Колико је школа у блокади: Министарство тврди да ради 95 одсто установа, београдске гимназије празне
У Србији је део школа данас наставио протест обуставом рада или скраћењем часова на 30 минута у знак подршке студентима, изражавајући уједно незадовољство договором о Посебном колективном уговору који су репрезентативни синдикати постигли са Владом Србије.
Директори београдских образовних установа у којима је потпуно или делимично обустављен рад су на састанку са министарком просвете Славицом Ђукић Дејановић разговарали о могућностима за наставак редовне наставе, моделима за надокнаду часова, као и о повратку ученика у школе. Министарка ја најавила да ће бити одржани састанци и са другим директорима школа из Србије у којима је делимично или потпуно обустављен рад.
У саопштењу ресорног министарства се наводи да је Ђукић Дејановић истакла да је састанак био консултативног карактера, са намером да се размотри тренутна ситуација, као и да је важно да постоји дијалог, да се дефинишу кораци који ће омогућити нормализацију наставе и завршетак школске године у најбољем интересу деце.
Министарка је подсетила да школе треба да направе план надокнаде наставе водећи рачуна да ученици не буду прекомерно оптерећени.
Поједине школе одлучују дан за даном да ли ће бити наставе, а неке су већ донеле одлуку да не раде до краја ове недеље или до даљег.
"Све гимназије у Београду су у блокади, тачније само једна ради и у њој су часови скраћени на 30 минута. Пратимо ситуацију, а у петак ћемо донети одлуку о даљим корацима", каже за РТ Балкан Ана Димитријевић из Форума београдских гимназија.
Данас ће једино у Деветој београдској гимназији бити наставе, али ће часови бити скраћени на 30 минута.
Према подацима из школских управа, од укупно 1.773 школе, настава се реализује у 95 одсто школа, међу којима су и школе у којима ради само део наставника и школе у којима часови трају 30 минута. У пет одсто школа нема наставе.
Из Независног синдиката просветних радника Србије (НСПРС), који није репрезентативан и није учествовао у преговорима са Владом Србије, наводе да је тешко прецизно навести број школа које су у блокади, али истичу да је извесно да се протест наставља, упркос мораторијуму на штрајк на који су пристали репрезентативни синдикати потписивањем Посебног колективног уговора.
Независни синдикат просветних радника је усвојио је одлуку да се настава у школама са њиховим чланством обустави до даљег и ту одлуку, кажу, неће преиначити.
Од 20. јануара, када је званично требало да почне друго полугодиште, траје протест у школама у знак подршке студентима и њиховим захтевима, али и због незадовољства одлуком репрезентативних синдиката да прихвате договор са Владом о повећању плата.
Председник Форума стручних школа Милорад Антић каже за РТ Балкан да нема податке колико образовних установа је у блокаду, а у колико часови трају 30 минута.
"Све је отишло ван система, сваки колектив одлучује за себе, понекад се то мења и на дневном нивоу. Најгоре је деци. Биће тешко да се врате у колектив. После великих пауза и нерада тешко је поново успоставити радне навике и вратити се у колосек. Било би добро да се то што пре деси, али сада не изгледа да ће тако бити", каже Антић.