![КиМ уочи избора: Курти прети забраном организованог доласка бирача, Петковић демантује](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a727c1328eb0cd970c87d5.jpg)
Садa ће се и Срби питати: Колико је тзв. Косово близу владе без Аљбина Куртија?
![Садa ће се и Срби питати: Колико је тзв. Косово близу владе без Аљбина Куртија?](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a9dfcfb39acc4dce0bd214.jpg)
"Само да преброје гласове, бојим се крађе, ко зна чега. Ако ситуација остане како говоре садашње процене, ближе смо томе да Аљбин Курти иде са власти. Ако Вашингтон има интереса да тако буде – онда ће тако и бити. Лако ће они наговорити садашњу Куртијеву опозицију да се договоре и да направе власт, односно коалицију у којој неће бити Куртија."
Овако новонасталу ситуацију на Косову и Метохији, после јуче одржаних парламентарних избора и чињенице да је Курти остао далеко испод прижељкиваних 50 посто гласова, оцењује дипломата у пензији Зоран Миливојевић.
По његовој процени, Курти је изгубио изборе, доживео политички пораз, у том смислу што нема 50 посто и што неће моћи сам да формира владу.
"Ови резултати говоре и да српски фактор на Космету није елиминисан, да Београд није искључен са тог простора, и то је важно. Могуће је и да Српска листа буде у новој влади. Курти више неће моћи да их искључи, да их стави ван закона. Та је прича завршена. Српска листа је легитиман фактор, потврда да је држава Србија и политички, не само преко образовања и здравства, присутна тамо", каже Миливојевић.
По мишљењу саговорника, вести од ноћас из Приштине добре су по Србију.
![КиМ уочи избора: Курти прети забраном организованог доласка бирача, Петковић демантује](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67a727c1328eb0cd970c87d5.jpg)
"Добра вест јесте да Курти неће моћи сам да формира владу, да је губитник, и друго, да су Срби, они који су везани за Београд и који Косово сматрају делом Србије, политику Србије на Космету као једину валидну, освојили свих десет мандата. То су кључне ствари. Понављам, бојим се манипулација у постизборном периоду, све је могуће, Курти ће све учинити да остане на власти колико је могуће. Ако не остане, његова политичка судбина је отворени знак питања јер више нема подршку Вашингтона", каже Миливојевић.
На пораз Куртија, уверен је саговорник, на албанско бирачко тело као и на српско, пресудно је утицао став Вашингтона и посебно две изјаве Гренела дате у последњој недељи пред изборе.
"Курти је погрешио у процени на кога да игра у Америци, а он је играо на Камалу Харис. Друго, он је идеолошки веома близак ономе што је доживело пораз у Америци, имао је подршку неолибералног концепта и у Америци и у Европи. Није он изгубио подршку Немачке или Велике Британије, проблем је што сада не одлучују они него одлучује онај ко је правио ту државу, ко је раније одлучивао одлучује и сада. Погрешно је проценио, сав политички капитал је уложио у Камалу Харис и изгубио", каже Миливојевић.
Резултат је, наставља саговорник, да "док Гренел и још неки седе у Вашингтону, Курти сигурно не може да очекује њихову подршку".
"Јако је важно да се преброје гласови, да се установе резултати, а онда, уколико Запад на челу са Америком буде имао интереса да се ситуација овде контролише, да не дође до ескалације, ако буде интереса да се за КиМ тражи политичко решење, онда ће тражити формулу да се формира влада у којој није Курти. Ићи ће се на то да се утицајем на неке људе који њих слепо слушају, на Харадинаја на пример, стране врате дијалогу, процесу који подразумева деескалацију. Све друго је наставак агоније, могућег хаоса. Ако се не стане на пут ономе што ради Курти, може се очекивати нова ескалација", сматра Миливојевић.
Без дијалога, без деескалације, тражења политичког решења, наставља саговорник, "ушло би се у нову спиралу ризика и хаоса а то сада западним центрима не одговора, јер је сама Европа у хаосу, губи компас после промена у Америци".
