ЦГ без буџета, угрожене плате и пензије: Скупштина у блокади, Мандић не жели да хапси посланике

Министар финансија Црне Горе Новица Вуковић изјавио је на седници скупштинског Одбора за финансије да "неусвајање буџета за 2025. годину зауставља задуживање", а да је "сервисирање обавеза у наредном периоду немогуће"

Црногорска опозиција коју предводи Демократска партија социјалиста и даље, већ 36 дана, држи у блокади Скупштину Црне Горе која, поред осталог, не успева да одржи расправу и изгласа више него важан закон о буџету за 2025. годину.

Последњи покушај одржавања седнице био је у уторак, 21. јануара, када су, као и у претходних неколико пута, посланици опозиције са ДПС-ом на челу одмах по отварању седнице устали са својих места, стали испред стола за којим седе председник Скупштине Андрија Мандић и потпредседници, и тако, на силу спречили одржавање седнице.

"Видите у каквим условима радимо, а треба да расправљамо о важној ствари. Ауторитет парламента се доводи у питање", рекао је Мандић који је најавио да ће посланицима који су спречили одржавање седнице писменим путем доставити казнене мере.

Црногорски парламент у блокади је још од 20. децембра прошле године а главни захтев опозиције, без чијег испуњења неће, како су најавили, дозволити одржавање седнице, јесте да Скупштина поништи ранију одлуку о разрешењу, односно пензионисању судије Уставног суда Црне Горе Драгане Ђурановић из децембра прошле године, коју су они оценили као "уставни пуч".

Драгана Ђурановић је, иначе, док је била кандидат за судију Установог суда, на једној од седница Уставног одбора Скупштине ЦГ саопштила да је члан ДПС-а и да закон не забрањује да судија Уставног суда буде члан политичке партије.

Председник Парламента Андрија Мандић позвао је почетком ове недеље опозицију на разговор о начинима да се криза разреши, али је тај позив одбијен.

"Уставни суд делује као четврта грана власти, и има могућност да преиспитује и извршну и законодавну и судски власт, а ви сте атаком на уставни систем извршили атак на државни систем у Црној Гори", рекао је посланик ДПС-а Андрија Николић, објашњавајући зашто су одбили састанак са Мандићем.

Николић је додао и да "суспендовањем једног судије, Радомира Гогића, и друге суткиње Драгане Ђурановић, скупштинска већина довела Уставни суд у блокаду".

Осим поништавања одлуке о пензионисању судије Драгане Ђурановић, опозиција тражи и потписивање споразума са властима да се неће мењати Устав у области идентитетских питања, као ни Закон о црногорском држављанству.

Западни медији јавили су ових дана из Црне Горе да "промене Устава које се тичу службеног језика и либерализацију стицања црногорског држављанства траже странке бившег проруског Демократског фронта које предводи Андрија Мандић" и додају да "они траже да српски језик буде службени чиме би се изједначио са црногорским", док би "либерализација добијања држављанства омогућила грађанима суседних држава да постану црногорски држављани".

Председник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић, у разговору за РТЦГ објаснио је да је са посланицима опозиције, односно ДПС-а желео да разговара о решењу блокаде Скупштине, али да, "нажалост, таквог састанка није било".

"Ја не желим да будем као моји претходници, да хапсим посланике опозиције, да им не дозвољавам да гласају, и да их трпам у марице, а ја за два минута могу да донесем такву одлуку. Ја то не желим да радим а опозиција мора да зна да већина има одговорност за напредак Црне Горе ка ЕУ", рекао је Мандић.

Додао је да још увек није изрекао мере посланицима који блокирају рад Скупштине и да ће своје одлуке најпре саопштити њима.

"Пословник такође предвиђа да посланици који су удаљени са седнице имају право да учествују у гласању. Kада смо се супротстављали Закону о слободи вероисповести нас су похапсили и завршили гласањем без нашег присуства што је супротно Пословнику. Ја не желим да га кршим. Људи треба да учествују у гласању али се још увек нисам определио која ће то мера бити", речи су Мандића који је још једном поновио како је уверен "да је сваки компромис добар за Црну Гору". 

Министар финансија Црне Горе Новица Вуковић изјавио је на седници скупштинског Одбора за финансије да "неусвајање буџета за 2025. годину зауставља задуживање", а да је "сервисирање обавеза у наредном периоду немогуће".

Додао је да ће плате и пензије бити исплаћиване из текућих прихода до тренутка када почну да доспевају дугови.

"Кредитни уговори су формулисани тако да, уколико не платимо једну рату доспева комплетан дуг. Уколико за ауто-пут не бисмо исплатили једну рату, доспело би 650 милиона", рекао је Вуковић објашњавајући да ове године на исплату доспева 820 милиона евра, до тога 500 милиона у априлу.

Из Покрета Европа сад речено је да је највеће задужење земље из времена када ја на власти био ДПС, и да враћање дугова саботирају исто они који су задужили државу.