Пожар у дому за старе у Барајеву отворио многа питања: Ко их контролише, како се издају лиценце
Епилог пожара у дому за стара лица "Ивановић" у Барајеву је осам страдалих и седморо тешко повређених. Повређени су смештени у Ургентни центар и Војномедицинску академију и у стабилном су стању. Ухапшено је троје људи, власници дома, и одређен им је притвор до 30 дана. Њима се на терет ставља тешко дело против опште сигурности за које је запрећена казна затвора од две до 12 година.
Тужилаштво је саопштило да је пожар највероватније изазван упаљеном цигаретом или пламеном из упаљача.
Дом је имао потребну дозволу за рад- лиценцу, али очигледно то није довољно да би били сигурни да установа ради добро. Заправо, бројни детаљи који су испливали на површину говоре да је много тога у њиховом пословању "нерелугарно", почев од тога како је пословао пет година са блокираним рачуном, преко тога како се у њему нашло више особа него што су дозвољени капацитети, до тога како је уопште добио лиценцу ако није имао ваљану противпожарну заштиту.
Према подацима из евиденције Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, дом је имао дозволу за 29 корисника. Међутим, након пожара обављен је ванредни инспекцијски надзор, када је утврђено да су у тренутку несреће у дому била 34 корисника.
Осим тога, према подацима доступним на сајту Народне банке Србије, Дому за смештај одраслих и старијих "Ивановић" у Великом Борку у општини Барајево, већ пет година блокиран је рачун у банци, тачније од 20. јануара 2020. године.
Поставља се питање како је дом могао да добије лиценцу, ако му је рачун у блокади? Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Немања Старовић, рекао је да то министарство утврђује све чињенице које су довеле до издавања лиценце за рад, која је иначе издата у јуну месецу 2021. године.
Старовић је навео да је прва лиценца овом дому издата на пет година и важила је од 2014. до 2019. године, а потом је дом добио лиценцу 2021. године са важењем од шест година.
Он је подсетио да је један од најважнијих предуслова за добијање лиценце испуњење противпожарних услова.
А шта се дешавало пре добијања лиценце и након њеног добијања, покушао је да објасни в.д. начелника Сектора за ванредне ситуације Лука Чаушић, који је рекао за РТС да је тај дом 2013. године добио сагласност за техничку документацију, односно за пројекат заштите од пожара.
Појаснио је да комисија, коју формира инвеститор, излази на терен и упоређује фактичко стање на терену са пројектом.
"Сектор за ванредне ситуације је 2018. године изашао у инспекцијски надзор и тада је уочио да фактичко стање на терену не одговара ономе што је приказано у техничкој документацији. Наш инспектор је одбио то да призна и наложио је низ мера, а 2019. године је на основу тог поступка из 2018. године покренут прекршајни поступак", рекао је Чаушић.
У Србији постоји 41 старачки дом у државном власништву и 277 лиценцираних приватних домова. Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања претходних година забранило је рад 159 установа и у највећем броју случајева недостајали су противпожарни услови.
Још није утврђено да ли је током ноћи, када се догодила трагедија, са корисницима био неговатељ или су били сами.
Надежда Сатарић, која је радни већ провела као социјална радница у дому за старе, каже да законска регулатива није прецизна и да оставља простор за различита тумачења.
"Закон каже да се на десет корисника мора да запосли један неговатељ, али није прецизирано да ли то значи само у једној смени или је то укупан број. Ту недореченост у закону многи користе и немају у ноћи никога ко дежура са корисницима. Зато се догађају овакве трагедије. Нема никога ко би умањио несрећу, јер да је био неко са корисницима не би страдало толико људи. Најмање двоје људи морају бити у смени, јер уколико неком кориснику позли, један неговатељ мора бити пратња до здравствене установе, а други мора да остане са корисницима", навела је она.
Напомиње да је важно да у домовима за старе раде стручни радници који ће се додатно обучавати током рада, да би могле да се задовоље потребе старих људи, међу којима често има непокретних, дементних.
"Такође, важно је да запослених има довољан број и да се води рачуна да психички измењени млађи људи не буду са старијима. То није никако добро. Ако их има у установи да буду одвојени" рекла је Сатарић.
Установе социјалне заштите контролише инспекција која има 10 инспектора, а како наводе у ресорном министарству, у прошлој години урађено је 188 ванредних инспекцијских надзора. Дом у Барајеву имао је осам контрола, а последња је била била 4. децембра 2024. године. Инспектори су утврдили одређене неправилности у вези са вођењем досијеа корисника.
А како функционишу ствари на терену. Они који отварају домове за старе теже да им се што пре врати уложено и да профитирају, те лиценцу добију на одређени број кревету (у складу са бројем запослених), а онда накнадно убаце додатне кревете. Све то смањује квалитет услуге.
Трагедија у Барајеву није једина. Само у последњих годину дана била су још два пожара у приватним домовима са смртним исходом. Почетком новембра 2024. године је изгорео нелегални објекат за смештај старих и немоћних лица у Војки. Тада је страдало троје људи. Крајем 2023. године избио је пожар у Дому за старе у малом Мокром Лугу и тада је страдало двоје људи.