Пленковић: Рукометаши желе да им на дочеку пева Томпсон
Хрватски премијер Андреј Пленковић изјавио је данас, поводом молбе Антифашистичке лиге да влада не зове Марка Перковића Томпсона на дочек рукометне репрезентације јер је он међу младима "симбол усташтва", да је позивање тог певача била жеља самих рукометаша, коју су подржали и Влада и Град Загреб.
"Што се тиче одабира музичких извођача, истичем да се приликом организације дочека првенствено узимају у обзир жеље спортиста и спортских савеза, јер су управо њихови успеси повод окупљања грађана и навијача. Хрватски рукометни савез и хрватски репрезентативци јасно су изразили жељу да на дочеку, уз друге извођаче, наступи и Марко Перковић Томпсон, чија је песма 'Ако не знаш што је било' постала својеврсна химна ове генерације рукометаша", рекао је Пленковић у отвореном писму које је пренео загребачки Вечерњи лист.
Подсетимо, ову песму Томпсон је објавио прошле године на годишњицу "Олује".
"Ако не знаш шта је било, нек' ти каже Лика, питај сваки камен нашег града Дубровника, питај Задар и Котаре, зиде Шибеника, ако не знаш мило моје, упитај хероје", поручују нови Томпсонови стихови.
Песма је очигледно смишљена да нове генерације, које нису запамтиле такозвани "домовински рат", буду затроване мржњом, а за ту намеру му очигледно није било потребно много труда.
Он је додао да су ту песму певали и "играчи и навијачи" током свих утакмица у загребачкој Арени, као и да су Влада Хрватске и Град Загреб подржали предлоге Хрватског рукометног савеза у вези с музичким програмом дочека који ће бити званично организован у понедељак, 3. фебруара на загребачком Тргу бана Јосипа Јелачића, поводом њиховог повратка из Осла.
Председник Антифашистичке лиге Зоран Пусић упутио је јуче молбу хрватском премијеру да влада не зове Томпсона да пева на дочеку рукометне репрезентације јер је, како је навео у писму, "Томпсон у данашњој Хрватској, посебно међу младима, симбол усташтва".
У писму је Пусић подсетио да је пре концерата на којима је наступао Томпсон 6. и 8. августа прошле године у Имотском одржан "масовни скуп младих људи с бакљама и усташким песмама", наводећи да је скуп подсећао на сличне скупове 1933. у Немачкој, а у свом обраћању је подсетио и на речи Пленковића по повратку с обележавања 80. годишњице ослобођења Аушвица, када је говорио о потреби исправне поруке младим генерацијама да се концентрациони логори више никада не би поновили.