Још једно писмо НВО из Србије о протестима: Драга Фон дер Лајенова, не окрећите нам леђа

Ако отворено не признају постојање политичке и друштвене кризе у Србији, суочиће се са даљим смањењем већ ослабљеног кредибилитета и угледа ЕУ међу грађанима Србије, упозорава Национални конвент о Европској унији у писму упућеном председници Европске комисије

Незадовољни јер се Европска унија о протестима у Србији није изјаснила онако како су очекивали, група невладиних организација окупљених у Национални конвент о Европској унији (НКЕУ) послала је јуче писмо на адресу председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен у којем моле да "не окрећу леђа грађанима Србије у овим околностима". 

"Позивамо Вас да јавно и отворено признате постојање политичке и друштвене кризе у Србији и да инсистирате на томе да власти у Србији обезбеде благовремено и законито деловање свих релевантних институција у складу са њиховим надлежностима", наводе у писму уз нагласак да су протести "демократски и антикорупцијски" те да, као такви, одражавају оне вредности на којима почива ЕУ.

Ово писмо отишло је дан пре него што је из Брисела стигао јасан сигнал да је ЕУ најпре за - разговор. Прво је некадашњи известилац Европског парламента за Србију Владимир Билчик позвао професоре и представнике Београдског универзитета да пристану на позив председника Србије Александра Вучића на дијалог (што они нису прихватили), а данас је комесарка за проширење Марта Кос нешто слично поновила.

"Важно је да се створе услови за инклузиван дијалог који укључује све заинтересоване стране, политичке актере, институције и чланове цивилног друштва који ће се бавити реформама које су неопходне за европску будућност Србије. Ово је заједничка одговорност свих страна", написала је Кос.

Челницима Европске уније, већ су прошле недеље писале 44 јавне личности, такође их позивајући да подрже протесте, али идући и корак даље и представљајући Србију као државу која спонзорише "тероризам на Косову" и која је претња безбендости не смао региона, већ и ЕУ. 

Аутори овог писма покушали су на време да упозоре са каквим ће се проблемима сусрести ЕУ ако не подржи протесте, односно ако не "допринесу решавању политичке кризе". А то је - "реалан ризик од даљег смањења већ ослабљеног кредибилитета и угледа ЕУ међу грађанима Србије".

"Студенти верују да је несрећа била директна последица озбиљне корупције током реконструкције зграде Железничке станице. Ово је само један од многих инфраструктурних пројеката који остају нетранспарентни за јавност под изговором међународних споразума о сарадњи. Већ три месеца трају масовни, мирни протести на улицама, које предводе студенти са свих универзитета у Србији, а који су повремено окупљали више од 100.000 грађана, успешно заустављајући друге процесе у земљи", наводе у писму и додају да су последице протеста "оставке премијера и пад Владе након физичког насиља над студентима од стране чланова владајуће странке у Новом Саду". 

Незадовољни претходним одговорима овдашње владе али и Европске уније на протесте у Србији, НKЕУ у стилу известиоца Европског парламента за Србију Тонина Пицуле, уверава да су демонстранти домаћи студенти, а не странци, нарочито не Руси. Шта више, тврде да је већина учесника протеста проевропске орјентације:

"Желимо да нагласимо да ови протести нису покушај 'насилног преузимања власти' нити 'оркестриране револуције', нити су последица руског утицаја или мешања у унутрашње послове Србије. Чињеница је да су већина учесника протеста проевропски оријентисани грађани наше земље, укључујући бројне чланове Националног конвента. Протести су аутентичан израз захтева младих људи за враћањем надлежности и одговорности институција. Овај захтев мобилисао је и ујединио подељено друштво у Србији".

Док објашњавају да су протести реакција на системске проблеме у српском друштву, не пропуштају прилику и да себе похвале, јер су управо они ти који су упозоравали на ерозију владавине права и корупције. Након редова самопромоције стиже ред изговора - протесни захтеви су доказ да процес приступања Србије бриселском царству није дао жељене ефекте и није успео да реши проблеме с којима се земља суочава.

Није да нису упозоравали - и српску владу и Европску комисију. Али, авај, њихове вапаје није имао ко да чује. И зато су скоро па дигли руке од Србије у ЕУ. Нема више сарадње са "политичким доносиоцима одлука", учествоваће једино у радним групама за појединачна поглавља. И то зато што су уверени да многи "професионални државни службеници у јавној управи" подржавају захтеве студената.