Чаробни брег Аљбина Куртија: Кога је угостила "Кућа Косова" у Давосу
Један од новитета овогодишњег Светског економског форума у Давосу била је "Кућа Косова", испред које је ноћ пред отварање форума 20. јануара, подигнута застава тзв. Косова и застава Швајцарске.
Својевремено су, 2023. године, заставе тзв. Косова и "велике Албаније" скидане са објеката у Давосу преко пута хотела у којем је одсео председник Србије Александар Вучић, како је тада известио Танјуг са лица места. Сада су двојица албанских гастарбајтера купила себи хотел, тачније некадашњи санаторијум, а тиме изгледа и право да испред њега развијају заставе које пожеле.
У том некадашњем санаторијуму, отворена је "Кућа Косова" на две хиљаде квадратних метара површине, како је обавестио портал "Приштина инсајт". Од њих сазнајемо да су двојица Албанаца који живе у Швајцарској и баве се некретнинама, Есат Лика из села Карабрег на Космету и Ертион Аксха из Драча у Албанији, купила сто година старо здање на 11.500 метара квадратних, удаљено око 800 метара од Конгресне сале у Давосу, и намеравају да га претворе у луксузно одмаралиште.
Наводно ће у објекат и његово окружење бити уложено око 150 милиона евра, како је известила почетком године Швајцарска радио и телевизија (СРФ), али ту ће трајно бити и "Кућа Косова" и Албаније. За потребе представљања економских висина и дубина ове државе и тзв. државе на свим будућим самитима у Давосу.
Подухват који и неке наше бивше дипломате у "Данасу" хвале као дипломатски успех тзв. Косова омогућила су двојица албанских гастарбајтера који су се упознали на Америчком универзитету у Бугарској, а када су дошли у Швајцарску нису знали ни реч немачког, како нам их описује Приштина инсајт. Који, као ваљда важну напомену из биографије, пише и да је Лика доживео клиничку смрт када је пао са скеле.
Сазнајемо и да је купљени Санаторијум краљице Александре био инспирација Томасу Ману који је радњу свог романа "Чаробни брег" сместио у тада одвојени од света Давос, у болницу за плућне болести. Дакле, како пише "Приштина инсајт", мајстори су изнели медицинске апарате и опрему из једног крила зграде и украсили зидове сликама и фотографијама уметника са "Косова" спремни да угосте важне званице и дискутују на озбиљне теме.
А оне су најављене у агенди дводневног програма од 20. до 22. јануара на сајту "Куће Косова": од уметности консензуса, здравствене бриге о себи, отпорности демократије, потенцијала Косова за зелену енергију, етичких иновација у вештачкој интелигенцији до културно-дипломатске вечери са Аљбином Куртијем којом су затворене "косовске ноћи" и догађаји у хотелу овековеченом у Мановом "Чаробном брегу".
На списку учесника панела ту су разни стручњаци и експерти, представници "Бајера" и Светске здравствене организације, најављени су и швајцарски посланици, а осим "министара" тзв. Косова, од политичких званичника ту је само још министарка трговине и индустрије Норвешке Сесил Мирсет. За "земљу" која се на сајту представила као "не само дестинација за културне догађаје, већ и растући лидер у технологији", скроман учинак.
Са Фејсбук странице "Куће Косова" сазнајемо да су у овом простору угостили и министра финансија и економског развоја Уганде Матија Касија, као и да се Аљбин Курти са супругом сликао са оснивачем форума у Давосу Клаусом Швабом. Додуше, на отварању Светског економског форума, а не у овом објекту.
Био је ту и један историјски дан, како га је описао Курти на свом Фејсбук налогу, када је у "Кући Косова" потписан Споразум о слободној трговини са државама чланицама ЕФТА (Европско удружење за слободну трговину). То је ново поглавље у јачању веза и индустријске размене између "Косова" и Исланда, Лихтенштајна, Норвешке и Швајцарске навео је Курти.
Осим развијања трговине са Исландом и Лихтенштајном, бавили су се и "традиционалним гостопримством". На затварању дводневних манифестација, Куртију се у "Кући Косова" придружио министар спољних послова Хрватске Гордан Грлић Радман, "драги Гордане, драги пријатељ" којем се Курти захвалио на многим тренуцима које је одвојио за њих током ових неколико дана у Давосу.