![Трамп поручио да УСАИД води гомила лудака, Маск оплео по НЕД-у](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a08ee46e29ae09250282eb.jpg)
На Трамповим крилима: Да ли је време да извадимо из фиоке закон о агентима страног утицаја?
![На Трамповим крилима: Да ли је време да извадимо из фиоке закон о агентима страног утицаја?](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a4c2054fddf0cd6d0e9e88.jpg)
Одлука администрације председника САД Доналда Трампа да заустави страну помоћ на 90 дана и укине Америчку агенцију за међународну развој (УСАИД) покренула је лавину вести о томе коме је све и за које сврхе даван новац и где је он, под плаштом одбране демократије и заштите људских права, заправо одлазио.
![Трамп поручио да УСАИД води гомила лудака, Маск оплео по НЕД-у](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a08ee46e29ae09250282eb.jpg)
Јасно је да, јавна тајна да је део средстава преко НВО ишао за кројење јавног мњења и директно мешање у унутрашња питања држава, више није тајна. А, поставља се и питање да ли је можда време да се још једном размисли да ли Србија треба да добије закон о финансирању агената страног утицаја, што је прошле године предложио Покрет социјалиста, али предлог није дошао на дневни ред Скупштине.
Овај документ је предвиђао да се оформи регистар са прецизним подацима ко кога плаћа и колике су суме у питању, како би се знало "одакле ветар дува".
Посланик Покрета социјалиста Ђорђе Комленски каже за РТ Балкан да је "сада сасвим јасно зашто је ПС тражио да се донесе такав закон и створи јасна слика о улагању из иностранства".
"На основу изјава из САД и прича о новцу УСАИД-а, јасно да је наш предлог био и више него основан. С обзиром на наводе из Беле куће очекујем да државни органи Србије испитају где су све паре завршиле", истиче Комленски.
Председник Републике Српске Милорад Додик крајем јануара поново је најавио усвајање закона о посебном регистру и јавности рада непрофитних организација, који је раније најављивао, па повукао.
"Вратићу се једној нашој причи коју сам раније предлагао. Република Српска, руковођена праксама великих развијених земаља, сачиниће свој преглед непријатеља Републике Српске и јавно то објављивати. У марту месецу најкасније ће бити усвојен закон о невладиним организацијама", рекао је председник Српске.
Додик је после одлуке Трампа да заврне славину рекао да се "сад види колико смо били у праву кад смо пре годину и по дана предлагали закон о невладиним организацијама".
"Сад су дошли у позицију да нема тих пара из Америке. То говори да смо били на фону оног што је сада званична америчка политика. Ми ћемо због тог разлога вратити закон о невладиним организацијама и утврдити статус страних агената за све оне који примају од страних влада новац да би овде подривали Републику Српску", рекао је Додик.
Посланик "Ми – Снага народа" Александар Павић наводи за РТ Балкан да ће се "ако Трампова забрана трајно остане на снази, видети драстична разлика на медијској сцени Србије, ако изостану та средства, јер су они финансирали прозападну или проглобалистичку пропаганду".
"Свуда где државе нису биле суверене и где су допуштале да Американци улазе и да несметано раде било је простора за УСАИД. У Грузији је спречавано да власт донесе закон о страним агентима, као и у Републици Српској. Додик је привремено морао да одустане до тога, али мислим да ће сада сигурно да донесе тај закон. Онда би се у ствари видело колико нека страна сила утиче на обликовање свести становништва у некој страној земљи. Свугде где им је дато да некажњено и непримећено уђу на такав начин, они су то радили", истиче Павић.
Председник грузијског парламента Шалва Папуашвили најавио је да ће, од речи до речи, Грузија преписати и усвојити амерички Закон о регистрацији страних агената (ФАРА).
"Многи су покушали да дискредитују нашу идеју да се донесе закон о транспарентности финансирања. Ево америчког закона – ФАРА, ми ћемо га превести од речи до речи и применити га на Грузију. Ако постоје било каква питања у вези са законом, контактирајте САД или њихову амбасаду у Грузији за појашњење", додао је он.
Папуашвили је рекао да коментари нове америчке администрације о улози коју је имао УСАИД, сигнализирају Грузији да преиспита и измени своје законодавство.
"Недавна открића о злоупотреби америчке помоћи потврђују оно што смо говорили – страна средства су коришћена за вршење утицаја у другим земљама преко невладиних организација и медија. Утврђено је да чак и међународно признати медији, као што је 'Политико', добијају средства из различитих буџетских извора, гурајући одређене политичке агенде. Ова открића појачавају потребу да се ово питање реши кроз законе", рекао је Папуашвили.
Служба државне безбедности Грузије је раније обелоданила да су три држављана Србије из организације "Канвас" стигла у земљу крајем септембра 2024. да обуче чланове утицајних невладиних организација тактикама рушења владе. Иза њих је наравно стајао новац УСАИД-а.
У Мађарској постоји регулатива која уређује област агената страних утицаја, а премијер Виктор Обран је недавно себи задао задатак да "Сороша отера до пролећа". Весник тога је Трампова победа која је и Орбану дала крила.