![Петковић: Београд неће напустити свој народ на КиМ](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.01/thumbnail/6788b62ae64f2e4802070f94.jpg)
Петковић о бројању гласова на КиМ: Потпуно расуло
![Петковић о бројању гласова на КиМ: Потпуно расуло](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67ac5e41b886389c8901adc6.jpg)
Директор Канцеларије за Косово и Метохију Петар Петковић оценио је данас ситуацију са пребројавањем гласова после избора на КиМ као "потпуно расуло".
Како је написао на мрежи Икс, трећи дан ЦИК не уноси податке са последњих 10 бирачких места на КиМ.
"Још чекамо српске гласове из Шилова и Сочанице, а бројање условних гласова није ни почело. Систем ЦИК је у паду, ДНД говори да је нарушено поверење у изборни процес, док се гласови за Српску листу не поклапају са подацима ЦИК. Потпуно расуло!", навео је Петковић у својој објави.
Ђурић: Покушај прекрајања резултата Српске листе
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је данас да је Србија опредељена за дијалог и да ће инсистирати на томе да се бори за права Срба на Косову и Метохији, изразивши забринутост да ће доћи до покушаја прекрајања изборних резултата на КиМ науштрб Српске листе јер, како је оценио, Приштина жели да се пресеку све везе Срба из јужне покрајине са Београдом.
"А зна се да Српска листа тесно политички сарађује са Београдом", рекао је Ђурић за РТС.
Честитао је Српској листи и Србима на КиМ што су, како каже, показали политичку зрелост и одговорност и показали да Срби сложно и јединствено желе да наступе и пред Приштином и пред међународном заједницом.
Ђурић је рекао да мало људи разуме у каквим су немогућим условима Срби на КиМ остварили још један историјски резултат и освојили десет гарантованих места у парламенту.
Нагласио је да је Србија опредељена за дијалог, а не за монолог, и да ће Београд инсистирати не на томе да слуша монологе Аљбина Куртија или било чије друге, већ на томе да се бори за права Срба на КиМ.
На питање да ли је после порука нове америчке администрације Приштини оправдан утисак да би се могло ући у нову фазу дијалога Београда и Приштине, шеф српске дипломатије је рекао да су се и недељама пре избора на КиМ видели коментари Трамповог сарадника Ричарда Гренела и навео да у новој америчкој администрацији постоје људи који препознају да део режима у Приштини није у доброј вери и конструктивно приступао дијалогу.
Он сматра да не треба претерано подизати очекивања и да ће бити потребно најмање шест до осам месеци да се унутар и нове америчке администрације, али и неких нових европских администрација ствари слегну, подсетивши да следе избори у Немачкој и да се још увек конституише и ново руководство ЕУ.
Навео је да долази до тектонских промена и да ће ово бити година великих промена у Европи, а да је за Србију важно да свуда и на сваком месту шаље поруку да је стабилна и снажна, да је отворена за бизнис и да чува и штити своје националне интересе и да им пружену руку за сарадњу.