Србија и Балкан

Скупштина Србије Европској унији: Испуњени захтеви студената, НВО важне за европски пут

Према тексту писма за које се тврди да је послато амбасадама наше земље у земаљама ЕУ, четири су кључна принципа којих се држе председник, влада и све државне институције: "дијалог, мирно решавање проблема, убрзана европска интеграција и осуда свих врста насиља"
Скупштина Србије Европској унији: Испуњени захтеви студената, НВО важне за европски пут© FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ

Влада Србије испунила је све захтеве студената, наводи се у тексту који преноси Н1, а за који се тврди да га је Народна скупштина послала свим амбасадама Србије у земљама чланицама Европске уније, како би га оне дистрибуирале што је шире могуће, институцијама и парламентима.

"Борба против корупције, одржавање владавине права и јачање институција су кључни принципи којима остајемо у потпуности посвећени – и зато смо као приоритет одредили бављење њима и ценимо што су студенти ове теме изнели у жижу. Због тога је Влада Србије испунила све захтеве студената", наводи се у тексту који преноси Н1.

У писму се напомиње да су се у последња три месеца окупљања студената и грађана одвијала мирно, без коришћења државне силе, чак иако нису била званично пријављена. Додаје се и да су осуђени инциденти који су се дешавали на протестима, као и да је "након инцидента у којем су учествовали чланови његове партије", премијер Милош Вучевић поднео оставку на то место. 

Указује се да је влада признала изазове и у потпуности је посвећена да их решава, посебно у контесту убрзавања и јачања процеса евроинтеграција Србије.

"Због тога је циљ Србије да убрза пут ка ЕУ, предлажући да испуни све обавезе до краја 2026. То су управо оне вредности које подржава Европа – владавина права, борба против корупције и слобода медија. Убрзан европски пут је кључан за Србију да се ефектно позабави овим питањима и примени смислене реформе", поручује се.

Занимљиво је да је у поруци о протестима који месецима потресају Србију, Скупштина у први план ставила европске интеграције, иако њих нико од студената и грађана на улицама није помињао. Осим 44 јавних личности, међу којима је и професор Филозофског факултета у Новом Саду Динко Грухоњић, а који су позвали ЕУ да одлучније подржи "демократску Србију" која протестује против "криминалног режима". Одсуство застава ЕУ на студентским протестима у Србији, упало је у очи и известиоцу Европског парламента за Србију, Тонину Пицули који је приметио да студенти не машу заставама ЕУ. 

Што се тиче европских интеграција, не треба заборавити да су у априлу прошле године, амбасадори држава чланица ЕУ усвојили ажурирани текст заједничке позиције за Поглавље 35 и затражили да Србија у потпуности примени Бриселски и Охридски споразум. Што у овом пакету, и то у потпуности, подразумева фактичко признање тзв. Косова од стране Србије, како је то потврдила и шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен током посете нашем региону. 

Није нам то заборавила ни шефица дипломатије ЕУ Каја Калас, која је честитајући именовање новог посредника ЕУ за дијалог Београда и Приштине Петера Соренсена, написала на свом налогу на Иксу да је пуна нормализација односа једини начин да "Косово" и Србија приступе ЕУ.

У тексту упућеном српским амбасадама додаје се и да "док се суочавамо са политизацијом одређених представника НВО и њиховом умешаношћу у унутрашња политичка питања земље, Србија нема намеру да протерује или забрањује било коју НВО организацију".

"Насупрот томе, Србија поздравља и очекује њихово активно учешће у реформама које је земља посвећена да спроведе. Снажно и ангажовано цивилно друштво је суштинско за јасни, недвосмислени европски пут и успешну имплементацију реформи", истиче се у тексту.

Треба напоменути да док Вашингтон испитује своју државну Агенцију за међународни развој (УСАИД) која је финансирала бројне НВО, како у свету, тако и у Србији, српска влада је спремна да настави реформе са НВО без икакве задршке. Или бар док се не сачека да Американци заврше своју истрагу.

И док се овде наводи да је цивилно друштво "суштинско" за недвосмислени европски пут Србије, управо једна НВО, Национални конвент о Европској унији саопштио је да иступа из сарадње са државним органима по питању европских интеграција. И то зато што су НВО превише често таргетиране и од стране (продржавних) медија и од стране представника власти и због тога угрожене, како су навели. 

Коначно, цивилно друштво, као неопходног партнера у реформама на путу ка ЕУ, учесника у друштвеном и мање-више сваком важном јавном дијалогу, истакла је недавно и европска комесарка Марта Кос у јавном писму у којем се осврће на протесте у Србији.

Према тексту, четири кључна принципа, како се наводи, којих се држе председник, влада и све државне институције су дијалог, мирно решавање проблема, убрзана европска интеграција и осуда свих врста насиља.

У наставку текста побројани су студентски захтеви, објављивање техничке документације везане за реконструкцију Железничке станице у Новом Саду, процесуирање одговорних, ослобађање приведених на протестима, повећање издвајања за високо образовање, и образложење да су они испуњени.

image