Црногорски министар унутрашњих послова Данило Шарановић саопштио је да је на седници Већа за националну безбедност донет закључак Радне групе за израду Закона о оружју и муницији. Радна група је након вишемесечног рада припремила Нацрт овог закона, који је, како наводи, од данас на јавној расправи, пише "Побједа".
"Важећи Закон о оружју донет је 2015. године. Међутим, у протеклих 10 година уочени су бројни недостаци, како у погледу практичне примене, тако и у погледу усклађености са правним прописима Европске уније. Кроз унапређење постојећих и прописивањем нових законских одредби првенствено ће се омогућити ефикасна контрола поседовања и промета оружја, у циљу спречавања његове злоупотребе и побољшања безбедности грађана Црне Горе", наводи се у саопштењу Шарановића.
Додаје се да Министарство унутрашњих послова, од данас даје на јавну расправу Нацрт закона о оружју и муницији у тексту у којем су обухваћени закључци Већа за националну безбедност, сви предлози из иницијативе "Марков и Машанов закон" и бројне друге.
"Неке од главних новина су подизање старосне границе за подношење захтева за оружје са досадашњих 18 на 25 година живота. Ова одредба се неће односити на лица која су посебним прописима овлашћена за држање и ношење оружја. Смањен је и период важења оружних листова са 10 година на 5 година, а предвиђено је и смањење периода важења одобрења за набавку оружја и ово одобрење важиће шест месеци, без могућности продужења за још шест месеци што је било прописано важећим законом", пише у саопштењу Шарановића.
Једна од најважнијих измена је, додаје се, проширен опсег кривичних дела и прекршаја који се сматрају сметњом за поседовање оружја.
"У циљу спречавања злоупотреба приликом издавања документације за подношење захтева за држање оружја, као и самог издавања оружних листова предвидели смо успостављање комисије Министарства здравља, која ће једина бити бити надлежна за издавање лекарских уверења за поседовање оружја и психолошку и психијатријску процену, односно свеобухватну процену здравственог стања подносиоца захтева", наводи се у саопштењу.
Уводи се и, додаје он, централизација поступака за решавање захтева за држање и ношење оружја, што значи да ће се убудуће о свим захтевима одлучивати искључиво у организационој јединици која се налази у седишту МУП-а (Дирекција за возаче, возила и оружје).
"Како би грађани који легално поседују оружје били адекватно обучени за употребу истог, нови закон предвиђа да оспособљавање врши само Полицијска академија, умјесто правних лица, предузетника, ловачких и стрељачких организација, које су према важећем закону оспособљавали грађане. Полицијска академија ће по успешно завршеној обуци физичким лицима издавати потврду", рекао је Шарановић.
Јавна расправа ће трајати 30 дана, а, како наводи, током исте планирано је одржавање три округла стола о чијим терминима одржавања ћемо накнадно информисати заинтересовану јавност.
"Позивам сва заинтересована правна и физичка лица да се прикључе јавној расправи и дају свој допринос слањем предлога и сугестија, како бисмо заједничким напорима, након свих сугестија које буду достављене током трајања јавне расправе, заједнички дошли до квалитетног, одрживог и закона који штити безбедност грађана", саопштио је министар унутрашњих послова Данило Шарановић.