Србија се данас опет нашла на дневном реду Европског парламента, а расправа је одржана под називом "Политичка криза у Србији".
Са говорнице у пленарном сазиву у Стразбуру махом се чула подршка појединих европосланика протестима у Србији.
Београду се замерило да има дупле стандарде, односно да "док говори да разуме свој европски пут", остаје посвећена Руској Федерацији.
Посланици из групације Европски конзервативци и реформисти указали су да ЕУ не сме да изгуби Србију и гурне је потпуно у руке Кине и Русије.
Комесарка за проширење и суседство Марта Кос истакла је да приоритет Европске комисије остаје напредак Србије на путу ка ЕУ и да тај пут нуди решења за много питања која се налазе у захтевима демонстраната.
"Грађани имају право на окупљање које треба да се изражава мирно у складу са законом, насиље не сме да буде дозвољено, полиција треба да обезбеђује безбедност. Уколико се реформе добро имплементирају, оне ће имати трансформативни карактер и биће добре за грађане Србије и приближиће земљу чланству у Европској унији", рекла је Кос.
Она је истакла да Европска комисија изражава забринутост због напада на демонстранте и да захтева истрагу.
"Власти у Србији су се обавезале на ове реформе и радујемо се уколико се оне буду имплементирале. Ми тражимо и усклађивање са спољном политиком Европске уније и ми тражимо да све будуће чланице стану уз нас. Али такође, могуће је и назадовање", поручила је Кос.
Она је овим само потврдила уцену Брисела да би Србија могла да трпи последице ако не уведе санкције Русији.
Хрватски европарламентарац и известилац за Србију Тонино Пицула поручио је да "морамо да урадимо нешто за демократске институције и правду", као и да је "ово политичка криза која захтева политичко решење".
"Трагедија у Новом Саду је нешто што је водило ка демонстрацијама које су се прошириле по целој Србији, на којима су људи тражили поштовање демократских стандарда. Изразио сам подршку младим људима који протестују. Не сме да долази до избацивања грађана ЕУ и оптуживање њих за мешање у унутрашње ствари", рекао је Пицула.
Посланици Зелених, који не крију своје антипатије према актуелној власти у Србији, навели су да "Србија не ради добро по питању владавине права" и додали да Европска унија мора да пошаље јаснију поруку Србији да је жели уз себе.
Занимљиво да је посланица из Словеније Ирена Јовева одржала говор на српском језику, у којем је подржала младе људе у Србији.
Ипак, добила је опомену од председавајуће да се не обраћа на српском, јер већина колега у сали не говори српски језик.
Ово је можда и најбољи показатељ колико Европски парламент нема слуха за Србију, када се није потрудио ни да ангажује преводиоца на језик земље о којој расправљају иако је сала била пуна европосланика из Хрватске који сасвим добро разумеју и обраћање на српском језику.
И Томислав Сокол из ХДЗ и ЕПП упутио је критике на рачун Србије, али је навео и да је Србија "аутократска држава, али да Вучић није њен једини проблем", као и да никада није прихватила "одговорност за сопствене промашаје из прошлости".
"Тек када сви слојеви српског друштва схвате да од неке балканске хегемоније нема ништа и да је улога регионалне силе обична илузија, онда ћемо говорити о озбиљној европској перспективи за Србију", рекао је Сокол.
У сали је била и делегација српских посланика предвођена шефом Одбора за спољне послове и потпредседником Странке слободе и правде Борком Стефановићем.