Студентска штафета и харанга на Иксу: Да ли црква ради као драгстор

Велика полемика уз салве увреда и псовки повела се око тога зашто СПЦ није отворила Храм Светог Саве у недељу око 21 сат за студенте који су трчали од Крагујевца до Београда да позову на протесте – иако то студенти нису ни тражили и иако се сви храмови уобичајено ноћу затварају

Студенте из Крагујевца, који су трчали симболични штафетни маратон до Београда, дочекали су у недељу на платоу испред Храма Светог Саве њихове колеге и грађани престонице.

Како је наведено у позиву који је објављен на инстаграм налогу "Студенти у блокади", једном од званичних налога који користе организатори студентских протеста, циљ симболичног маратона Крагујевчана је био да позову све факултете у Србији на протест 15. фебруара.   

"Позивамо вас да се окупимо испред Храма Светог Саве и приредимо им дочек какав заслужују", наведено је у објави уз прецизирање локације и сатнице догађаја: Храм Светог Саве, недеља 9. фебруар, око 22 сата.

Стигли су маратонци из Крагујевца око 21 сат, дочекале их колеге и грађани аплаузима, уз српске заставе и по коју црвену рукавицу која је улазила у кадар снимака објављених на Инстаграму "Студената у блокади". Крагујевачки студенти на овај начин позвали су све на скуп "Сретнимо се на Сретење", на дан овог великог хришћанског и државног празника.  

Није требало много након овог догађаја, да се на Иксу поведе полемика о томе зашто су врата Храма Светог Саве била затворена за студенте, зашто нису звонила звона да их дочекају и зашто патријарх Порфирије није дочекао академце.

Убрзо је полемика прерасла у жучну расправу, па у увреде и псовке на рачун Српске православне цркве и њеног поглавара, "СНС патријарха". 

Једни су долазак студената пред храм видели као уступак "десничарима и литијашима, националистима и нацистима", други су ламентирали што је "овај мафијашки поп вечерас закључао Храм Светог Саве за нашу децу", док су трећи искусно анализирали да је "храм радио ноћу као диско" у време посете председника Русије Владимира Путина 2019. године. Дозу хумора и сарказма у кафанско-уличну расправу покушао је да унесе Предраг Аздејковић опаском да је то што су студенти као крајњи циљ штафете одредили Храм Светог Саве, а не Кућу цвећа показатељ колико нам је образовање лоше јер млади не познају основне историјске чињенице. Коме се, наиме, носи штафета.

Но нису проблем само историјске чињенице, већ и чињенице саме по себи, оне из сфере логике. Чини се да разочарани затвореним вратима нису приметили нелогичност у својој изјави да је "поп вечерас закључао храм" као да је, иначе, Храм Светог Саве отворен сваке вечери, али ето баш тада га замандалише. На страну што такви вероватно никад нису ушли, него изгледа да никад нису ни прошли поред Храма или било које друге цркве ноћу, након вечерњег богослужења (које почиње око 18 сати, иначе). У супротном би приметили не много сензационалну и врло уобичајену ствар: да се све цркве ноћу затварају. 

Уз извињење увређенима што је врачарски храм био отворен приликом посете тако неважног лика као што је председник Русије, званична државна делегација ове земље, председник Србије и патријарх, треба обавестити узбуђене ревнитеље са Икса да има још прилика када је храм ноћу отворен. На пример за поноћне литургије за Божић и Васкрс. И замислите: тада се усуђују и звона да звоне. 

Долазак крагујевачких студената на платоу испред Храма, био је, уствари, само још једна прилика да се осује грдња по Српској православној цркви и њеном патријарху. У овом случају, крајње злонамерна јер нити је црква залупила врата било коме, нити су студенти тражили да између 21 и 22 сата уђу са штафетом и мајицама "Сретнимо се на Сретење" у светосавски храм.

Ни на званичном инстаграм налогу "Студенти у блокади" ни на налогу на овој друштвеној мрежи студената Медицинског факултета у Крагујевцу који су трчали до Храма, светосавска богомоља наведена је само као одредиште. Нигде није наведено било какво окупљање, посета, молитва или почасни круг у самом Храму.

Да ли су студенти носили Титову или олимпијску штафету, украшени српским заставама и тробојкама, процените сами. За братију с Икса, међутим, нема сумње: и они би радо одбили свих 88 молби патријарха Германа да почне градња Храма Светог Саве – започета тек 1984. године после 89. молбе упућене комунистичким властима. Али, како је време одбијеница и уласка у цркве на коњима прошло, да бар негде искале свој гнев. За почетак, што Храм уопште постоји.