Србија и Балкан

"Дан увече": Трамп трансформише Америку незапамћеном брзином

Американци сматрају, наводе стручњаци, стратешком грешком то што је бивши председник САД Џо Бајден на неки начин приморао Русију и Кину да се зближе тиме што је водио политику стратешког обуздавања обе земље на један врло агресиван начин
"Дан увече": Трамп трансформише Америку незапамћеном брзином© РТ Балкан

Ко је заправо Илон Маск? Како је прешао пут од ексцентричног милијардера до најутицајнијег човека у влади Доналда Трампа? Да ли је он борац за слободу говора или се иза његовог политичког ангажовања крије нешто мрачније? Хоће ли Илон Маск остати савезник или постати претња за Доналда Трампа, само су нека од питања о којима у емисији "Дан увече" на РТ Балкан разговарали уредник портала "Нови стандард" Александар Вујовић и писац и филозоф Филип Грбић. 

Борац за слободу говора, иноватор и "нови Ајнштајн" или олигарх, лажов и фашиста – амерички милијардер Илон Маск је током година називан различитим именима, а последњих месеци у свету не постоји контроверзније личности од њега – са изузетком америчког председника Доналда Трампа.

Управо су Маскове везе са Трампом, као и његова слабо дефинисана, али несумњиво утицајна улога у новој председничкој администрацији, постале једна од главних тема у Сједињеним Америчким Државама. Док га присталице често описују као спасиоца демократије и слободе говора који жели да се обрачуна са "вашингтонском мочваром", критичари упозоравају да Маск у својим рукама данас ума застрашујуће много моћи за некога ко није изабран од стране америчког народа.

Многи сматрају да би требало поставити питање: Ко је данас прави председник Америке, Трамп или Маск?

Масков политички ангажман, поготово након атентата на Доналда Трампа у јулу прошле године, далеко је отворенији. Он је републиканског председничког кандидата подржао не само новчано, већ и медијски, а често је говорио и на његовим скуповима. 

Однос Трампа и Маска постао је толико интензиван да је милијардер недавно твитовао да америчког председника "онолико колико стрејт мушкарац може да воли другог мушкарца". Међутим, Маскова "љубав" вероватно је макар делимично последица директне финансијске добити коју он има од својих веза са америчким председник: наиме, након Трампове победе на изборима у новембру, Масково богатство је порасло за невероватних 170 милијарди долара.

Говорећи о томе што је председник Русије Владимир Путин разговарао са председником САД Доналдом Трампом, али и о томе шта ово значи за односе Русије и Америке и за остатак света, уредник портала "Нови стандард" Александар Вујовић оцењује да на стратешком нивоу, потпуно је јасно да је намера ове администрације у Вашингтону да на неки начин одвоји Русију од Кине, да приволи Русију макар мало на своју страну. Американци сматрају, како наводи, стратешком грешком то што је бивши председник САД Џо Бајден на неки начин приморао Русију и Кину да се зближе тиме што је водио политику стратешког обуздавања обе земље на један врло агресиван начин.

"Чини ми се да ће бити покушаја, од стране нове администрације у Вашингтону, да се то исправи и видећемо да ли ће у томе бити успешни", наводи Вујовић и додаје да у поређењу са првим Трамповим мандатом сада изгледа као да дувају нови ветрови. Оцењује да Трамп трансформише Америку незапамћеном брзином, а да је вест о разговору руског и америчког председника добра вест за народ Русије и Америке, али и за украјински народ. 

Упитан да ли је ово пружена рука и са једне и са друге стране и како би то могло да изгледа у наредном временском периоду, писац и филозоф Филип Грбић подсетио је на то да је "Тајм" на насловној страни објавио Илона Маска како седи за председничким столом у Белој кући и рекао да покушавају да створе раздор двојице великих савезника, играјући на то да је Трамп сујетан човек.

Поменуо је и да стереотип који се сервира о Трампу, као о милитантном десничару који је претња за човечанство и да је тај наратив о Трампу као претњи за мир у свету био присутан и у овој кампањи. 

"Тај човек који је претња по мир у свету, ево, нема ни три недеље да је у Белој кући, ступио је у разговор, односно сад су признали да су разговарали, могуће да је било разговора за које не знамо", истиче Грбић. 

Вујовић је коментаришући то што је за либералне медије Илон Маск је био идол, неко ко ће да промени свет, а после уласка у Белу кућу са Трампом, пре тога је у кампањи одједном је постао фашиста, подсећа на то да су објављени, односно да су постали доступни подаци који су показали да је УСАИД финансирао више од пет хиљада медија у свету, и да је давао новац директно и Би-Би-Сију, Њујорк тајмсу и тако даље, финансирали су девет од десет медија у Украјини. 

Оцењује да и да је Маск постао "нешто друго" кад је неколико либералних догми довео у питање, односно преиспитао их. 

Додаје и да српски народ у свету гледају као побуњенике против тог светског поретка који је сада доведен у питање и њиховог вредносног система и да на неки начин постоји инстиктивна симпатија из Беле куће према томе. 

На колико је велики утицај Илона Маска у Белој кући и колико ће остати велики, Грбић каже да чињеница да је Маск Трампова десна рука, доказује да је десница победила у културном рату у Америци. 

Подсетио је на то и да је Маск, само пре неколико година, имао јавне вербалне обрачуне са Трампом. Указује на то да је Трамп прави национални лидер, могуће чак и парадигматична личност која ће обележити читав овај век, човек са којим се мења историјска парадигма, а да такав један лидер мења друге, па је и Маск доживео једну врсту епифаније и конверзије: он је сада десна рука десничарског председника. Маск и Трамп, оцењује, прешли пут од су од противника до савезника. 

Видимо да за ову операцију "сушења мочваре", обећање које нам је дато још 2016. године, велика нада, које није могло да буде спроведено између 2016. и 2020. године због унутрашње опозиције, Трамп је пре свега имао опозицију у Републиканској партији коју је у последње четири године преобразио. 

Вујовић истиче да постоји разумевање, директно или индиректно, између Маска и Путина због тога што су амерички медији су имали извештаје да је, наводно, Путин у неколико наврата тајно разговарао са Маском. 

Новинар и бивши адвокат за медије Грејам Храјс путем видео поруке оценио је да је Масков и Трампов однос занимљив и да је Маск био његов критичар, а сада је потпуно уз Трампа, додајући да је реч о веома моћном појединцу и због власништва над мрежом Икс. Подсећа и на то да Трамп има историју прекида односа са некада блиским савезницима. Маск је сада ту, оцењује, и изгледа да ће остати и у будућности, а да ли ће ово бити "дугорочна веза", видеће се.

image