Студенти, професори универзитета у Србији као и наставници основних и средњих школа, матуранти, грађани широм Србије наставили су данас са протестима и блокадама зграда факултета и ректората, основних, средњих школа и гимназија и одавањем почасти страдалима у Новом Саду.
Протест је одржан и испред Министарства просвете, а студенти у блокади и групе грађана образложили су да желе да пруже подршку просветним радницима који трпе притиске.
Саобраћај у Немањиној и улици Кнеза Милоша је нормализован пошто су се учесници после 13.00 часова разишли.
Током протеста представници просветних радника изнели су тврдње да притисци на наставнике нису престали и да су инспекције заборавиле коју улогу у друштву треба да имају, а навели су да су неке београдске основе школе формулисале захтеве који се на то односе, а које ће сутра предати Министарству просвете.
Студентима у Београду су се данас придружили и пензионери, као и радници ГСП-а.
Неколико удружења синдиката пензионера Србије окупило се на Тргу Републике, због како кажу, подршке захтевима студената. Пензионери су прошетали до Студентског трга и заједно са студентима отишли до Министарства просвете. Они су одали пошту страдалима на Железничкој станици у Новом Саду, као и жртвама пожара у дому за старе у Барајеву.
Студенти су се данас придружили скупу упозорења који су организовали радници ГСП-а, па су заједно прошетали до Скупштине града, где су предали своје захтеве. Захтеви радника су обустављање процеса укидања тролејбуса, гаранција да депо "Дорћол" неће бити предат приватнику, куповина 100 нових савремених тролејбуса, као и преиспитивање уговора којим су ГСП-у одузете линије 100, 300, 400 и 700.
Студенти који су им се придружили узвикивали су "Студенти уз раднике" и носили макету тролејбуса.
Грађани који протестују траже одговорност за трагедију у Новом Саду 1. новембра, када је 15 особа погинуло, а двоје људи тешко повређено.
На протест испред Министарства просвете позвали су данас декани осам факултета Универзитета у Београду на којима се школују будући наставници да би, како су навели, пружили подршку просветним радницима који су обуставили рад.
Истред министарства, у 11. 52 часова организовано је 15 минута тишине у знак сећања на настрадале на Железничкој несрећи у Новом Саду 1. новембра и у дому за старе у Барајеву.
Саобраћај у Немањиној улици био је заустављен, а у улици Kнеза Милоша се отежано одвијао, а саобраћајна полиција обезбеђивала је скуп и регулисала саобраћај.
Учесници носе транспаренте "Ми нисмо ваша деца", "Лепота ће спасити свет, "Правда за Србију", "За моју мајку просветарку", а просветни радници најавили су током скупа да ће сутра Министарству просвете предати своје захтеве.
Ректорски колегијум Универзитета у Београду раније је саопштио да не стоји иза позива на протест испред Министарства просвете.
Студенти у блокади су се претходно окупили на Студентском тргу одакле су кренули у шетњу до Министарства просвете. Њима су се придружили и средњошколци који су први стигли до Министарства просвете, а међу њима су и ученици Земунске гимназије, Графичке и других школа.
Захтеви студената у блокадама су објављивање целокупне документације о реконструкцији Железничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Представници власти сматрају да су испунили све захтеве, док студенти у блокадама истичу да ниједан од захтева није испуњен у потпуности.