Директори основних и средњих школа у Србији, у којима је настава потпуно обустављена, ових дана нашли су се у незгодној ситуацији. Почели су да им пристижу записници просветне инспекције, где им се сугерише да покрену дисциплински поступак против наставника који су потпуно обуставили рад, јер нису испоштовали минимум процеса рада, како закон налаже. Директори наводе да је то немогуће, јер би угрозили даљи рад школе, пошто су одлуке доношене већински или једногласно.
Друго полугодиште у неким основним и средњим школама није почело како је предвиђено, 20. јануара. Поједини колективи одлучили су да обуставом наставе подрже студенте који су у блокади, али и да на тај начин изразе незадовољство преговорима који репрезентативни синдикати у њихово име воде са Владом Србије.
Закони каже да запослени у школама имају право на штрајк, али под условом да обезбеде минимум процеса рада, што значи да часови трају 30 минута. У противном директор школе покреће дисциплински поступак.
Просветни инспектори закуцали су на врата школа које су потпуно обуставиле наставу. Ових дана почели су да им стижу записници инспектора. Међу првима на адресу Дванаесте београдске гимназије, где се констатује да је прекршен Закон о средњем образовању и да су запослени у незаконитој обустави рада, а од директорке се тражи да утврди чињенично стање и покрене дисциплинске поступке.
"У записнику је наведено да прво мора да се утврди одговорност запослених у посебном поступку, следствено томе иду и дисциплински поступци. Исход је на крају свих крајева отказ уговора о раду", прича за РТ Балкан Петар Панић, професор историје у Дванаестој београдској гимназији.
Он наводи да је директорка те школе заузела став да неће покренути дисциплински поступак против запослених, по цену да је Министарство просвете разреши те дужности. У петак, 31. јануара одржан је протест испред те школе где су запослене подржали родитељи, бивши и садашњи ученици.
Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић одржала је у понедељак, 3. фебруара, састанак са директорима школа у којима је настава потпуно обустављена, а како незванично сазнајемо није било речи о покретању дисциплински поступака и разрешењима. Тема је била план надокнаде наставе.
Како је објавио РТ Балкан, јануарске плате наставницима који су потпуно обуставили рад ипак неће бити умањене, јер су школе доставиле Министарству просвете план надокнаде.
Дејановић је након састанка рекла да је важно да постоји дијалог и да се дефинишу кораци који ће омогућити нормализацију наставе и завршетак школске године у најбољем интересу деце.
У Основној школи "Павле Савић" у Миријеву настава је била потпуно обустављена, али је колектив одлучио да од понедељка, 3. фебруара уђу у законски штрајк и часови буду скраћени на 30 минута.
Директор те школе Милан Крстић каже да их је посетила просветна инспекција 20. јануара, да се инспектори у извештају позивају на члан Закона по ком је директор дужан да обезбеди законитост рада установе и на чланове закона 78. и 79. који кажу да запослени имају право на штрајк, али уз минимум процеса рада. У противном директор школе покреће дисциплински поступак, а након тога изриче се мера престанка радног односа.
"У оваквим ситуацијама Закон је непримењив, бар из мог угла. Како да применим Закон када је настава у комплетној школи била обустављена. Упозорио сам запослене на Закон о штрајку, који не предвиђа потпуну обуставу наставе. Међутим, ја као директор не могу да покренем дисциплински поступак против 90 наставника", рекао је Крстић за РТ Балкан.
Наводи да је просветна инспекција била у тој школи 20. јануара, када је требало да почне друго полугодиште.
"Од 117 запослених у настави да покренем поступак против 90 људи то је немогуће, угрозио бих процес рада школе", навео је он.
Додаје да тренутно праве план надокнаде изгубљених часова. Да ће то бити претчаси, после часова или рад суботом.
"Од понедељка нам часови трају 30 минута, али се петнаестак наставника изјаснило да желе да раде 45 минута. Као директор школе то морам да им обезбедим. Звоњење мора бити усклађено. Видећемо да у план надокнаде убацимо тих 15 минута, за оне који су били у штрајку. Када су већ ту да не излазе са часова након 30 минута, већ да преосталих 15 минута уђе у надокнаду", навео је Крстић.