У најављеном обрачуну државе са корупцијом ухапшено је 15 особа, међу којима и актуелни председник општине Обреновац и бивши в.д. директора ЕПС Милорад Грчић чији мандат бележи неколико хаварија и инцидената. Против њих ће, како је најављено, бити спроведена истрага због сумње да су злоупотребили службени положај и прекорачили овлашћења у вези са јавним набавкама за поменуто јавно предузеће и тиме оштетили ЕПС за више од милион евра, прибављајући за себе противправну имовинску корист.
На списку оних који су лишени слободе због малверзација су и бизнисмен Александар Папић, наводно власник фирме која је добијала тендере ЕПС-а управо у договору са Грчићем, као и Тони Апостоловић, директор у фирми "Тим систем", која се бави производњом пећи. А лисице су стављене и директору Фудбалског клуба "Борац" из Лазаревца Дејану Булатовићу, као и његовој жени Кристини. Међу ухапшенима је и бивши председник тог фудбалског клуба из Лазаревца Иван Маринковић и његова супруга Катарина. Приведен је и Милан Благојевић, директор привредног друштва "ИнтелСек".
Грчић је наводно "пао" због набавке скупоцене опреме за прислушкивање, о којој се у јавности говорило још пре три године.
Како је потврдио главни јавни тужилац Вишег јавног тужилаштва у Београду Ненад Стефановић, поједини окривљени терете се и за давање и примање мита у виду новчаних поклона које су даље прикривали извршењем кривичног дела прања новца.
"Након темељно спроведеног предистражног поступка у вези са намештањем јавних набавки у јавном предузећу 'Електропривреда Србије', данас су припадници Управе криминалистичке полиције Министарства унутрашњих послова Србије, по налогу Посебног одељења за сузбијање корупције Вишег јавног тужилаштва у Београду, ухапсили укупно 15 осумњичених, међу којима је и актуелни председник општине Обреновац и бивши вршилац дужности директора ЕПС-а. Тужилаштво ће такође наложити покретање финансијске истраге против осумњичених и са њима повезаних лица", саопштио је Стефановић.
Он је истакао да је ово тек почетак велике најављене акције на сузбијању корупције и додао да се у наредним данима очекује даље реализације, о чему ће јавност након тога бити благовремено обавештена.
Председник Србије Александар Вучић најавио је да се очекује велика акција борбе против корупције, као и да ће "јавност бити изненађена јер ће бити звучна имена из света политике и бизниса". Он је рекао да неће бити поштеђених, чак ни међу појединима из самог врха власти, а који су се, како је навео, у протеклом периоду богатили на рачун државе и огрешили о закон на било који начин. Он је такође додао и да ће бити хапшења и због "субвенција у вези са аграрним плаћањима".
Ко су први у ланцу лишених слободе у акцији борбе против корупције?
Актуелни председник општине Обреновац, Милорад Грчић, за вршиоца дужности директора ЕПС-а именован је 2016. године, док је 2022. године споразумно отишао са његовог чела после бројних инцидената који су се догодили за време његовог руковођења.
Директор Рударског басена "Колубара" постао је у октобру 2012. године, а како се похвалио у званичној биографији, "успешно је реализовао низ реформи у производњи и управљању "Колубаром", што је, како се наводи, "донело највеће уштеде у пословању у историји фирме".
"Успешна санације штете на коповима и техници настала у поплавама 2014. године омогућила је брз опоравак производње у ЕБ "Колубара" и тиме директно утицала на енергетску стабилност Србије", тврди се у његовој званичној биографији.
То га је препоручило да у октобру 2015. године преузме функцију директора Канцеларије за друштвено одговорно пословање и односе са локалним заједницама у ЕПС-у, а да потом, у марту 2016. године, седне у фотељу вршиоца дужности ЕПС-а.
Бављење политиком почео је 2004. године и на локалним изборима у септембру те године постао је одборник у Скупштини општине Обреновац. Функцију заменика председника општине Обреновац задуженог за привреду и инвестиције обављао је у два мандата, од средине 2005. до почетка 2010. године.
Грчић је члан Српске напредне странке и Управног одбора Привредне коморе Београда. А ЕПС је напустио подневши оставку у јануару 2022. године, да би га два дана касније Влада Србије разрешила дужности. Потом је именован за помоћника тадашњег председника општине Обреновац Мирослава Чучковића, а у јулу 2024. године је изабран за председника општине.
До прве хаварије, за време Грчићевог мандата, дошло је 12. децембра 2021. када је шест блокова ТЕНТ-а испало из погона. Утврђено је да је у вагоне утоварен угаљ лошијег квалитета, који се током транспорта натопио влажним снегом и замрзнуо, а такав није смео да буде употребљен у блоковима термоелектране. Уследили су нови инциденти, па је 20. децембра дошло до експлозије и у постројењу за сушење угља у Колубара-Преради у Вреоцима.
