Србија и Балкан

Нове тензије између Скопља и Софије: Може ли бугарска мањина у Устав Северне Македоније

Тензије између Бугарске и Северне Македоније изазвала је изјава македонског премијера Христијана Мицкоског који је упитао зашто би бугарска мањина, која броји 700,800 људи била уписана у Устав Северне Македоније, а није уписана у албански Устав где их има 8.000
Нове тензије између Скопља и Софије: Може ли бугарска мањина у Устав Северне Македоније© MINISTARSTVO ODBRANE I VOJSKA SRBIJE (HO)

Министарство спољних послова Бугарске осудило је изјаву премијера Северне Македоније Христијана Мицкоског, који је упитао зашто би у македонски Устав уписали бугарску мањину која броји 700, 800 људи, док у Албанији има 8.000 Бугара, а нису уписани као мањина у њихов Устав.

"На попису 2011. године у Албанији било је 5.500 Македонаца. Сада их има око 2.300 и негде око 8.000 Бугара. Нама је право питање зашто у Македонији око 700-800 Бугара, који се изјашњавају да им је бугарски матерњи језик, треба да буде уврштено у Устав, а зашто Албанија нема тај услов да ових 8.000 унесе у Устав", упитао је Мицкоски у Парламенту.

Бугарско министарство спољних послова је у саопштењу навело да ове изјаве "не само да искривљују стварност, већ и поткопавају напоре за изградњу добросуседских односа и европских интеграција".

"Желимо да истакнемо да питање права Бугара у Републици Македонији није билатерални спор између наше две земље, већ питање које утиче на основне европске вредности и стандарде. Напредак у процесу европских интеграција Републике Македоније могућ је само кроз пуну и свеобухватну имплементацију Европског консензуса, договореног и усвојеног од стране Савета ЕУ 2022. године, чији важан део представљају измене и допуне Устава Републике Македоније", наведено је у саопштењу бугарског Министарства спољних послова.

Додају да су поштовање права мањина и обезбеђивање њихове равноправности основни принципи Европске уније, те да Северна Македонија, као земља кандидат за чланство у ЕУ, има одговорност да усклади своје законодавство и праксу са овим принципима.

Бугарско Министарство спољних послова позвало је власти у Северној Македонији "да се уздрже од реторике која подстиче поделе и мржњу и да се уместо тога фокусирају на испуњавање критеријума за чланство у Европској унији, укључујући заштиту права свих етничких заједница у земљи".

Поручују, да само искреним дијалогом и узајамним поштовањем може се постићи одрживи развој и просперитет народа у уједињеној Европи.

image