Мецола се оградила од твитова Пицуле: Лични ставови посланика не одражавају став ЕП
Председница Европског парламента Роберта Мецола, у одговору на писмо које јој је упутила председница српског парламента Ана Брнабић, а у који је Танјуг имао увид, јасно се оградила од ставова Тонина Пицуле, које је изнео на друштвеним мрежама након инцидента у Београду у коме је учествовао Драган Ђилас и сукобио се са младићима који су лепили плакате са његовим именом.
У писму упућеном Брнабићевој, Мецола наводи да су "ставови посланика изнети на друштвеним мрежама њихова лична одговорност и да не одражавају и званичну позицију Европског парламента".
Након твита који је објавио Пицула, известилац Европског парламента за Србију, у коме је навео да снажно осуђује напад на Драгана Ђиласа и Ђорђа Алексића и поручио да јавни простор не сме бити полигон за насиље над политичким супарницима, као и да се кластери не отварају шакама, Брнабићева се званично обратила председници ЕП Роберти Мецоли.
Она је у писму навела да се обраћа председници Мецоли "како би изразила дубоко незадовољство због непрофесионалне објаве господина Тонина Пицуле", известиоца за Србију у Европском парламенту, која је објављена 20. децембра а која се односи на инцидент у Београду у коме је учествовао Драган Ђилас, један од опозиционих лидера.
У писму упућеном Мецоли, Брнабићева је навела да је Пицула "и пре него што су релевантне институције Републике Србије имале прилику да се огласе и реагују овим поводом, у јавност изашао са тенденциозним, неутемељеним, пристрасним и пре свега нетачним изјавама".
"Уместо да, у духу владавине права и подршке институцијама државе, што се од члана Европског парламента и известиоца очекује, сачека резултате истраге у вези са овим питањем, Тонино Пицула је изнео сопствени политички закључак и суд. Проблем је што је закључак који је изнео у јавност није заснован на чињеницама о инциденту, чиме је задао озбиљан ударац владавини права, на најгрубљи начин се умешао у унутрашња питања Републике Србије", навела је Брнабићева.
Мецола је у одговору, поред јасне напомене да су ставови посланика искључиво њихов лични став, подвукла да се извештаји известиоца у ЕП усвајају већином гласова.
"Само након усвајања у парламенту, тек тада ставови из извештаја известиоца за одређене земље постају званични ставови Европског парламента", навела је Мецола.
У писму такође наводи да Европски парламент остаје у потпуности посвећен подршци Србије на путу ка Европској унији и наглашава добра парламентарна сарадња две институције – Европског парламента и Народне скупштине Републике Србије.