У експлозији није било повређених, али је причињена материјална штета, на аутклаву – уређају у којем се суши угаљ намењен за малопродају. Ту хаварију проузроковао је пожар који је претходно избио у Блоку Б1, када се запалио горионик, а потом и покварио млин на Блоку Б2.
Још један инцидент се догодио се на копу Тамнава – Западно Поље у Колубари, када је избио пожар на багеру одлагачу. Тадашња министарка енергетике Зорана Михајловић је изјавила да је настала хаварија на најбитнијем одлагачу у Колубари који кошта 18,8 милиона евра и да ће његова поправка трајати годину дана.
Грчић, како је говорио за медије, 1990. уписао један "факултет на Београдском универзитету, али га је занемарио због рата и санкција". Исписао се 2005. Тада је, тврдио је, уписао Фабус – Факултет за услужни менаџмент на Универзитету "Едуконс", у Сремској Каменици стекао звање дипломираног економисте.
У једном периоду био је власник кафића и печењаре "Фантазија".
Својевремено, 2022. године, док је била на челу министарства рударства и енергетике, Зорана Михајловић је поднела кривичну пријаву против Грчића, али је она одбачена. Она га је оптуживала да је "прекорачио границе службеног овлашћења и несавесно поступао у обављању службе".
"Он је угрозио енергетску, а тиме и државну безбедност Републике Србије и нанео штету од преко 500 милиона евра, чиме је за овај износ доведен у опасност државни буџет, што ће се одразити у наредним месецима", било је наведено у пријави, како су пренели тада поједини медији.
Из министарства су га тада оптуживали да је Грчић лажним приказивањем председнику, влади и министарству изјашњавао позитивно о спремности капацитета.
"Тврдио је да су сви производни капацитети, изузев ТЕНТ блок Б1, исправни и спремни за предстојећу зимску сезону. Навео је да Србија енергетски безбедна, наводећи да су на свим угљеним линијама површинских копова РБ 'Колубара' завршавани планирани ремонти, тако да производња угља у зимским месецима може несметано да се обавља", гласило је у кривичној пријави, а пренели су медији.
Када је одлазио из ЕПС, поручио је да је себе на послу директора ЕПС "дао у потпуности, јер верује истинском патриоти и заштитнику свог народа, председнику Александру Вучићу".
Председник Србије га је тада, у више наврата, јавно позивао да преузме одговорност због бројних хаварија у ЕПС-у, због чега се говорило ће Грчић поднети оставку.
Грчић је и 2017. године постао носилац највишег одликовања Српске православне цркве којим се одликују духовна и световна лица за нарочите заслуге за СПЦ. Њега је одликовао Свети Архијерејски Синод СПЦ, а на предлог владике Јована и Црквене општине Петка, "за несебичну помоћ и љубав према епархији Шумадијској, Српској православној цркви, а посебно за заслуге у обнови храма Свете Петке у селу Петка код Лазаревца".
Александар Папић, брат је Горана Папића, бившег заменика начелника СБПОК-а и блиски сарадник и кум некадашњег министар полиције Небојше Стефановића. Фактички власник фирме која је, како се сумња, добијала намештене тендере за ЕПС у договору са Грчићем, а како су медији преносили, Папић је један од блиских сарадника бившег министра полиције Небојше Стефановића.
Такође, како су медији писали, Папић је наводно, 2015. године као власник фирме "Алкантара Инвест" купио хотел у Врњачкој Бањи, испод цене, као једини понуђач.
Како су поједини медији писали, Папић је "саслушаван током финансијске истраге против клана Беливук".
Тони Апостоловић, иначе блиски сарадник Папића, је власник неколико фирми, међу којима су "Тим Систем" и "ИТ Екселенс" које су оствариле значај раст током последњих година. Док је његова фирма "Тим Систем" 2018. године остварила приход од 1,7 милијарди динара, јавност није била упућена у све детаље његовог пословања.
Како је раније пренео магазин "Експрес", за Папићево име везује се "Тим систем".
"Ради се о привредном друштву 'Тим систем' д.о.о. из Београда које се формално води на извесног Тонија Апостоловића. Пословање ових правних лица је било прилично скромно до 2017. године када се у тој години бележи раст прихода са 87 милиона из 2016. године на 154 милиона. Можда је коинциденција раста прихода ове компаније у периоду након што је 'Алкантара инвест' блокирана заиста случајна, али је свакако мало вероватна", пренео је "Блиц" наводе магазина "Експрес".
Како је лист тада пренео, хотел "Тонанти" у Врњачкој Бањи купила је по цени од 750.000 евра управо је наводно, компанија "Алкантара инвест", да би га следеће године, наводно, препродала компанији "Конрад".
Милан Благојевић је, како су раније преносили поједини медији, наводно, саслушаван и у својству сведока, а тада је наводно било речи о сумњама у корупцију која је пратила јавне набавке у ЕПС-у.