Србија и Балкан

РТ Балкан истражује: Које странке би подржале истрагу о току новца УСАИД-а у Србији?

Ђурђевић Стаменковски: Ако се у САД већ отворило преко 20 истрага и поднето најмање пет пријава, не видим нити један разлог због чега се нешто слично не би спровело и код нас. Павић: Не треба се ограничити само на УСАИД
РТ Балкан истражује: Које странке би подржале истрагу о току новца УСАИД-а у Србији?Getty © RT Balkan / Getty Images (R.Igor, Anadolu)

Завртање славине којом су "текли долари" Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) према разним невладиним организацијама у Србији, избацило је на површину пројекте које је финансирала администрација бившег председника Џозефа Бајдена. Говорећи о пројектима, које је назвала "суманутим и злонамерним", портпаролка Беле куће Керолајн Ливит прво је поменула милион и по долара за програме промовисања различитости, правичности и инклузије (ДЕИ) на радним местима у Србији.

Јавна је тајна да су невладине организације идеалан проточни бојлер за новац који је званично намењен за једну сврху, а заправо служи за неку другу. У том ритму, опозициони блок "Победа" у Молдавији намерава да у блиској будућности захтева од Службе информисања и безбедности (СИБ) и тужилаштва да спроведу званичну истрагу о активностима УСАИД-а. Посланик ове странке Василиј Боља рекао је да је агенција за 30 година финансирала велики број програма у Молдавији. 

"Међутим, више не можемо дозволити да организација која је у својој земљи призната као криминална настави са финансирањем пројеката Централне изборне комисије, молдавског правосудног система, тужилаштва, парламента, медија и невладиних организација. УСАИД није само ставио Молдавију на своју финансијску иглу, већ и преко Сорошевих мрежа спонзорише људе који су данас на власти. Деловање ових политичара пада под кривично дело издаја отаџбине", нагласио је Боља.

Да ли је време за овакву истрагу и у Србији?

РТ Балкан је одговоре тражио од парламентарних странака.

Министарка за бригу о породици и демографију Милица Ђурђевић Стаменковски, председница Српске странке Заветници истиче за РТ Балкан да "нема сумње да преузимање контроле над УСАИД-ом од стране америчких државних институција и директива о замрзавању свих њених активности представља дуго очекивану прекретницу у спољној политици САД".

"Одлука је показатељ да је администрација Трампа одлучна у намери да испуни обећање дато грађанима САД и крене у обрачун са структурама дубоке државе, које су деценијама спроводиле политику у много чему супротну националним интересима и безбедности саме Америке. Чињеница је да ће свођење деловања УСАИД-а у оквире Устава и закона и њено стављање под контролу америчког народа сасвим извесно довести до ограничавања деструктивних утицаја и мешања у унутрашња политичка питања суверених држава, које је ова организација спроводила под плаштом помоћи и подршке мрежама невладиних организација широм света", истиче Ђурђевић Стаменковски. 

Како је навела "што се Србије тиче, свеобухватна Трампова наредба којом су суспендоване активности УСАИД-а, конфузија у одређеним невладиним организацијама које искључиво егзистирају захваљујући донаторству из иностранства, отпуштања у одређеним канцеларијама и гашење програма, биће лековити за друштво у целини".

"Сведоци смо да се под изговором ублажавања сиромаштва, лечења болести, борбе против глади и природних катастрофа, преко ове организације у највећој мери промовисала изградња и развој неког новог друштва, које није својствено нашој традицији, подржавале неке невладине организације и тзв. независни медији који су радили и раде против интереса Србије и народа. Ако се у САД као оснивачу и финансијеру агенције УСАИД-а, већ отворило преко 20 истрага у вези са њеним радом и поднето најмање 5 кривичних пријава, не видим нити један разлог због чега се нешто слично не би спровело и код нас. Можда на тај начин добијемо конкретне одговоре на нека отворена питања и дилеме које се тичу и тренутне ситуације у Србији и тенденција одређених центара који по сваку цену желе дестабилизацију државе", наводи наша саговорница. 

