тачке из Споразума о путу ка нормализацији која су неприхватљива за нас. Тај споразум има у својој суштини канцер. А тај канцер значи да се Косово третира као држава и догоди ли се таква ситуација, ниједан споразум неће моћи да буде реализован јер је то за Београд неприхватљиво", рекао је Дрецун за РТС.
Када је реч о очекивањима од Соренсена, Дрецун сматра да посредници немају велику маневарску слободу.
"Ако је став ЕУ да је кључно питање реализације овог тзв. основног споразума и пратећег анекса уз захтеве да ове две тачке буду такође у потпуности примењене, то је да се ми не противимо чланству тзв. Косова у међународним организацијама и да их третирамо као некакву државу, онда ће то бити даље непремостив проблем и ту неће моћи нико, колико год да има искуства, да премости све то", објашњава Дрецун.
Сличног става је и каријерни дипломата Зоран Миливојевић који за РТ Балкан истиче да је Соренсен, као и Лајчак, само експонент бриселске политике и да уколико не буде промене на том нивоу, не може се очекивати да ће донети неки помак.
"Именовање Соренсена упућује на закључак да ЕУ не мења приступ дијалогу и да има намеру да посредује као и две претходне екипе у ЕУ", истиче Миливојевић.
Према његовом мишљењу, вероватније је да ће Брисел задржати постојећу стратегију која није дала резултате него да ће изаћи са новом.
"За другачије одвијање ситуације на терену, морало би нешто да се промени у Бриселу. Једини начин да се вратимо дијалогу, јесте да се промени приступ, односно да се Заједница српских општина врати на сто као претходно питање и услов свих питања да се дијалог врата из мртвила у ком је сада", објашњава Миливојевић.
С друге стране, политички аналитичар Иван Милетић нешто је оптимистичнији када је реч о погледу на Соренсенов избор.
"Он је дипломата од каријере са искуством на Балкану и није неко ко ће морати да учи ко су играчи, већ је упознат са тим који су проблеми на терену. Занимљиво је да избор данског човека није новина, Данска је имала већ улогу у решавању оваквих питања, јер има јужни Јутланд који се сматра да је једно од бољих решења. Из тог угла, мени делује као да ће он успети да реши формирање ЗСО", наводи Милетић за РТ Балкан.
Коментаришући да ли је Данац право решење за преговарача на Балкану, Милетић истиче да ће он можда имати рационалнији приступ.
"Политика ЕУ је шизофрена, имамо земље које признају Косово као државу и оне који не признају. Мислили смо да је Лајчак добро решење, јер говори српски, па смо мислили да ћемо се с њим лакше споразумети. Оно што нисмо разумели јесте да он долази из централноевропске земље које су под већим утицајем великих сила него што оне имају на Данску. Треба узети у обзир и какви су утицаји великих сила на земљу из које тај дипломата долази. Данска је боље решење него што ми мислимо, ма колико чудно звучало. Данска има исте односе са Немачком као и Србија, много је боље упозната са националним мањинама које праве територијалне претензије. Они ће из свог угла лакше разумети дешавања код нас него класични националистички приступ", указује Милетић.
Када је реч о поређењу са питањем Гренланда, Милетић подсећа да је ситуација другачија у односу на наше прилике, јер је Данска дала Гренланду уговором право на референдум о независности.
"Они су већ прихватили могућност да он буде независтан, а да ли ће он након тога, приступити некој другој држави, то већ није њихов проблем", објашњава Милетић.
Соренсен је у марту 2011. године отпочео дипломатску мисију у Скопљу, а већ је у септембру отишао незавршеног посла у Сарајево. На опроштајној конференцији из Сарајева поручио је да одлази са осећањем жаљења због пропуштених прилика.
"Учинили смо што се могло", рекао је тада.
Да се надамо да из Србије неће отићи са истим осећањима и да ће, макар, решено питање ЗСО ипак, спаковати у кофер.