Србија и Балкан

Стевандић: Заједништво Србије и Српске никог не угрожава

Председник Скупштине Републике Српске је рекао да су званичници Србије и Српске често заједно присуствовали обележавању важних датума из српске историје, али да је сада то обележавања институционализовано и формализовано
Стевандић: Заједништво Србије и Српске никог не угрожава© Tanjug/VLADA AP VOJVODINE/ ANDREJ PAP

Председник Скупштине Републике Српске Ненад Стевандић изјавио је да заједништво Србије и Републике Српске, које заједно обележавају Сретење, никога не угрожава и да почива на заједничком наслеђу које траје вековима.

Стевандић је рекао да су званичници Србије и Републике Српске често заједно присуствовали обележавању важних датума из српске историје, али да је сада то обележавања институционализовано и формализовано.

"Поносни смо на то заједништво. Оно никога не угрожава. То је оно чему треба да васпитавамо будуће генерације", рекао је Стевандић за РТС.

Како каже, живимо у време које је постмодерно, у време вештачке интелигенције када епски национални, културолошки и историјски мотиви не заокупљају пажњу, али који су одржали наш народ вековима.

"Све што је постмодерно је мало декадентно, али су историја и култура остали величанствени и тим величанственим стварима смо посвећени и оне много дуже трају, јер ће проћи и ови време, и сукоби и несугласице које имамо и у Републици Српској и у Србији, али ће наш народ и његова култура и традиција остати јер су преживели и много гора времена", рекао је Стевандић.

Навео је да је Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, која је прошле године усвојена на Свесрпском сабору, уговорни камен за заједничку будућност.

"У многим стварима смо радили заједно, а сад смо то систематизовали и учинили се одговорним за заједничку будућност. А увек када ставите одговорност, онда се нешто ојача и зато Декларацију третирам као одговорност", рекао је Стевандић.

Он је навео да је Република Српска у последњих 10 година прошла "ход по трњу" – угрожавање са свих страна, од претњи војним интервенцијама, изменама Устава до судских процеса и мешања страних амбасадора у креирање закона.

"Да се Србија није подигла у последњих десет година и да нам није и на европском и на светском путу чувала леђа можда би Република Српска била много слабија и можда не би имала толико снаге и храбрости да уђе у реализацију Свесрпског сабора", рекао је он.

image