Култура

На Мећавнику вечерас отворен "Кустендорф": Фестивал који 18 година покушава да укине црвени тепих

Пошто повремено буде речи како ми стално нешто добијамо, сада смо видели шта смо ми дали српској култури, овде, усред ничега, поручио је на Мећавнику Емир Кустурица док су се на платну ређале сцене са претходних фестивала, са лицима славних светских стваралаца
На Мећавнику вечерас отворен "Кустендорф": Фестивал који 18 година покушава да укине црвени тепих© РТ Балкан

У дворани "Проклета авлија"  на Мећавнику вечерас је отворен 18. по реду филмски фестивал "Кустендорф", а због дана жалости у Србији изостао је спектакл какав је публика годинама уназад навикла да гледа на отварању фестивала. Дворана у Дрвенграду вечерас је била препуна, а после отварања публика је имала прилику да погледа филм "Злато или блато" Феја Лонга, победника фестивала у Пекингу.

До суботе увече љубитељи филма видеће на Мећавнику 26 филмова у четири програмске целине као и филмове младих стваралаца из Русије, Мексика, Француске, Данске, Северне Македоније, Црне Горе и Србије. Млади филмски ствараоци биће у прилици и да на радионицама разговарају са старијим, искуснијим колегама.

Било је вечерас на Мећавнику, на тренутак и емотивно када је Дуња Кустурица, Емирова ћерка, у част пунолетства фестивала, идејном творцу и оснивачу Кустендорфа, свом оцу уручила црвено јаје чуваркућу, симбол живота и трајања, а Кустурица је после тог геста заплакао на сцени. 

"Дошли смо до 18. рођендана. То се дешава у времену када смо заједно са Доналдом Трампом констатовали да је боље бити здрав него болестан. Он је, осим тога, регистровао и да је Америка од јуче земља жена и мушкараца, а ја се надам да ће и Србија убрзо постати земља жена и мушкараца, уважавајући све законе које могу и други да имају, укључујући и егалитаризам који у Србији одувек имамо", рекао је вечерас на Мећавнику на отварању фестивала Емир Кустурица.

Оснивач Кустендорфа подсетио је и да овај фестивал већ 18 година покушава да укине црвени тепих, све уз помоћ екипе људи која га је носила у срцу.

"То је парадокс звани професионални аматеризам, састављен од љубави и оних ствари које су неопходне да би филмови били приказани како доликује. Шта смо покушавали? Од средине 20. века ауторитет стваралаца почиње да се губи, тако је било и у Србији. Кад таквог ауторитета нема, онда добијате градове – ругобе на планинама и на обалама мора. Све што је било у моћи уметничког ауторитета, нарушено је због односа новца и стварности. Као што је речено у једном филму: 'Брате, кад имаш проблем који не можеш да решиш парама, ти га решиш са много пара'. Нажалост, тако углавном и бива", рекао је Кустурица.

Тако долазимо, наставио је славни режисер, до питања једног Чеховљевог јунака који констатује да је боље бити крај топле пећи него напољу, кад је хладно.

"Ако је сунце прејако, најбоље је у хладовини. И тако долазимо до кључног питања, да ли је боље бити жив или мртав? Има ли живота за време живота? То је кључно питање остваривања смисла. Такво је и питање, има ли Бога? То није научно питање, иако смо у фази када се све доказује науком. Због тога је захуктала цивилизација, у брзини каква до сада није досегнута, почела да кочи. Пошто је брзина била велика, питање је ко ће остати у том возу а ко ће испасти", додао је Кустурица док су се на великом платну иза њега ређале сцене са претходних фестивала, са лицима познатих, светских филмских аутора који су последњих 18 година били на Мећавнику.

"Пошто повремено буде речи како ми стално нешто добијамо, сада смо видели шта смо ми дали српској култури, овде, усред ничега", закључио је Кустурица.

И заиста, последњих осамнаест година гости Kустендорфа на Мећавнику, била су бројна чувена имена светског филма. Од Никите Михалкова, Андреја Kончаловског , Алексеја Балабанова до Џима Џармуша, Монике Белучи, Матеа Гаронија, Џонија Депа... 

На овогодишњем Kустендорфу биће обележена  и два вредна јубилеја Емира Kустурице, 40 година од филма "Отац на службеном путу" и 30 година од филма "Андерграунд". За оба филма Кустурица је награђен "Златном палмом" у Кану.  

О наградама фестивала одлучиваће међународни жири који чине флимска глумица и теоретичарка Ксенија Зеленовић, италијански режисери Едоардо Де Ангелис и Ђакомо Абруцезе, док ће о награди "Вилко Филач" одлучити директори фотографије из Француске и Италије, Мишел Аматје и Владан Радовић.

Гости фестивала биће аутори филмова у програмској целини "Савремене тенденције", Богдан Мурешану, Мехди Барсаоуи и Каран Теџпал као и глумац Јури Борисов, који ће представити актуелног канског победника.

image