Она додаје да "свакако треба сачекати извештаје генералних инспектора у САД и уколико са њихове стране буде било интересовања за рад канцеларије УСАИД-а у Србији, институције Србије треба да буду кооперативне у сарадњи са њима, јер бисмо тиме показали снагу независности и самосталности, али и додатно подстакли развој партнерских и конструктивних односа са администрацијом Трампа".

Министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа са дијаспором Ђорђе Милићевић (СПС) рекао је за РТ Балкан да "не сумња да уколико администрација САД буде затражила подршку органа и институција Србије, да ће Србија у том смислу и изаћи у сусрет".

"Не постоји грађанин у Србији који нема жељу да сагледа транспарентност и начин на који су утрошена огромна средства која су се сливала на различите рачуне различитих невладиних организација", истиче министар Милићевић

Посланик Покрета социјалиста Ђорђе Комленски каже за РТ Балкан да "ако је уопште неко имао дилему зашто је Покрет социјалиста тражио доношење закона о посебном регистру агената страног утицаја и стварања транспарентности о улагању из иностранства, сада је на основу изјава из САД и прича о новцу УСАИД, јасно да је овај предлог био и више него основан".

"И да није без разлога тражено да то буде јасније, транспарентније, прегледније. С обзиром на наводе из Беле куће ја апсолутно очекујем да државни органи на озбиљан начин испитају где су све паре завршиле. Да ли је форма невладиног сектора која је финансирана од стране УСАИД-а била само проточни бојлер да новац стигне на места на која није званично намењен", рекао је Комленски.

Посланик "Ми – Снага народа" Александар Павић наводи за РТ Балкан да је непоходно да се спроведе истрага. 

"Овде се много последњих пар деценија прича о лустрацији. Наводно, као власти из деведесетих година. Али мислим да права лустрација треба да иде у правом правцу – истрага сарадње са страним службама у раду против државних интереса. Ту је УСАИД на врху табеле, заједно са правим обавештајним службама, а УСАИД је једна врста службе, то је ЦИА, економска ЦИА. Они који су са њима сарађивали на подривању државног поретка и на пројектима који подривају јавни морал и уопште државу, треба да знамо ко је у питању и да се против њих покрене истрага и да ће то бити права лустрација", истиче Павић. 

Он додаје се не треба ограничити само на УСАИД и да има још таквих организација – Фонд за отворено друштво, НЕД, ИРИ, НДИ...

"Нису сви који су сарађивали са њима страни агенти и то мора да се каже. Али, један део очигледно да јесте и то не сме да се пусти тек тако да је све било у реду, да кажу да су само НВО, него да видимо зашто сте ви радили против земље и шта сте радили", тврди Павић.

Председник Нове ДСС Милош Јовановић истакао је за РТ Балкан да су у "Србији потребне и приоритетније неке друге истраге поводом овог што се десило од Новог Сада" (пад надстрешнице на Железничкој станици услед чега је погинуло 15 људи), па надаље.

"То су заиста приоритетне истраге. Што је се тиче УСАИД-а, никад нисам био, а ни странка коју водим, поборник помоћи, нарочито не финансијске са стране и увек сам сматрао да све треба да буде чисто, да се истражи ко шта добија, колико добија да би се знало ко какав врши утицај и да ли врши утицај за неко страно лице или не. Али, још једном да кажем, то ће доћи на дневни ред само када овде буде легитимна власт, када успоставимо и плурализам и неку врсту институционалне нормално, што нажалост, сада немамо", каже Јовановић.

Одговор нисмо добили од потпредседнице Странке слободе и правде Маринике Тепић, а од председника Демократске странке Срђана Миливојевића јесмо "лајк" на питање, али не и одговор.

image