![Шојгу: Трагови УСАИД-а су видљиви и у догађајима у Србији и Словачкој](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67ac7bd085ed36e1e2066691.jpg)
На Западу нема џабе ручка: Који је најбољи пут да се сазна где је одлазио новац од УСАИД-а
![На Западу нема џабе ручка: Који је најбољи пут да се сазна где је одлазио новац од УСАИД-а](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67ac9c88354f4ab9440b5fa4.jpg)
Словачки премијер Роберт Фицо писао је америчком милијардеру и шефу Одељења за владину ефикасност (ДОГЕ) Илону Маску да му достави информације о грантовима словачким невладиним организацијама и медијима преко Америчке агенције за међународни развој (УСАИД).
![Шојгу: Трагови УСАИД-а су видљиви и у догађајима у Србији и Словачкој](https://cdns.russiatoday.com/srbmedia/images/2025.02/thumbnail/67ac7bd085ed36e1e2066691.jpg)
"Неспорно је да су финансијска средства УСАИД-а коришћена у Словачкој у политичке сврхе у циљу нарушавања политичког система и фаворизовања одређених политичких партија", навео је Фицо и додао да је из непотпуних јавних извора јасно да је УСАИД у релативно кратком периоду подржао грантовима словачке НВО и медије у укупном износу од неколико милиона долара.
У истрагу је кренуо и председник Републике Српске Милорад Додик и истакао да располаже информацијом да је 40.000 особа примало новац од УСАИД.
"Драго нам је што се све открило око УСАИД-а, никоме нећемо остати дужни, ни онима који су нам нанели штету то заборавити. Српска ће донети закон о НВО. Ми смо дали налог полицији да се то истражи. Треба дати подршку председнику САД Доналду Трампу који је рекао да је то криминална организација", навео је Додик.
Он је рекао да је УСАИД улагао у хуманитарне организације, али да су много већа средства отишла у непознатo, у финансирање НВО и нелегалног представника Кристијана Шмита.
"То је озбиљан лоповлук и криминал. Знамо ми који су новинари плаћени и медији кад су и колико добили новца и како изгледа њихова уређивачка политика", истакао је Додик.
Амерички председник Трамп потписао је 20. јануара декрет којим се обуставља сва страна помоћ коју пружа УСАИД на 90 дана, а касније је одобрено неколико изузетака.
Каквог су става наше странке и шта мисле на који начин би требало открити токове новца УСАИД-а?
"Имплицирали су у протеклих 10-11 година да свако ко се бави политиком јесте на неки начин или корумпиран или жели да буде корумпиран. То је нама онемогућило да много квалитетних људи који су желели да помогну или су све време помагали можда на један позадински начин, да нису желели да се укључе као државни секретари или као министри, зато што би онда одмах постали мете различитих КРИК-ова", навела је Брнабићева.
Истакла је да ће Србија истражити трошење средстава УСАИД-а уколико то затраже власти САД.
Ђорђе Комленски, посланик Покрета социјалиста каже за РТ Балкан да су вести из Сједињених Америчких Држава о УСАИД-у довољан разлог да надлежне службе, тужилаштва истраже све токове новца на шта имају право по законима.
"Значи од разлога за уплату до крајњег корисника који је добио новац, а по било ком основу од невладиних организација које су аплицирале за пројекте УСАИД-а. То је посао за тужилаштво", рекао је Комленски.
Посланик клуба "Ми - глас из народа" Јован Јањић наводи за РТ Балкан да је већ било иницијатива и од појединих посланика да се установе организације и појединци, које добијају донације из света.
"Нема, како се то каже, бесплатног ручка на Западу. Сваки новац нечим је условљен односно када неко да донацију, очекује неки уступак. Да ли је то политички уступак, прећутна сагласност или нека директна акција, зависи од појединих ситуација. Држава је и раније требало да реагује и да обележи оне који су примали такав новац са Запада и да их саме наведе да пријаве приходе, као што то раде у другим цивилизованим земљама, попут Русије", истиче Јањић.
Како тврди, пошто је САД администрација решила да укине такве донације на томе не би требало да се стане, него би требало да се обелодани ко је и за које намене примао новац у нашој земљи.
"Онда бисмо боље разумели њихове активности. То је морални чин, али и државна потреба. На Западу, где је готово све засновано на материјалним вредностима, нема ништа што се бесплатно даје - све што се даје треба да се оваплоти у циљу који има онај који даје новац", објаснио је Јањић.
Премијер Мађарске Виктор Орбан истакао је да су се "новцем из фондација америчког милијардера Џорџа Сороша с једне и буџета САД с друге стране, широм света спроводиле активности на уништавању заједница, подршци миграцијама, против породица и финансирању родног лудила".
Он је истакао да је УСАИД посебно подржавао само оне теме које су се односиле на левичарске партије, финансирање релевантних медија, медијске платформе, онлајн комуникације и организације цивилног друштва.
"Све је то повећало моћ левице, а сви су добили овај новац у сврху рушења власти. Другим речима, ојачати опозиционе странке и срушити мађарску владу", нагласио је Орбан и истакао да је неопходно "почистити" мрежу активних организација из Мађарске које финансира УСАИД и увести санкције онима који примају новац из иностранства у покушају да утичу на политику Будимпеште.
Молдавски опозициони посланик Василиј Боља критиковао је УСАИД, оптужујући америчку агенцију за финансијску зависност Молдавије и подршку људима на власти.