Сарајево: Отказано обележавање Дана државности Србије због безбедносног ризика

Бурне реакције, или боље рећи поруке мржње које су послали бројни званичници Сарајева након што је објављено да ће Дан државности Србије бити симболично обележен и у том граду, довели су до отказивања скупа

Пријем поводом обележавања Дана државности и Дана Војске Србије, који је требало да буде одржан 13. фебруара у Сарајеву отказан је због безбедносног ризика.

"Пријем је отказан од стране хотела због јучерашњих написа у локалним медијима и безбедносног ризика проистеклог из истих", саопштила је Амбасада Србије данас на Иксу.

Ова одлука долази након бурних реакција због овог скупа који је требало да буде одржан у једном приватном хотелу у Сарајеву.

Међу првима се огласио директор Меморијалног центра Сарајево Ахмед Куланић, који је рекао да се ради о "провокацији и непоштовању жртава агресије на БиХ".

"Војска Србије, као правни и институционални наследник Војске Југославије, имала је директну улогу у ратним збивањима која су довела до геноцида у Сребреници, опсаде Сарајева и бројних других злочина против човечности. Организовање оваквог догађаја на Илиџи, која је била једно од попришта ратних злочина, додатно појачава негативне конотације и уноси немир међу грађане. Додатно, заједничко обележавање Србије и ентитета РС с Војском Србије призива болна сећања када су управо тако, заједнички, терорисали главни град БиХ – Сарајево", рекао је Куланић.

Федерални министар унутрашњих послова Рамо Исак такође је оптужио организаторе за "директну провокацију".

"Одлука да се Дан војске Србије обележава у Сарајеву представља најеклатантнији пример провокације и стављања соли на ране жртвама великосрпске агресије. Становници Босне и Херцеговине не могу и никада се неће веселити војсци Републике Србије, јер нас та војска подсећа на геноцид и најстрашније ратне злочине почињене на овим просторима", навео је Исак.

Бурно је реаговао и федерални министар за питања бораца и инвалида одбрамбено-ослободилачког рата Неџад Локмић који је оптужио организаторе да праве скуп на годишњицу наводног масакра на Маркалама.

"Овај догађај је шамар свима који су изгубили своје најмилије, који су провели године у склоништима, који су сведочили страхотама рата. На овај начин се обезвређује сећање на геноцид у Сребреници, опсаду Сарајева и све друге ратне злочине над нашим народом", поручио је Локмић.

Заменик министра одбране у Савету министара Александар Гогановић рекао је да је притисак појединих медија и политичара из Сарајева на Амбасаду Србије у БиХ да откаже обележавање Дана државности Републике Србије и Дана Војске Србије незапамћен дипломатски скандал.

"Амбасадору и војном аташеу Републике Србије, уколико је потребно, понудићу помоћ у вези са адекватном локацијом на територији Републике Српске да обиљеже своје празнике, као што бих то понудио и другим државама да имају сличне непријатне ситуације", изјавио је Гогановић за Срну.

Гогановић је напоменуо да је Министарство одбране обележило Дан Оружаних снага у Амбасади БиХ у Београду и нико у Србији није правио проблеме због тога али, у складу са дипломатском праксом можемо очекивати реципроцитет из Београда, који би био потпуно оправдан.

"Жао ми је што су неодговорни појединци још једном показали да им није стало до добре регионалне сарадње, која је предуслов за европске интеграције, а сигурно да се овакво понашање може окарактерисати као антидејтонско уколико имамо у виду да је Република Србија потписник и гарант Дејтонског мировног споразума", закључио је Гогановић.

На Свесрпском сабору одржаном 8. јуна прошле године одлучено је да се 15. фебруар, православни празник Сретење, уједно и Дан државности Србије, обележава и као дан државности Републике Српске, односно да се тај датум прославља заједнички.