Србија и Балкан

Хрватице из НВО и "радионица" у Београду: Због чега је Загреб најавио протестну ноту Србији?

Пет држављанки Хрватске протерано је јутрос из Србије због угрожавања националне безбедности. О чему је реч?
Хрватице из НВО и "радионица" у Београду: Због чега је Загреб најавио протестну ноту Србији?Getty © stock photo/Oleksandr Filon

Хрватски министар спољних послова Гордан Грлић Радман запретио је данас Србији из Давоса да ће Загреб упутити протестну ноту због привођења пет Хрватица.

"Упутићемо протестну ноту, упознаћемо делегацију Европске уније у Београду о поступању српских власти и њиховом понашању којим су довели у понижавајући положај хрватске држављане. Системски ћемо прикупити све случајеве малтретирања хрватских држављана и о томе ћемо упознати Европску комисију и пољско председавање и наравно, ревидираћемо препоруку о путовању хрватских држављана у Србију", рекао је Грлић Радман новинарима у Давосу.

Шта се догодило и зашто Грлић Радман из Давоса прети Београду?

Хрватски медији објавили су данас информацију како је пет држављанки Хрватске рано јутрос у једном београдском хотелу приведено на информативни разговор.

Након испитивања у полицијској станици уручено им је решење по којем имају рок од 24 сата да напусте Србију и забрањен им је улазак у нашу земљу наредних годину дана.

Према наводима једне од њих, Ане Ковачић, по струци историчарке уметности, ове држављанке Хрватске су у Београду боравиле као учеснице радионица, али се не наводи која је сврха радионица била, тј. шта су то гошће из Хрватске подучавале полазнике у Београду, нити коме је тај курс био намењен.

У интервјуу за хрватске медије Ковачићева се пожалила да јој је српска полиција предала документ на ћирилици и тражила да га потпише.

"Рекла сам да јако слабо читам ћирилицу и молила да нам то преведу", рекла је Ковачићева, преноси "Јутарњи лист".

Безбедносни ризик за Србију

Из Министарства унутрашњих послова Србије нема званичних обавештења о овом инциденту, као ни потврде да је дошло до хапшења, ни протеривања.

Како РТ Балкан незванично сазнаје у МУП-у Србије, протеране држављанке Хрватске дошле су у Београд као "представнице невладиних организација, а са циљем обучавања учесника протеста".

"Њихов боравак у Србији представља безбедносни ризик", речено је незванично за наш сајт.

Према речима Грлић Радмана, али и Ковачићеве, учесници радионица нису били само из Хрватске, већ и из Румуније и Ирске.

Откуд представнице НВО из Хрватске у Србији?

"Блокадна кухарица" на српски начин

Након одлуке студената у Београду, али и појединих факултета широм Србије да блокирају одржавање наставе, као и да изговор за то нађу у позивању на некакав пленум, у Србији је почело више да се говори о блокади факултета у Хрватској 2009. године.

Пленум, као систем доношења одлука већином заинтересованих студената и грађана који се задесе на факултету, појам је који је у Србију увезен из Хрватске, односно из "Блокадне кухарице".

У питању је приручник који је настао током споменутих блокада факултета у Хрватској 2009. године. Не зна се да ли су представнице НВО које су држале "радионице" у Београду дошле у Србију да помогну студентима у спровођењу овог приручника.

Слично као и у Србији, и у Загребу су протести почели најпре од средњошколаца, да би се прелили на факултете.

Студенти су тада тражили измену модела студирања, као и да факултетско образовање буде бесплатно, што су делимично и добили након блокада.

Захтеви студената у Београду пак нису школске, већ политичке природе.

Напомињемо, догађај од јутрос није први инцидент ове седмице са држављанкама Хрватске. У понедељак је држављанка Хрватске Д.М. покушала насилно да уђе у зграду Председништва Србије због чега је приведена.

image