Адвокатска комора Србије одлучила да обустави рад на 30 дана

Разлог за обуставу је подршка и придруживање захтевима студената као и нарушавање владавине права и угрожавање самосталности и независности адвокатуре Србије, наводи се

Скупштина Адвокатске коморе Србије усвојила је на данашњој ванредној седници одлуку о обустави рада од 30 дана, која би требало да почне сутра, потврдио је за Танјуг члан Управног одбора АКС адвокат Драгослав Љубичановић.

На седници је било присутно 142 делегата, а кворум је био 110 члана АКС, пренели су поједини медији позивајући се на своје изворе.

Подсетимо, на ванредној седници АКС-а одлучивало се о два предлога за обуставу рада адвоката на територији Србије – Управног одбора АКС на 15 дана и Управног одбора Адвокатске коморе Шабац на месец дана.

У оба предлога је наглашено да ће се поштовати минимум рада неопходан за заштиту основних права и интереса клијената.

Како је наведено у предлогу Управног одбора АКС, разлог за обуставу је подршка и придруживање захтевима студената као и нарушавање владавине права и угрожавање самосталности и независности адвокатуре Србије.

Након што је скупштина Адвокатске коморе Србије АКС одбила предлог УО за обуставу рада адвоката на 15 дана уз минимум процеса рада, већ је усвојила предлог АК Шабац и прогласила потпуну обуставу рада од 30 дана, Љубичановић је поднео је оставку на место члана Управног одбора АКС. Он је за Танјуг потврдио да је оставку поднео, јер је сада УО АКС дужан да спроводи одлуке са којима се не слаже.

"Одлуке Скупштине АКС су такве какве су, руковођене оним разлозима који немају везе са нашим интересима како то сагледава овај УО. Свој мандат дугујем адвокатима Адвокатске коморе Београд и то сам радио како најбоље знам, али ако моја воља, као израз моје савести, није оно чиме се руководим у свом мандату, онда сам принуђен да поднесем оставку", навео је адвокат.

Истакао је да не жели да буде условљен оним са чиме се не може сагласити.

"Да ли сам у праву ја или колеге које чине скупштину, треба да буде разрешено на демократски начин, а не скривањем иза студената и једне друштвене инерције која је неспорно присутна и у адвокатури", закључио је Љубичановић.