Србија и Балкан

Студенти позвали на генерални штрајк: Протест завршен испред зграде РТС-а

Тишином од 15 минута одата пошта страдалима у Новом Саду. Саобраћај заустављен у више улица у Београду и другим градовима. Коалиција НАДА блокирала ауто-пут Е 75 ка Нишу
Студенти позвали на генерални штрајк: Протест завршен испред зграде РТС-а© F.S./ATAImages

У Београду је, а после позива студената на генерални штрајк у Србији, блокирано више локација у центру града и по општинама. Иста слика је и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Чачку, Шапцу, Ваљеву...

У Улици Јурија Гагарина на Новом Београду дошло је до инцидента, када се жена у аутомобилу залетела у окупљене студенте.

МУП је саопштио да је жена ухапшена, а Хитна помоћ је потврдила да тренутно возе студенткињу у Ургентни центар.

Овај целодневни генерални штрајк, како је најављен, завршен је испред зграде РТС-а.

Претходно су у блокади било Бранков мост, Аутокоманду и Панчевачки мост. 

У Новом Саду су колоне грађана и студената слиле су се ка Футошкој пијаци, одакле су кренули ка центру Новог Сада и Градској кући.  Придружило им се 29 ветеринарских амбуланти у Новом Саду, такође и запослени у Егзит фестивалу који су у свом саопштењу истакли да обустављају рад "у знак подршке студентима и њиховој борби за боље друштво у нашој земљи

У Пожеги је, након петнаест минута ћутања за настрадале у Новом Саду у знак подршке генералном штрајку и студентима, организована протестна шетња у центру града.

Студенти Педагошког факултета у Сомбору у 10.30 сати започели су у протестну шетњу од факултета, поред ОШ "Аврам Мразовић", све до Гимназије "Вељко Петровић", где су им се придружили грађани и просветни радници. 

Српска коалиција НАДА, коју чине Нови ДСС и ПОКС, блокирала је, написао је на Инстаграму председник Новог ДСС Милош Јовановић, ауто - пут Е 75 после искључења за Врчин на путу ка Нишу.

Потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић објавила је претходно да су "новосадски посланици и одборници блокирали ауто-пут Нови Сад - Београд". 

После блокаде, они су аутомобилима кренули возећи споро ка Футошкој пијаци, а према речима Тепићеве, полиција их је зауставила и склонила са пута. 

Окупљени на више локација од 11.52, што је време када се догодио пад надстрешнице на Железничкој станици у Новом Саду када је погинуло 15 људи, одали су пошту тишином у трајању од 15 минута. 

У појединим школама нема наставе због штрајка наставника, а у некима су родитељи одлучили да не пошаљу децу данас у клупе. Део предузећа, књижара, кафића, посластичарница не ради данас у знак подршке. 

Блокиране су београдске улице Кнеза Милоша и Немањина где су се окупили студенти. На Ушћу је одржан час у природи.

На групама на Инстаграму факултета у блокади стоји обавештење грађанима.

"Позивамо све грађане Србије да се придруже тоталној обустави свих активности у петак, 24. јануара 2025. године. Покажимо заједништво, снагу и одлучност у борби за правду. Овај петак је изузетак", наводи се. 

Проширени ректорски колегијум Универзитета у Београду позвао је запослене у свим установама чланицама Универзитета да данас пруже подршку студентима обуставом рада у току дана.

"Овим чином поново апелујемо на надлежне органе да у потпуности испуне легитимне захтеве студената и осуде говор мржње у јавном простору, као и све облике насиља према члановима академске заједнице", саопштено је из Универзитета.

Додаје се да "вербални и физички напади и нетрпељивост према студентима морају да престану, а учиниоци противправних дела да буду санкционисани у складу са законом".

Путеви Србије упозоравају, поводом скупова који су најављени у медијима, да се на Панчевачком мосту не препоручју окупљања грађана и блокаде из безбедносних разлога. Апеловали су на целокупну јавност и учеснике скупа да такав интензитет динамичког оптерећења није статички проверен и да се не препоручује блокада и окупљање на самој конструкцији моста као и на прилазним конструкцијама.

Студенти су се оградили од акција које су поједине политичке странке најавиле, попут коалиције НАДА. Тако се не Инстаграму студената Факултета политичких наука наводи да "студенти у блокади делују самостално и самоорганизовано, без учешћа било каквих политичких актера, невладиних организација или активистичких група".

Адвокати, који су у обустави рада осим у хитним случајевима  одлучили су се за протест испред Председништва на Андрићевом венцу, под називом " Да расправимо ко је руља, а ко хуља". 

Ансамбли београдских позоришта данас неће играти представе у знак подршке студентском позиву грађанима на генерални штрајк и обуставу свих активности.

У Атељеу 212 отказане су две представе "Три зиме" и "Симптоми". Завеса ће бити спуштена и у Народном позоришту које је на сајту објавило да отказује вечерашње представе "Рат и мир" на Великој сцени и "Мали брачни злочини" на Сцени "Раша Плаовић“, а гледаоце позвало да купљене улазнице врати или замени на благајни. На сцену неће изаћи ни глумци Југословенског драмског позоришта на чијем репертоару је за вечерас била заказана представа "Свети Георгије убива аждаху". Позориште на Теразијама отказало је представу "Цигани лете у небо".

Премијер Милош Вучевић рекао је јуче, да је његова кључна порука грађанима да буду мирни и стрпљиви и да је  неопходан мир.

"Не треба исхитрена и испровоцирана реакција било кога. И пре свега бих замолио већинску Србију у смислу подршке некој политици, која није за Србију која се затвара и блокира, да буде мирна и толерантна према онима који имају другачије погледе и који желе да зауставе Србију", рекао је Вучевић и додао да "моли и оне који учествују на протестним скуповима да не ометају људе који желе тог дана да иду у радњу, да иду у апотеку, да нормално функционишу".

Захтеви студената, који блокирају најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.

Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.

Савез удружења бораца Србије (СУБОС) дао је "пуну и недвосмислену подршку председнику Србије и врховном команданту Александру Вучићу у борби за очување слободе, самосталности и суверенитета Србије и осудио све покушаје дестабилизације земље који се спроводе уз обилату подршку страног фактора, по обрасцу такозваних обојених револуција”.

Блокаде су почеле крајем новембра, а после напада на студенте Факултета драмских уметности испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.

image