"За Запад је проблематично и што свака додатна ескалација, губљење политичких механизама, не би зауставило на границама Србије и КиМ, по концентричним круговима ишло би даље. БиХ није стабилна, Северна Македонија није стабилна, Црна Гора није стабилна. Ако се занемари српско национално питање, онда овај простор није стабилан већ је у новом хаосу", каже Миливојевић.
Сам Курти синоћ је доста самоуверено рекао да ће он формирати нову владу. Колико је та опција реална и где би Курти могао да тражи коалиционе партнере, у бившој Руговиној странци, код Харадина, Тачија?
"После овога што је синоћ урадио, када је опозицију назвао стоком, тешко међу њима може да нађе партнера. Друго, те три партије неће са њим у коалицију без сагласности Вашингтона. Нека коалиција може да се прави само ако то буде сигнал преко Атлантика, опет из неких политичких разлога и интереса. Али, ако би се то и десило, ако би Курти и остао и власти, онда би остао са најмање 50 посто могућности да води политику коју је водио. То би била драстична промена политике Куртија на правцу онога што је интерес западних сила, да се врати дијалог, тражи политичко решење, стави на сто ЗСО што је приоритет. А то је велики отклон од његове политике и самим тим губитак изборне базе, онда би се његова партија брзо растурала. Он је и ових 40 посто добио управо на тој националистичкој, великоалбанској платформи, одступање од те платформе значило би проблеме у партији", каже Миливојевић.
Шта Срби у гетима јужно од Ибра и северно од Ибра могу да очекују од нових политичких односа у Приштини?
"Ако Курти није на власти онда сигурно не можемо очекивати оно што се збивало последњих година, месеци. Враћање дијалогу подразумева и одустајање од таквих акција, од репресије. Улази се у политички процес са локалним изборима, са могућношћу Срба да се на локалу врате на власт а то мења њихову позицију. За Србе је важно, ако се деси па Курти оде са власти, да се стрпљење исплатило. Појављује се могућност да Срби кроз институције почну да одлучују о својој судбини а за Србију је важно јер добија аргументе да се за КиМ мора тражити само политичко решење. То Србији даје и аргумент да не одустане од Резолуције 1244 и од решења компромисом које задржава суверенитет и територијални интегритет од чега Србија не одустаје. Победа Српске листе која је продужена рука Београда значи и да су Срби на Космету то разумели. Пад Куртија са власти је потпуно нова ситуација, а сада му је на пут стао онај од кога живи", каже Миливојевић.
И историчар са Космета, Александар Гуџић, који живи и ради у Грачаници, сматра да је Аљбин Курти велики губитник избора, упркос чињеници да је имао све полуге власти и моћи у својим рукама.
"Избори су показали и да екстремни национализам не може дугорочно да донесе политичке поене како је то Курти очекивао. Његови бирачи поздрављају обрачун са српским институцијама на КиМ, али мора од нечега и да се живи. Мора да се ради, да се прима плата, да се прехрани породица. Треба имати у виду и да су гласови Вјосе Османи сада отишли неком другом. Сиротиња јесте погодно тло за националистичке идеје, али не може се десет година играти само на то", каже Гуџић.
Саговорник из Грачанице мисли да ће се западни фактори у новој ситуацији залагати за учешће Српске листе у новој власти и да онај ко буде састављао владу мора то узети у обзир. За Гуџића реална је и опција владе без Куртија, али је вероватно да ће нова влада бити нестабилна, а од Куртија у опозицији може се очекивати све оно што је радио и раније док је био ван власти, од сузавца до перформанса.
"Шта Срби могу очекивати? Оно што је константа косовске стварности од 1999. до данас јесте кршење свих споразума од стране Албанаца. Политичке елите косовских Албанаца показале су се као мајстори кршења споразума, неиспуњавања обавеза, и на то треба обратити пажњу. Српски представници морају инсистирати и пред косовским институцијама и пред међународном заједницом да се преузете обавезе испуне", каже Гуџић.