Шта су здравствени радници добили потписивањем Протокола: Ко рачуна на додатно повећање плата?

Веће коефицијенте су добиле медицинске сестре које раде у јединицама интензивне неге, затим здравствени сарадници – психолози, дефектолози, као и радници на пословима техничког одржавања са четвртим степеном стручне спреме

Сви запослени у здравственим установа добили су у јануару повећање плате од осам одсто, а медицинске сестре, које раде у јединицама интензивне неге, могу рачунати на додатно кориговање плате кроз повећање коефицијената.

Осим медицинских сестара у шок-собама, на већа месечна примања могу рачунати здравствени сарадници – психолози, дефектолози, социјални радници као и радници на пословима техничког одржавања са четвртим степеном стручне спреме.

Промена коефицијената за те категорије запослених у здравству предвиђена је Предлогом измена Уредбе за обрачун и исплату плата запослених у јавним службама, које су представници синдиката запослених у здравству потписали ове недеље са министром здравља Златибором Лончаром.

Виши коефицијенти за медицинске сестре које раде у јединицaма интезивне неге (нивоа три) предвиђени су како би се задржао кадар на тим позицијама. Медицинским сестрама са средњом стручном спремом коефицијенти се повећавају са 13,57 на 14,35, док се медицинским сестрама које имају високу струковну школу коефицијент повећава са 15,32 на 16,32.

Према прорачуну Новог синдиката здравства Србије то ће медицинским сестрама са средњом стручном спремом повећати плату за око 6.000 динара, а сестрама са вишом школом за 6.382 динара.

"Међутим, оне доста раде ноћу што је 26 одсто више, доста раде недељом што се плаћа додатних 20 одсто. Ако је ноћ недељом то је 46 одсто више, а за државни празник добијају 119 одсто више. Укупан ефекат месечно може да буде између 9.000 и 10.000 динара", навео је председник тог синдиката Живорад Мркић за РТ Балкан. 

Измене коефицијента за ове категорије запослених у здравству требало би да буду сутра усвојене на седници Владе Србије.

Осим тога, здравствени радници добили су још једно ванредно повећање плате од пет одсто које ће бити у октобру

Осим Предлога измена Уредбе за обрачун и исплату плата запослених у јавним службама ресорно министарство потписало је са синдикатима и Предлог протокола. 

Председница Синдиката лекара и фармацеута Горица Ђокић каже за РТ Балкан да потписани Предлог протокола предвиђа извлачење топлог оброка и регреса из коефицијента запослених.

Предвиђено је да се формира мултиресорна Радна група, која ће радити на утврђивању износа топлог оброка и регреса. Синдикати очекују да ће до октобра све бити завршено и почети да се примењује.

Здравствени радници кажу да је покренуто и питање изједначавања основице (вредност са којом се множе коефицијенти) за запослене у том сектору.

"Оно што смо тражили и на чему инсистирамо то је изједначавање основица. Основица је у овом моменту различита за запослене у здравству. За три године три пута је повећана основица медицинским сестрама, а лекарима, немедицинским радницима, здравственим сарадницима је остала иста. Сада интензивно преговарамо о томе", навела је Ђокићева.

Министар здравља Златибор Лончар позвао је социјалне партнере у здравственим установама да отпочну са преговорима за закључивање Колективних уговора са послодавцем.

Председник Новог синдиката здравства Србије Живорад Мркић каже да је веома важна ствар Колективни уговор са послодавцем.

"Ми имамо релативно добар Посебан колективни уговор који се односи на све запослене у јавном здравственом систему. Међутим, не можете кроз тај уговор, који се односи на целу Србију, да препознате специфичности рада у једном Универзитетском клиничком центру Србије, Институту за онкологију, Специјалној болници за психијатријске болести. Зато су важни Колективни уговори са послодавцем", навео је он.

Протокол су са министром здравља потписали Синдикат запослених у здравству и социјалној заштити Србије, Синдикат медицинских сестара и техничара Србије, Синдикат лекара и фармацеута Србије, Синдикат медицинских сестара и техничара УКЦС, Уједињени синдикат Србије – Републички одбор здравства, Нови синдикат здравства Србије, УШ "Слога" Синдикат здравства и социјалне заштите и Синдикат немедицинских радника Србије.