Србија и Балкан

"Дан увече" o рату за минерале: У овом сукобу, чланство у НАТО-у не значи ништа

Америка никада џабе није водила рат, већ је увек финансирала ратове и увек је изашла богатија из њих него што је ушла, истиче политиколог Ивана Стојановић, док стручњак за енергетику Небојша Обркнежев указује да је присуство ретких минерала на Гренланду и у Украјини оно што је привукло Трампа
"Дан увече" o рату за минерале: У овом сукобу, чланство у НАТО-у не значи ништа© РТ Балкан

Амерички председник Доналд Трамп је у више наврата изјавио да Сједињене Државе настоје да зауставе сукоб између Русије и Украјине. Међутим, Трампове речи с почетка недеље указују да он не искључује даље наоружавање Кијева, али и да Кијев то мора да плати ретким минералима.

О томе да ли ће Украјина бити ратиште где ће се одлучивати ко ће бити светска сила за 21. век и зашто су важни ретки минерали у емисији "Дан увече", која се емитује свакога дана на РТ Балкан у 19.30 сати, говорили су политиколог Ивана Стојановић и стручњак за енергетику и аналитичар Небојша Обркнежев.

Свака земља поседује своју посебну листу ретких минерала, ЕУ их има око тридесет, а ретки минерали се не могу толико наћи у природи, рекао је Обркнежев говорећи о томе шта су ретки минерали и зашто су толико битни Трампу. 

Истиче да ту спадају кобалт, никл, злато уранијум, талијум, титанијум, и кључни су за нове технолигије. 

Говорећи о томе шта би Трампа посебно интересовало, Обркнежев каже да је то уранијум, посебно на Гренланду, док када је реч о Украјини, она је на простору Европе прва по количини уранијума, а девета у свету. 

Што се тиче земног гаса, он наводи, Украјина је друга у Европи, прва је Норвешка, а што се тиче галијума, Украјина је шеста у свету, што се тиче титанијума, девета. 

Истиче да литијума има  на простору Донбаса, око 500.000 тона. Донбас , како каже, има велика природна богатства. 

Говорећи о томе да ли ово може да искомпликује преговоре, Стојановићева наводи да је ово прављење рачуна без крчмара и да је ово типичан потез за Трампа, код кога је све гламурозно. 

Наводи да је јасно да се 70 одсто ретких минерала налазе под контролом Руске Федерације, а 30 одсто под контролом Украјине, и мисли да ће Трампу то бити неки изговор и излазни пут из свега. Русија се, како она оцењује, неће одрећи нових територија. 

Будућност Украјине је врло неизвесна, оцењује она, постоји могућност да буде раскомадана. 

Обркнежев наводи да Трамп има неколико проблема и да је све то оставила стара администрација. 

Он наводи да САД највише производи гаса и нафте, али не сопствене, већ сопствене плус оно што купује и поново продаје. 

Стојановићева истиче да Америка никада џабе није водила рат, већ да је она увек финансирала ратове и увек је изашла богатија из ратова него што је ушла. 

Истакла је да Трамп води директну и отворену политику, и он је јасно рекао "ако нама то треба, ви ћете нам то дати, а то што сте чланица НАТО-а, нама ништа не значи". 

Оцењује да чланство у НАТО-у ништа не значи никоме, сада се води борба за минерале. 

Стојановићева каже да је интересантна позиција Велике Британије. Премијер Кир Стармер је потписао споразум о стогодишњем партнерству са Зеленским да би се увукли у неке преговоре. 

Обркнежев истиче да је веома могуће да ће се Немачка вратити на руски гас. 

На питање да ли је идеја о присједињењеу Канаде и Гренланда да ли је то покушај да направи амерички Сибир и да не зависи од увоза ресурса из Кине, Стојановићева каже да је тако и да ће у преговоре бити укључено питање Кине и њених интереса, а Путин неће издати Кину. 

Обркнежев истиче да када конвенционални гас буде престао да се експолатише, да постоје гасни хидрати, а да је то гас који је заробљен у леду, а Гренланд је и те како богат тиме. 

Он подсећа и да је Косово и Метохија богата територија бакром, угљем, сребром, златом и алуминијумом и да има одређене минерале. 

image